Vláda rozhodla: Od 1. července 2025 je všechno jinak. Když to funguje v Německu, musí v Česku taky
Na českých silnicích platí od 1. července letošního roku změny v dopravním značení. Na jaké novinky inspirované sousedním Německem můžete narazit?
Ministerstvo dopravy chce, aby se na našich cestách jezdilo přehledněji a bezpečněji. Z tohoto důvodu zavedlo několik novinek. Inspiraci přitom čerpalo z německé praxe. Pokud tedy usednete čas od času na kolo nebo raději jezdíte autem, měli byste vědět o změnách, které se dotknou každého řidiče jedoucího po českých silnicích. Víte, na jaké novinky je potřeba se připravit?
Od 1. července 2025 platí novela vyhlášky o pravidlech provozu. Dojde hned k několika významným úpravám, které se týkají jak dopravního značení, tak i cyklistů. Co můžete očekávat?
Objízdné trasy, které usnadní cestování
Asi každému řidiči už se někdy stalo, že měl někam namířeno, ale i přes zapnutou navigaci uvízl v koloně. Taková situace je nepříjemná a často zdlouhavá. Podobným problémům by se však motoristé mohli vyhnout díky novému značení. Ministerstvo dopravy se v tomto řešení inspirovalo u sousedního Německa.
Konkrétně půjde o dopředu stanovené objížďky pro mimořádné události. Tyto objížďky budou hlavně pro nejfrekventovanější dálnice. Pokud tedy narazíte na dopravní nehodu či na uzavírku, můžete využít nového dopravního značení a celou kolonu objet po náhradní trase. Objízdná trasa povede od jednoho dálničního exitu ke druhému a hlavně po cestě, která zvládne rušnou dopravu.
„Tyto objížďky budou předem stanoveny a vyznačeny, a to umožní rychlejší a efektivnější odklon dopravy v případě uzavírek. Vyhláška navrhuje použití označení ‚náhradní trasa‘, aby bylo zřejmé odlišení od klasických objízdných tras,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Objízdné trasy hlavně pro osobní automobily
Pokud vás zajímá, jak je to s nákladními vozidly, tak ta mohou objízdnou trasu využít také. Podmínkou však je, že se na trase nebudou vyskytovat žádné hmotnostní, výškové, šířkové ani jiné omezení.
Z českých silnic zmizí vybrané dopravní značení
Jestliže vám doposud dělalo problém mít přehled v mnoha dodatkových tabulkách, které se nacházejí pod dopravním značením, možná vás potěší další změna, která platí od 1. července.
Ministerstvo dopravy se rozhodlo pro inovaci i při umisťování směrových značek. Cílem je, aby jich bylo méně a aby byly lépe viditelné. Značky už nebudou povinně umisťovány pouze na pravé straně každé větve křižovatky. Některé se budou moci instalovat i za křižovatku. Podobný systém funguje i v Německu.
Změny se týkají i značení kolem cyklostezek a silnic. Bude méně sloupků a tabulí, které zasahují do prostoru pro jízdu. Pro všechny tak bude pohyb po cestách přehlednější a bezpečnější. Další novinkou pro cyklisty je možnost jezdit v protisměru v jednosměrných ulicích i bez dodatkových tabulek. Kromě toho mohou jezdit i v některých slepých ulicích.

„Tyto změny mají za cíl zvýšit bezpečnost a přehlednost pro všechny účastníky silničního provozu, včetně cyklistů. Dalším benefitem je úspora, kdy se ušetří za dodatkové tabulky. Nové značení bude postupně osazováno v rámci pravidelné výměny dopravních značek. Opět vycházíme z dobré zahraniční praxe,“ dodává ministr Kupka.
Traktory přijdou o výhody
Podle nových úprav se na traktory vztahují stejná pravidla jako na běžné kamiony. Ministerstvo dopravy vysvětluje, že značka B 4 „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“ bude platit i pro tato vozidla, protože jsou postavená podobně jako klasické náklaďáky a měla by na ně platit stejná omezení. Značka B 6 „Zákaz vjezdu traktorů“ zůstává beze změny a platí i nadále pro tatraktory.
Emise budou hlídat moderní technologie
Poslední změna se týká nízkoemisních zón. Papírové emisní plakety už totiž nebudete potřebovat. Kontrola emisí bude probíhat elektronicky prostřednictvím kamer a informačních systémů.