V Itálii se právě děje něco, po čem Češi marně touží už roky. Italové si ale zoufají
V České republice se dlouhodobě řeší otázka bydlení a vzrůstajících cen nemovitostí. Ke koupi vlastního pozemku nebo stavby musíte dnes zainvestovat nemalé jmění. Tento trend ale není patrný po celé Evropě. V některých zemích se překvapivě cena nemovitostí průběžně snižuje. Jedním ze států, kde ještě trh s nemovitostmi není tak zahlcený jako třeba u nás, je Itálie.
Přestože by se mohlo zdát, že nízké ceny nemovitostí v Itálii jsou splněným snem, nemusí to být tak docela pravda. Trh s nemovitostmi ovlivňuje celá řada nejrůznějších faktorů, vysoké ceny u nás a nízké v Itálii vypovídají mnohé o stavu obou zemí. Ačkoliv Italové mohou koupit krásný pozemek za výhodnou cenu, což je něco, o čem si v Česku můžeme nechat jen zdát, platí za to daň v jiných oblastech ekonomiky.
Italské nemovitosti koupíte za hubičku
V cenovém srovnání nemovitostí v Itálii a Česku vychází středomořská země jako jednoznačný vítěz. Po ekonomické krizi v roce 2008 došlo na trhu s nemovitostmi k masivnímu otřesu, ceny po celém světě se zkorigovaly, jejich vývoj se však v jednotlivých zemích vydal velmi různorodými cestami. Ve většině zemí v průběhu let cena nemovitostí roste, největší progres v tomto směru zaznamenalo Maďarsko a Česká republika. Naproti tomu v Itálii od ekonomické krize až do dneška ceny nemovitostí soustavně klesají.
Nemovitosti v Itálii jsou dokonce dlouhodobě pod průměrem vzhledem k příjmům italských obyvatel. Pro běžného Itala tak skutečně nákup nemovitosti není takovým problémem a vydělá si na něj za mnohem kratší čas, než by si na něj našetřili občané jiných evropských států. Tohoto trendu si všímají i zahraniční investoři. Situace je natolik extrémní, že některá města nabízejí domy za symbolické částky, čímž se snaží přilákat nové obyvatele. Když si prohlédnete nabídku realitních kanceláří v Itálii, najdete tu i krásné vily u moře za cenu pražské garsonky.

V Česku je situace úplně opačná
Vývoj cen v Česku se po ekonomické krizi vydal docela opačným směrem než v Itálii. Češi si už po několik let stěžují na příliš vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost bydlení. V porovnání s rokem 2010 dnes za stejně velký byt zaplatíte přibližně dvakrát tolik. K mírnému poklesu cen u nás sice došlo v roce 2023, dnes už ale opět dochází k významnému růstu.
Tato situace má zásadní dopady. Trh je sice atraktivní pro investory, protože nemovitosti si drží svoji hodnotu, ale pro běžné občany je šance získat vlastní bydlení čím dál složitější. Poptávka výrazně převyšuje nabídku nemovitostí a z toho důvodu ceny stoupají. Zejména pro mladé lidi a rodiny je nákup vlastní nemovitosti obtížně dosažitelný. Navíc stavba vlastního domu vyžaduje projít zdlouhavým procesem zisku stavebního povolení. Byrokracie je tedy dalším důvodem, proč se ceny v Česku drží tak vysoko.
Levná Itálie má své stinné stránky
Ačkoliv to z popsané situace vypadá, že Italům můžeme jako Češi závidět, není to ve skutečnosti tak jednoduché, jak by mohlo vypadat. Pro zcela rozdílný vývoj cen na trhu s nemovitostmi existují důvody, které stav v obou zemích vyvažují.
Itálie dlouhodobě bojuje se stárnutím populace a odchodem mladých lidí z venkova. Odlišná je také situace na pracovním trhu. V Česku se nezaměstnanost pohybuje povětšinou v nízkých hodnotách, zatímco v Itálii je nezaměstnaných mnohem větší množství. Obojí vede k tomu, že kupní síla italských občanů je nižší. Levné nemovitosti s sebou zároveň nesou velkou řadu rizik. Často se jedná o nemovitosti ve špatném stavu, které vyžadují rekonstrukci, nebo se nacházejí v odloučené neperspektivní lokalitě. V italské nabídce se musíte velmi dobře orientovat a hledat takové nemovitosti, které se i za nízkou cenu vyplatí koupit.

Obecně se dá říct, že stav trhu s nemovitostmi vypovídá mnohé o celkové ekonomické situaci obou zemí. Vysoké ceny u nás jsou do jisté míry daní za to, že si vedeme ekonomicky velmi slušně. Dostupné nemovitosti v Itálii jsou pak jen odrazem její léta stagnující ekonomiky a je dost možné, že by Italové mile rádi vyměnili levné nemovitosti za řešení některého z mnoha jiných problémů, které apeninský poloostrov sužují. Každá země tedy má to svoje. Ale pokud by vás koupě pozemku či stavby v Itálii lákala, rozhodně vás to vyjde levněji než v Česku, jen je třeba dobře hledat, aby vás následné opravy nepřišly zbytečně draho.