Letoun PAK DA jako ruská odpověď na americký bombardér B-21. Tato strategická zbraň nebude na export
Ruská korporace Rostec nedávno oznámila dokončení základny pro nový bombardovací letoun, známý jako PAK DA (perspektivní letecký komplex dlouhého doletu). Tento projekt, který má za cíl nahradit současné typy ruských bombardovacích letounů, je významným krokem ve vývoji ruského vojenského letectva.
Letoun PAK DA s designem létajícího křídla připomínajícího americký B-21 Raider, a je navržen tak, aby měl stealth vlastnosti, čímž se stává těžko odhalitelným. Je vyvíjen konstrukční kanceláří Tupolev a má být vybaven pokročilými technologiemi, píše portál Airspace Review.
Rusko plánuje, že letoun PAK DA nahradí stárnoucí letouny Tu-22M3 a Tu-95MS, a doufá, že nový letoun vstoupí do služby před rokem 2027. Avšak v kontextu současných omezení a pomalého pokroku se tento cíl jeví jako nepravděpodobný.

Přestože konkrétní technické specifikace letounu zůstávají neznámé, očekává se, že bude moci nést až 30 tun munice, bude mít čtyřčlennou posádku a čtyři motory, včetně vývojové verze motorů NK-32-02 používaných v bombardéru Tu-160. Předpokládá se, že letoun bude podzvukový.
Předpokládaný harmonogram vývoje se zdá být nereálný. Ruské problémy nejenže zahrnují technické výzvy, jako je stealth technologie, ale také financování ambiciózního programu, zvláště v současné situaci, kdy je potřeba přesměrovat zdroje na výrobu jiných letounů.
Letoun PAK DA nemůže počítat s exportním úspěchem kvůli své povaze strategické zbraně. To může vést k tomu, že se tento ambiciózní program ukáže jako neúspěšný. S plánovanou malou výrobou kolem 50 kusů se může stát, že až bude letoun zařazen do služby kolem roku 2030, bude již zastaralý.
V souhrnu, i když Rostec dosáhl pokroku ve vývoji, čelí projekt řadě technických, finančních a strategických výzev, které mohou značně ovlivnit jeho úspěch a vývoj.
Zdroj: Airspace Review