První tanky T-72 na Ukrajině. Rusko vyslalo do boje speciální verze Ural obložené reaktivními kostkami
Na internetu se objevila fotografie, na níž je ruský voják před svým tankem T-72 Ural (první varianty této rodiny tanků). Vysvětlujeme, co tato relikvie dokáže.
Dotyčný tank T-72 Ural však není tovární kopií, protože ruská posádka zde přidala na věž známou klec a základní pancíř poměrně hustě obložila kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1.
⚡️The ??Russian tank T-72 "Ural" hung with dynamic protection "Contact" as much as possible. pic.twitter.com/Fn03tTmhn9
— ??Ukrainian Front (@front_ukrainian) July 1, 2023
Přesto jde o tank zastaralý a pro moderní bojiště nevhodný, ale na druhou stranu je to lepší konstrukce než základní modely tanků T-62 nebo dokonce T-54/55. Nicméně jde o volbu na principu lepší než nic.
Tank T-72 byl navržen jako zjednodušená a v sériové výrobě levnější varianta tanku T-64. Nakonec byla v roce 1972 zahájena výroba varianty T-72 Ural, odkud pochází název závodu Uralwagonzavod v Nižním Tagilu. Jednalo se o první zkušební variantu vyráběnou až do roku 1979, která měla ještě převážně ocelový pancíř.
U tohoto modelu byla celá přední věž z ocelového odlitku, nepočítáme-li modely z konce výroby, které již měly na věži štěrbinu pro pískovou vložku. Lépe na tom byla korba, jejíž čelní pancíř kromě ocelových plátů již obsahoval vrstvu keramického pancíře.
Revoluční však bylo použití automatického nabíjecího zařízení snižujícího počet členů posádky na tři vojáky, což byl výsledek jaderného experimentu SSSR. Automatické nabíjecí zařízení je však vzhledem ke své konstrukci klíčovým nedostatkem všech tanků této rodiny, a to i s přihlédnutím k nejnovějším T-90M. Způsobuje, že munice není oddělena od posádky (sedí na ní dva ze tří členů posádky) a v případě jakéhokoli průrazu pancíře může dojít k mohutné explozi spojené s odlomením věže, jak píše web Military Today.
Díky tomu se však Rusům podařilo zkonstruovat lehký a na svou dobu velmi dobře pancéřovaný tank o hmotnosti kolem 40 tun s nízkou siluetou a výkonným kanónem ráže 125 mm.
Stejná konstrukce použitá již o 50 let později je však již slepou pancéřovou rakví. Tento tank nemá ani již zastaralý systém řízení palby z T-72A, natož termovizi. Ochrana, kterou poskytuje Ural, je dnes rovněž nedostatečná a doplnění kostek reaktivního pancíře Kontakt-1 z 80. let pomůže nanejvýš při zásahu jednohlavňovou střelou nebo kumulativním granátem.
Zdroj: Twitter; Wikipedia; Military Today