Německá krize. Co se stalo s nejlepší armádou v západní Evropě?
Rozbitá bojová vozidla pěchoty, nouzové dělové houfnice, nefunkční letadla a obtížnost najít i pár tanků vhodných k boji. Mediální obraz německé armády odkazuje na skutečné problémy, ale odráží realitu? Přestože problémy německé armády nejsou žádným tajemstvím, Berlín má schopnost rychle přebudovat svůj vojenský potenciál.
Ruská agrese je velkým „šekem“ nejen pro Ukrajinu, ale i pro NATO. Ukázalo se, že aliance, o níž francouzský prezident ještě nedávno hovořil jako o „mozkové smrti“, je vnitřně soudržná a připravená jednat, a vedení Spojených států, které bylo po léta zpochybňováno, je nezpochybnitelné.
Ukazuje se, že velkým poraženým je Berlín. Ačkoli je německá vojenská pomoc Ukrajině obrovská, ukazuje se, že problémem je připravenost německé armády jednat.
Německo jako člen NATO
Německo plní své spojenecké závazky, mimo jiné hlídá polský vzdušný prostor a nabízí podporu polské protivzdušné obrany systémem Patriot. Zároveň ztrácejí důvěru spojenců, jako v případě Litvy.
Tyto kroky nelze posuzovat izolovaně od mezinárodní a místní politiky, ale klíčem k pochopení kroků Berlína může být současný stav německých ozbrojených sil. Je to přinejmenším neuspokojivé.
Opora proti Sovětům
Německá armáda byla po desetiletí evropským základem NATO. Za podpory spojenců rozmístěných v Německu – francouzského kontingentu, britské Rýnské armády a amerických jednotek měla zastavit obrněný parní válec Varšavské smlouvy.
Po mnoho let byla silnou silou, podporovanou obrněnými a mechanizovanými jednotkami. Se 495 000 vojáky, 170 000 civilními zaměstnanci a 12 divizemi připravenými bránit se proti útoku Sovětů a jejich spojenců tvořila nejlepší armádu nejen NATO, ale i světa.
Problém je v tom, že obraz německé armády, který se vytvořil během studené války, se vztahuje ke stavu před více než 40 lety. Jak je aktuální?
Rozpad německé armády
Německá armáda není schopna plnit své úkoly. Tak lze shrnout zprávu, kterou němečtí poslanci obdrželi od svého ministerstva obrany v roce 2018, tedy ještě před ruským útokem na Ukrajinu.

Tehdy vyslovené teze byly jasné: iluze připravenosti malých kontingentů vyčleněných pro expediční operace nebo operace NATO se dosahuje na úkor zbytku vojska, výcviku a „kanibalizace“ vojenské techniky, z níž se získávají díly pouze pro výrobu dalších vozidel způsobilých k použití.
Závěry byly o to více zarážející, že německý průmysl vyvíjí a vyrábí – i pro export – dokonale hodnocené zbraně. Navíc se německá armáda na papíře prezentovala a stále prezentuje docela dobře. Jak se říká, existují lži, nestoudné lži a statistiky.
Přeludy statistik
Tabulky čísel jsou nápadné, snadno se prezentují a umožňují jednoduchá srovnání: země, která má 500 tanků, je silnější než ta, která jich má 300. Na tomto principu funguje například populární webová stránka Global Firepower, na kterou se často odvolávají různá média. Takto prezentované údaje nám však říkají jen málo.
V roce 2018 mělo Německo teoreticky 244 vozidel Leopard 2. Nikdy to není tak, že by 100 % vozidel bylo provozuschopných – vždy jsou některá v procesu generální opravy, modernizace nebo obnovy bojeschopnosti, např. po účasti v misi. Proto je tak důležitý tzv. index připravenosti, který ukazuje, jak velká část stávajícího vybavení je skutečně použitelná. Německá armáda přijala pro své tanky tento ukazatel na přiměřené úrovni 70 %.

Ukázalo se však, že je obtížné zajistit 44 operačních tanků požadovaných silami vysoké pohotovosti NATO a 10 vozidel, která jsou v rámci rotační přítomnosti směřována do Litvy.
Stejný problém se týká i kanónových houfnic PzH 2000. 121 exemplářů uváděných v různých internetových seznamech se ani zdaleka neblíží skutečnosti, protože více než 40 kusů je zakonzervováno ve výstrojní rezervě. V roce 2018 se v liniových jednotkách nacházelo 75 exemplářů těchto zbraní, z nichž pouze 42 bylo připraveno k akci.
Seznam příkladů by se dal znásobit: nefunkční ponorky, ohrožené schopnosti nést jaderné bomby, uzemněné Eurofightery nebo útočné vrtulníky Tiger. Jejich případ je zvláštní. Německo má formálně 57 strojů tohoto typu. V roce 2018 jich bylo v provozu 11, o rok později 8. A pak počet německých bitevních vrtulníků klesl na nulu: všechny stroje byly dočasně uzemněny, protože se rozpadaly části hlavního rotoru. To jsou fakta, která nelze zpochybnit, a problémy jsou zřejmé již mnoho let.
Každý tank má cenu zlata
V takovém kontextu představuje přesun i několika kusů těžké techniky na Ukrajinu značnou zátěž pro již tak skromné kapacity. Ne každá země je připravena – jako Polsko – skutečně zbavit své ozbrojené síly tanků a samohybného dělostřelectva, aby podpořila bojující Ukrajinu.
Proto by německá zdrženlivost při vysílání vlastních Leopardů 2 na Ukrajinu neměla být překvapivá. Politika, která je zde klíčová, je jedna věc, což dokládají výstřelky kancléře Scholze. Jak informovala německá média, podmiňuje dodání Leopardů 2 Německu a umožnění jejich dodání dalším uživatelům tím, že USA předají své vlastní Abramsy.
Druhým faktorem, který nelze podceňovat, je dostupnost vybavení. Vyslání symbolické roty Leopardů 2 vyžaduje nejen politickou vůli, ale v případě Německa i generální opravu, aby byla darovaná vozidla způsobilá k boji.
Válka je střet ekonomik
Německý problém spočívá v tom, že se pravidelně objevují poplašné zprávy. Žalostný stav armády byl signalizován v roce 2016, v roce 2018 a naposledy v prosinci 2022. Uplynuly měsíce a roky a kromě nedávné rezignace ministra obrany se o stavu německých ozbrojených sil diskutovalo jen málo.
Loni v červnu byl zřízen zvláštní fond na posílení armády. Zní to působivě, ale dokud to zůstane jen deklarací, nemá to velký význam. Zvláště když Německo za posledních 20 let nevydalo na obranu více než 1-1,4 % HDP, jak uvádí server Trading Economics.
Při diskusi o stavu německé armády bychom však neměli zapomínat, že válka – ačkoli ji v mediálních zprávách vidíme v podobě bojujících tanků, dělostřelectva nebo vojáků v zákopech – je v podstatě střetem ekonomik. Proto mohou neoficiální zprávy, jako je ta o masivních poruchách německých bojových vozidel Puma, vytvářet zavádějící obraz o německých schopnostech.
Německo má nejen prostředky, ale také neocenitelné znalosti, rozvinutá výzkumná zařízení a průmysl schopný vyrábět nejsofistikovanější zbraně na světě. Klíčem k obnovení schopností německých ozbrojených sil tedy nejsou schopnosti, ale politická vůle.
Zdroj: redakce – autorský článek, globalfirepower.com, Wikipedia, tradingeconomics.com