Evropský vesmírný dalekohled, který se zaměří na temné záhady vesmíru, startuje už v sobotu. Vynesou ho rakety Elona Muska
Evropský vesmírný dalekohled Euclid má v sobotu odstartovat na svou první misi, jejíž cílem je prozkoumat dvě největší záhady vesmíru: temnou energii a temnou hmotu, píše web RTHK.
Start je plánován z mysu Canaveral na Floridě v pozdních ranních hodinách (17:11 CEST) na raketě Falcon 9 americké společnosti SpaceX.
Evropská kosmická agentura byla nucena obrátit se na konkurenční firmu miliardáře Elona Muska, aby misi převzala poté, co Rusko stáhlo své rakety Sojuz v reakci na sankce kvůli válce na Ukrajině. Další důvod byl kvůli dlouhému zpoždění vývoje evropské rakety Ariane 6.
Po měsíční cestě vesmírem se Euclid připojí ke svému kolegovi, vesmírnému dalekohledu Jamesi Webbovi, na stabilním místě vznášejícím se ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometrů od Země, kterému se říká druhý Lagrangeův bod. Odtud Euclid zmapuje dosud největší mapu vesmíru, která bude zahrnovat až dvě miliardy galaxií na více než třetině oblohy.

Díky zachycení světla, kterému trvalo 10 miliard let, než dorazilo k Zemi, nabídne mapa také nový pohled na 13,8 miliardy let starou historii vesmíru.
Vědci doufají, že tyto informace využijí k řešení problému, který vedoucí projektu Euclid Giuseppe Racca nazývá “kosmickou ostudou”: 95 procent vesmíru zůstává lidstvu neznámých.
Předpokládá se, že přibližně 70 procent tvoří temná energie, což je název pro neznámou sílu, která způsobuje zrychlené rozpínání vesmíru. A 25 procent tvoří temná hmota, o níž se předpokládá, že spojuje vesmír dohromady a tvoří asi 80 procent jeho hmotnosti.
Neočekává se, že by Euclid určil skutečnou povahu těchto temných záhad, ale astronomové doufají, že jeho bezprecedentní pohled na vesmír objasní, jak se chovají a vyvíjejí v čase. Vědci doufají, že jim Euclidova data pomohou dozvědět se více o vývoji galaxií, černých děr a dalších jevech.
První snímky se očekávají po zahájení vědeckých operací v říjnu, přičemž hlavní zveřejnění dat je plánováno na roky 2025, 2027 a 2030.
Mise za 1,4 miliardy eur (cca 32 miliard korun) má trvat do roku 2029, ale pokud vše půjde dobře, mohla by trvat o něco déle.