Severní Korea to myslí vážně. Představila raketu, která doletí až do USA
Vojenská přehlídka, která se konala v severokorejském hlavním městě, přitáhla k Pchjongjangu pozornost celého světa. Důvodem byla přítomnost vůdcovy dcery Kim Čong-una a také zbraně, které byly během přehlídky vystaveny. Mezi různými balistickými raketami upoutala pozornost maketa nové rakety, která by podle odborníků mohla přinést novou kvalitu severokorejským raketovým silám. Vysvětlíme vám, co je to za raketu a proč je tak obávaná.
Noční přehlídka, která se konala 8. února, byla součástí oslav 75. výročí založení Korejské lidové armády (KAL). Na tribuně, před níž pochodovaly kolony vojáků, se objevil nejen korejský vůdce Kim Čong-un, ale také jeho dcera, která je pravděpodobně od útlého věku připravována na to, aby po svém otci převzala vládu.
Jako na většině podobných akcí předvedla severokorejská armáda své zbraně, včetně různých typů raket a balistických střel. Pozornost upoutala více než desítka mezikontinentálních balistických raket Hwasong-17.
Nedávno jsme se severokorejským střelám věnovali v nedávném článku.
Hwasong-17. Raketa, která dosáhne Spojených států
Raketa Hwasong-17 je v současnosti vrcholem severokorejského raketového programu. Mezikontinentální balistická raketa (ICBM) má být uvedena do provozu v roce 2020. Její přesné specifikace nejsou známy, ale Hwasong-17 bude pravděpodobně největší balistickou střelou na světě odpalovanou z mobilního odpalovacího zařízení, jak píše server Politico.
Stejně jako většina raket používaných Ruskem nebo USA je i Hwasong-17 plně mobilní raketou, kterou přepravuje velké vozidlo TEL (transporter erector launcher), jež je zodpovědné jak za její přepravu, tak za umístění na pozici a odpálení.
Přibližná hmotnost střely Hwasong-17 je 80-140 tun, její délka je 24-26 metrů a její dolet se odhaduje až na 15 000 km.
Více cílů než střel
Největší obavy USA vyvolává počet vystavených raket Hwasong-17. Zhruba desítka předvedených raket by mohla zaútočit až na desítky cílů. To vše díky tomu, že jejich velikost, průměr a konstrukce pravděpodobně umožňují použití bojové hlavice typu MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle).
Jedná se o náklad obsahující několik nezávislých dílčích hlavic schopných zasáhnout různé cíle. Alternativou k vícenásobným hlavicím jsou atrapy hlavic, které po zasažení protiraketové obrany uvolní cestu skutečným hlavicím s jejich užitečným zatížením.

Za konzervativního předpokladu, že raketa Hwasong-17 může nést 3-4 hlavice, by k přetížení americké protiraketové obrany stačilo jen několik takových raket.
Tato může účinně bojovat až s 11 hlavicemi najednou za předpokladu, že na každou hlavici budou vypáleny čtyři (ze 44 najednou) antibalistické střely, které zaručí zničení cíle.
Ale i odpálení pouhé jedné antibalistické rakety na jediný cíl může brzy přesáhnout možnosti americké obrany, protože počet severokorejských raket dlouhého doletu roste navzdory uvalení mezinárodních sankcí na tuto zemi.
Nová střela na pevné palivo
Rostoucí počet raket Hwasong-17 je však pouze jedním z problémů. Druhou důležitou otázkou je další mezikontinentální balistická raketa předvedená na přehlídce, nebo spíše pravděpodobně její maketa.
I když byla ukázána pouze maketa, je to důkaz práce na nové zbrani. Tentokrát se očekává, že raketa bude mít pohon na tuhé palivo, což znamená skok ve schopnostech Severní Koreje.
Z hlediska technologie i vojenských schopností můžeme v tomto případě hovořit o průlomu, neboť pevné palivo otevírá novou kapitolu severokorejských raketových zbraní.
Důvodem je mnohem jednodušší obsluha střely na pevné palivo. Před odpálením není třeba doplňovat vysoce výbušné a toxické palivo a střelu připravenou k odpálení lze dlouhodobě skladovat například v úkrytu. V důsledku toho uplyne mezi rozhodnutím a odpálením méně času, což zkracuje časové okno pro detekci pokusu o odpálení a případnou reakci, jak píše server The Drive.
Podle odborníků by nový pohonný systém mohl také umožnit, aby raketa nesla těžší náklad, což by se mohlo projevit ve větším počtu hlavic MIRV. Zvládnutí této technologie může Koreji v blízké budoucnosti umožnit odpalování balistických raket z ponorek.
Návrat k vývoji jaderných zbraní
Pokrok v raketové technologii je o to znepokojivější, že spolu s ním se zvýšila aktivita na severokorejském jaderném cvičišti Punggje-ri, kde byly obnoveny stavební práce zmrazené v roce 2018.
Provoz obnovilo také úložiště jaderného odpadu na cvičišti, což naznačuje, že Korea provádí práce, při nichž tento odpad vzniká. Vzhledem k prioritám Pchjongjangu se jako nejpravděpodobnější jeví obnovení prací na vývoji jaderných zbraní, které Severní Korea vlastní od roku 2006.
Zdroj: redakce – autorský text, politico.com, thedrive.com, Wikipedia