Beton ze starých pneumatik? Australská metoda je průlomem ve stavebnictví
Staré pneumatiky jako přísada do betonu? Díky úsilí vědců z australské RMIT University by tradiční kamenivo mohlo být brzy plně nahrazeno neobvyklou surovinou, jak uvádí web Wired.
Vědci z Královského technologického institutu v Melbourne (RMIT) již několik let zkoumají možnost využití recyklovaných starých pneumatik jako suroviny pro výrobu betonu. Předchozí výzkum se zaměřil na vytváření různých typů směsí, v nichž byly pneumatiky součástí použitého kameniva.
Ukázalo se však, že drcené použité pneumatiky mohou zcela nahradit kameny a písek. Výsledný beton má nejen správné parametry, ale ve srovnání s tradičním složením je i lehčí, což snižuje náklady na dopravu a výrobu.

„Ukázali jsme, že desítky let staré omezení spočívající v používání velkého množství hrubých pryžových částic v betonu lze nyní překonat,“ uvedl Mohammad Momeen Ul Islam z Fakulty inženýrství univerzity RMIT.
Výhody nejen pro životní prostředí
Vyvinutá technologie umožňuje řešit dva problémy najednou. Prvním z nich je recyklace starých pneumatik, kterých je na světě ročně 1-1,2 miliardy, přičemž samotné skladování těchto pneumatik je stále problematičtější.

Druhým problémem je získávání kameniva pro stavebnictví. Obrovské globální investice znamenají, že zdánlivě běžné zdroje, jako je výkonný písek, skály nebo kameny, se stávají vyhledávanými a stále obtížněji získatelnými.
Technologie a hotový výrobek
Jejich nahrazení recyklovanými pneumatikami je řešením problému jak z hlediska ekologie, tak z hlediska snadnějšího přístupu stavebního průmyslu k potřebným surovinám.
Přestože se v posledních letech objevilo mnoho nápadů na využití použitých pneumatik při výrobě betonu, zdá se, že řešení navržené týmem z Královského technologického institutu v Melbourne je natolik vyspělé, že lze očekávat jeho komercializaci a po schválení podaných žádostí i patentovou ochranu.
Zdroj: wired.com