V Česku tikají nebezpečné časované bomby. Tragická situace je v těchto krajích, Praha zatím odolává
Zájemci o vlastní bydlení neváhají čerpat hypotéky na třicet let na nemovitosti, které jsou na sklonku životnosti. Hrozí tak, že budeme déle splácet, než budeme mít kde bydlet. Statisíce paneláků postavených v dobách socialismu totiž dosluhuje, některé z nich dokonce překročily avizovanou délku životnosti. Zatímco Praha nebo jiná velká města většinu domů včas zachránily, v jiných krajích mohou bytové krizi čelit nové generace.
Na panelových sídlištích vyrostly celé generace Čechů. Pro mnohé z nich jsou domovem dodnes. Jenže paneláky, které minulý režim masivně budoval v sedmdesátých letech minulého století v reakci na baby boom, v sobě skrývají problém, který je doslova časovanou bombou. Přestože vlastníci bytů v paneláku spojují své síly i finance a panelové domy masivně rekonstruují, stále se statisíce bytů nachází v nemovitostech, které se nebezpečně blíží konci své původní životnosti. A některé z nich už tuhle lhůtu překročily.
Panelové domy jako tiché hrozby pro obyvatele i okolí
Když se paneláky stavěly, projektanti počítali s tím, že vydrží zhruba 50 až 70 let. V té době to byl dostatečný horizont, dnes jsme ale na jeho konci a některé objekty drží pohromadě takzvaně na dluh. A nepomáhá ani zateplení nebo výměna původních oken za plastová.
Beton časem ztrácí pevnost, výztuže uvnitř podléhají korozi, izolace přestávají fungovat. Rekonstrukce se tak stávají čím dál nezbytnější, zároveň ale představují velmi náročný zásah i po finanční stránce. Čím déle společenstva vlastníků (SVJ) takový krok oddalují, tím více zadělávají na vážné technické, a v konečném důsledku i sociální, problémy.

Opravy se často provádějí jen na oko
Větší města k sanaci paneláků přistoupila již dávno. Před nějakými dvaceti lety se v tuzemsku rozmohla éra oprav a rekonstrukcí, jejichž výsledkem jsou zateplené domy s fasádami hrajícími všemi barvami. Bohatší SVJ přistoupila ke komplexním rekonstrukcím domů, které vyžadovaly vystěhování nájemníků, a opravy vzaly opravdu od základu. V některých regionech ale takové štěstí majitelé bytů nemají. Řada bytů zejména v Ústeckém, Karlovarském nebo Moravskoslezském kraji je stále v původním stavu, mnohdy bez jakékoli větší investice od doby, kdy byly postaveny.
Chudé kraje jsou odstrašujícím příkladem
Za alarmující příklad můžeme považovat litvínovský Janov nebo mostecký Chánov, kdysi moderní čtvrti, dnes synonymum zkázy. Vybydlené domy, rozbitá schodiště, opadaná omítka, nefunkční topení. Kdo zůstal a neodešel za důstojnějším bydlením, dnes přežívá v extrémních podmínkách.
Praha je v lepší kondici, ale ne bez problémů
Hlavní město má v tomto ohledu výhodu v podobě silnější ekonomiky, aktivní samosprávy a také možnosti čerpat evropské i národní dotace. Většina panelových bytů tak v posledních letech prošla razantní rekonstrukcí, a to takovou, že u některých byste ani nepoznali, že tyto moderní nemovitosti nejsou z dílny současných developerů, ale pozůstatkem socialistické společnosti. Životnost zdejších bytů se tak prodloužila o další dekády a jejich hodnota raketově vzrostla. Především v okrajových částech ale nemovitosti na zásadní opravy stále čekají.

Kolik bomb vlastně tiká?
Podle údajů Sociologického ústavu Akademie věd České republiky žije v paneláku na 28 procent českých domácností, které obývají na 1,2 milionu bytů. Ty z nich, které již hranici životnosti překročily, představují velké riziko pro obyvatele celého domu. Stará elektroinstalace hrozí požárem, rozvody vody praskají, vytopení takového bytu je energeticky náročné a rekonstrukce takových jednotek už není vhodná pro domácí kutily.
Kdo opravy zaplatí?
Rekonstrukce celého panelového domu je ale finančně velmi náročným projektem, na který vlastníci často nemají peníze ani nedosáhnou jako SVJ na případnou hypotéku. V chudých krajích se k tomu přidává další problém, a to jsou nízké ceny nájmů, slabá kupní síla obyvatel a často i neochota investovat do majetku. A pak je tu problém budoucnosti. Co bude, když bude nutné tisíce bytů srovnat se zemí? Kde najdou stávající majitelé bytů, často vázaných hypotékou, nové bydlení?
Problematika paneláků je tak daleko širší, než si dovedeme představit. Na jednu stranu sice aktuálně nehrozí zřícení žádného z panelových domů, ovšem i pomalu plížící se problémy v podobě plísní, zatékání, špatné izolace či nefunkčních rozvodů snižují kvalitu bydlení a přispívají ke vzniku sociálně vyloučených lokalit. Panelová sídliště zkrátka vyžadují markantní investice. Jinak se z nich stanou místa, kde budou bydlet pouze ti, co jinou možnost nemají.