Váš polštář a prostěradlo po ránu nesmí vypadat takto. Příznak první fáze rakoviny je laikům málo známý
Mnoho z nás touží po klidném a ničím nerušeném spánku, to ale ve skutečnosti bývá mnohem větší problém, než se někomu může zdát. Nespavost je v současné době mnohem častější, než by měla být a lidé tak často podstatnou část noci probdí. Někdy za to ale může i tak obyčejná věc, jako je noční pocení. Jelikož je léto, tak se alespoň trochu potí nejspíš každý z nás. Někdy je ale pocení nadměrné a trvá příliš dlouho, tudíž může značit závažnější problém.
Potit se v noci je někdy jednoduše normální. Běžné je to zejména v letních měsících, kdy v ložnici často bývá k nesnesení. Vzduch je příliš teplý, suchý a vůbec se nehýbe, což vede k tomu, že se potíme a nemůžeme usnout. A když už konečně usneme, spánek není příliš klidný. Pokud ale skončí vedra a vy se stále v noci nadměrně potíte, pak je třeba zpozornět. Možná se nejedná o důsledek horkých nocí, ale jeden z příznaků vážných onemocnění. V takovém případě je vhodné na nic nečekat a navštívit svého praktického lékaře. Většinu onemocnění lze totiž léčit, pokud je odborníci zachytí včas.

Noční pocení jako příznak vážných nemocí
Už mnohokrát se potvrdilo, že noční pocení není jen tak ledajaká nepříjemnost, kvůli které si člověk musí vyměnit pyžamo. Pokud je výrazné a dlouhodobé, může to znamenat, že vám tělo vysílá signál, který hlásá, že něco není v pořádku.
Ačkoliv se může jednat o obyčejnou horečku, kvůli které vaše tělo ztrácí tekutiny, problémy mohou být výrazně vážnější. A to natolik, že se rozhodně nevyplácí nad tím mávnout rukou. Tělo může bojovat také s infekcemi, jež způsobují pocení. Mezi ty patří třeba i tuberkulóza nebo HIV. Nadměrné pocení může ale naznačovat i endokrinní poruchy, zejména pak zvýšení funkce štítné žlázy, která zrychluje metabolismus a také tělesnou teplotu, kvůli čemuž dochází k častému pocení.
Pocení se může objevovat také u cukrovky – zejména v případě, kdy dojde k poškození nervového systému. To platí také v případě autoimunitních onemocnění (například Lupus, revmatoidní artritida nebo autoimunitní tyreotoxikóza). Důvodem jsou probíhající zánětlivé reakce v těle, kvůli kterým se zvyšuje tělesná teplota. Dále se může pocení projevovat při poruchách spánku (spánková apnoe) nebo při úzkostných poruchách, u kterých se objevují i velice nepříjemné panické ataky. U žen se může vyskytovat i v období menopauzy.
Je třeba mít na mysli, že dlouhodobé nadměrné pocení není v pořádku.

Může se ale jednat i o vážné komplikace a onemocnění, mezi které patří neurologická onemocnění (například infarkt nebo epilepsie), srdeční onemocnění, hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) nebo neléčený vysoký krevní tlak. Noční pocení může představovat také příznaky nádorových onemocnění, mezi které patří leukémie nebo lymfomy – jedná se o tzv. B symptomy, díky kterým lékaři snáz rozpoznají, že se jedná o závažné onemocnění. Mezi tyto příznaky patří noční pocení, značný úbytek váhy a nevysvětlitelné horečky.
Pokud vás tedy nadměrné pocení trápí a domníváte se, že se nejedná jen o chvilkovou záležitost způsobenou letními vedry, pak navštivte svého praktického lékaře a veškeré příznaky mu detailně popište. V žádném případě nic nenechávejte náhodě, protože poté už by mohlo být příliš pozdě. Uvidíte, že to nakonec nebude nic vážného.