Bude to revoluce na pevnině. Vozidlo M2 Bradley se podívá na Ukrajinu. Proč je tak obávané?
Bojová vozidla pěchoty Bradley slouží v americké armádě již čtyři desetiletí, ale během této doby prošla mnoha modernizacemi, které zvýšily jejich účinnost. Pojďme se podívat, co tato vozidla umí.
Zpočátku mělo vozidlo Bradley pancíř schopný odolat palbě protitankové munice ráže 14,5 × 114 mm (STANAG Level IV 4569), automatický kanon M242 Bushmaster ráže 25 mm a odpalovací zařízení protitankových řízených střel BGM-71 TOW s dvojím naváděním.
Tato výzbroj poskytuje dostatečnou palebnou sílu pro zajištění palebné podpory původně šesti a v pozdějších verzích sedmi přepravovaných vojáků, a to i v případě zásahu tanků. BGM-71 TOW je již starý systém, ale vzhledem k tomu, že Rusko posílá na Ukrajinu starší tanky jako T-72A/B nebo dokonce T-62 v základní nebo modernizované verzi, je to dostačující. Naproti tomu vozidlo M3 Bradley je průzkumná varianta, která se od varianty M2 liší především tím, že snižuje nosnost výsadkových plavidel ve prospěch většího množství munice, jak píše server Military Today.
Američané opakovaně vylepšili vozidlo Bradley. Jednou z nejdůležitějších modifikací je M2A2 z konce 80. let, která přinesla vylepšení čelního pancíře, mimo jiné o speciální reaktivní pancíř schopný odolat palbě z 30mm automatického kanonu nebo granátometů RPG-7.
Bohužel nevýhodou bylo, že Bradley už neplaval, protože jeho hmotnost vzrostla z necelých 23 tun na něco málo přes 27 tun. V další modifikaci M2A3 byl vylepšen systém řízení palby, opět zesílen pancíř a použit výkonnější dieselový motor (600 k) nebo protipožární systém.
Poslední modernizací je varianta M2A4 dodávaná americké armádě od roku 2020, kde se hlavní důraz kladl na zlepšení mobility díky ještě výkonnějšímu motoru o výkonu 675 koní, vylepšení odpružení a další digitalizaci vozidla, aby bylo vhodné pro moderní bojiště. Americká armáda plánovala přezbrojit na tento standard více než 700 vozidel Bradley do roku 2029, jak píše server Army Technology.
Lze předpokládat, že na Ukrajinu by dorazily především varianty ve verzích A2 nebo možná A3, což by i tak znamenalo výrazné posílení ukrajinských schopností mechanizované pěchoty.
Bradley na Ukrajině
Američané zvažují, že po dodávkách systémů M142 HIMARS dodají Ukrajině bojová vozidla pěchoty (bwp) ve verzích M2 a/nebo M3. Ty budou představovat revoluci oproti početně zastaralým ukrajinským BMP-1 a BMP-2.
Před několika měsíci sice výrobce bwp Marder doufal, že je Ukrajině poskytne, ale německá vláda s tím nesouhlasila. Vozidla o Bradley, o kterém USA uvažují, sice není světovou špičkou, protože americká armáda hledá jeho nástupce, ale i tak bude o dost lepší než postsovětské vozidla BMP-1/2.
Zdroj: redakce, military-today.com, army-technology.com