V Dubrovníku jsem si sedl na schody kostela a vytáhl svačinu. Policisté se na mě vrhli jako supi a napařili mi 700 eur pokuty
Nejznámější turistické lokality jsou ke svým návštěvníkům v mnohém vstřícné, ale také v poslední době zavádějí stále tvrdší regulace. Týká se to především historických center měst, kde je největší koncentrace turistů, a tím i riziko neudržitelného chování. Za co můžete v Dubrovníku i jiných městech dostat pokutu? Podívejme se na několik tipů na dovolenou bez stresu.
Svými regulacemi jsou známé například Benátky. Jednak kvůli etickému pohoršování, ale také kvůli ochraně historické architektury, například mramorové dlažby, na které je zakázáno piknikovat a krmit holuby.
Jídlo, pití, sezení na schodech? Tady ne!
Představte si, že jste turista, který si sedne na schody kostela sv. Blažeje a rozbalí si rychlou svačinu, například čokoládovou tyčinku nebo kousek bagety a otevře si limonádu. Pak k němu přijdou policisté a dají mu za to tučnou pokutu. I takto mohou vypadat situace mezi turisty v chorvatském Dubrovníku a jeho historické rezervaci, která byla zapsána do Seznamu hmotného kulturního dědictví UNESCO.
Jednání policistů má svou logiku. Řídí se totiž vyhláškou, která zakazuje konzumaci jídla a nápojů nejen na schodech historických budov, ale také v jejich vchodech, na parapetech, u fontán nebo na hradbách a například i v ulici Stradun.
Pokud konzumace jídla a pití ohrozí kulturní památku znečištěním, má město právo zasáhnout.
Kolik vás bude stát pokuta za různá porušení vyhlášky
Policisté dávají blokovou pokutu na místě. Podle vyhlášky mohou až do výše 700 eur. V přepočtu na koruny při kurzu 24,65 Kč za euro, je to 17 255 Kč. Obvykle ale městská policie přistupuje k nižším částkám okolo 200 euro, což je ale i tak za obyčejnou svačinu hodně.
Zákaz jídla a pití v historických oblastech není jedinou regulací v Dubrovníku:
- Zákaz nevhodného odívání (není přípustné chodit po centru města jen v bikinách, v případě mužů bez zakrytí horní části těla).
- Zákaz používání zavazadel na kolečkách (kvůli přílišnému hluku).
- Zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Proč se takové vyhlášky ve městech zavádějí
Za posledních více jak 10 let se počet turistů v Dubrovníku zdvojnásobil. V roce 2011 navštívilo město okolo 700 tisíc turistů, ale v roce 2019 to bylo už přes 1,5 milionu a podobné počty se držely až do roku 2024. Oblíbenost Dubrovníku stoupla zejména díky natáčení oblíbeného seriálu Hra o trůny.
Společně s větším množstvím turistů ale přišly i problémy. Hlavně se znečištěním, vandalismem a hlukem. V Dubrovníku dosud žije více než 41 000 obyvatel a právě ti si stěžovali na některé neduhy spojené s turismem, jako je hluk z klapajících koleček kufrů, nevhodné chování v opilosti a znečištění památek i veřejného prostranství. A protože jsou Chorvaté patrioti, rozhodli se tyto nešvary pokutovat a samozřejmě to neplatí jen pro turisty, ale klidně i místní.
Chorvatská města a významná letoviska se tak připojují ke stejnému trendu, který je patrný i z jiných zemí, ať už z Itálie (Benátky, Řím, Florencie), nebo například ze Španělska (Barcelona, Mallorca a Ibiza, kde platí i zákaz tzv. happy hours pro konzumaci levných alkoholických nápojů).

Regulace také v Česku
Podobné vyhlášky už dlouhou dobu platí i v českých městech, která se stala významnými turistickými body. Vyhlášky se týkají v drtivé většině zákazu pití alkoholu na veřejnosti, omezení hluku a akcí po desáté hodině večerní, v centru Prahy pak platí zákaz konzumace jídla a sezení na historických fontánách, mostech a jiných památkách, v Českém Krumlově je dokonce zákaz používání amplionů v turistických skupinách, které navíc podléhají omezenému počtu skupin v centru.
Je možné, že podobné regulace budou přibývat v rámci dílčích řešení „tzv. overturismu,” tedy fenoménu extrémního množství lidí (turistů) na jednom místě v určité období (například během turistické sezóny)