Vědci zachytili záhadný signál ze středu Mléčné dráhy
Vědci zachytili záhadný signál přicházející z Mléčné dráhy. Odborníci to nedokážou spojit s žádným dříve známým jevem. „Mohl by být součástí nového typu objektu,“ popisují odborníci pro magazín Science Alert.
Tým astronomů pod vedením Zitenga Wanga z univerzity v australském Sydney zachytil během své práce objekt poblíž středu naší galaxie, Mléčné dráhy, který vysílá zvláštní rádiové signály. Vysílač známý jako ASKAP J173608.2-321635 se nachází 25 800 světelných let od Země.
Signál, který vzniká, zmátl odborníky, kteří nejsou schopni určit, který vesmírný objekt by nejlépe odpovídal jeho charakteristikám. „Mohlo by se jednat o součást nového typu objektu, který je objevován pomocí rádiového zobrazování,“ uvedli. Předběžné výsledky budou brzy zveřejněny v časopise The Astrophysical Journal.
„Představili jsme objev a charakterizaci ASKAP J173608.2-321635, vysoce polarizovaného a proměnného rádiového zdroje, který se nachází v blízkosti galaktického centra a nemá žádný jasný protějšek na různých vlnových délkách,“ informuje tým odborníků v magazínu Science Alert.
Záhadný signál
Nevysvětlitelný signál objevil radioteleskop Australian Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP), jeden z nejcitlivějších radioteleskopů vůbec, jehož úkolem je pozorovat hlubiny rádiového vesmíru. Chování signálu odborníky zmátlo, protože několik týdnů bliká a pak náhle zmizí.
Podle odborníků signál neodpovídá žádnému dosud známému vesmírnému objektu. V období od dubna 2019 do srpna 2020 se signál v datech objevil 13krát. V únoru letošního roku signál objevil také jihoafrický teleskop MeerKAT a v dubnu Australia Telescope Compact Array.
Pozornost astronomů upoutalo i to, že signál je silně polarizovaný. „Naše oko nedokáže rozlišit mezi kruhově polarizovaným a nepolarizovaným světlem, ale ASKAP má ekvivalent polarizačních slunečních brýlí, které toto světlo filtrují. „Tyto typy zdrojů jsou opravdu vzácné, nepravidelné, jas se může dramaticky změnit během jediného dne, ale někdy to může trvat i týdny,“ vysvětluje Wang.
Jaký by to mohl být signál?
V tuto chvíli odborníci vyloučili různé odpovědi. Domnívají se, že se nejedná o hořící hvězdu, která obvykle vyzařuje rentgenové záření odpovídající rádiovému záření. Vyloučili také rentgenové záření, gama záblesky a supernovy.
Záhadný nový objekt má jistou podobnost se signálem nalezeným v blízkosti středu Mléčné dráhy, známým jako Galactic Center Radio Transients (GCRT). V prvním desetiletí 21. století byly identifikovány tři takové signály.
Podle odborníků žádný dosud známý objekt přesně nevysvětluje vysílané signály.
Zdroj: Science Alert