V červenci zaplavili Česko! Nepřibližujte se k nim, a hlavně na ně nesahejte. Varování platí především pro děti a seniory
Tito broučci připomínají obyčejné můry, ale jsou velmi nebezpeční. Jedno setkání s nimi vás může stát i život. Zrovna mají sezonu, v červenci mají v Čechách pré. Proto, pokud je uvidíte, nikdy na ně nesahejte. Tedy na jejich housenky, které by vás mohly požahat.
V Česku se mnoha zvířat bát nemusíme. Prakticky u nás nenarazíte na medvěda ani vlka. Z jedovatých hadů u nás žijí pouze zmije, žádné anakondy ani chřestýši. Co se týče vody, nemáme moře, takže se nemusíme bát ani žraloků. A komáři? Jejich bodnutí pálí, ale tropické nemoci nám vážně nehrozí. To samé se týká i much. A tak zůstává největším nepřítelem každého Čecha v létě klíště, které může způsobit zánět mozkových blan.
Ale vzhledem k tomu, že je v Evropě stále tepleji, dostal se k nám z Německa a jihu Evropy další brouček. A ten může i zabíjet.
Vetřelec pronikl na Moravu
Bourovčík je poměrně zajímavým broukem. Existuje asi dvanáct různých druhů, přičemž v České republice je známý hlavně jeden. Bourovčík toulavý, který se objevil zpočátku hlavně na jižní Moravě. Zbytek bourovčíků se vyskytuje v teplejších částech Evropy nebo na Blízkém východě.
Tento brouk je ale velmi nebezpečný. Housenky se začínají šířit od začátku července, a to přes Německo, Belgii a Nizozemsko. Okusují listnaté stromy, takže na ně narazíte například v parcích, alejích nebo lesích. Problémem je, že toto na první pohled nenápadné stvoření může i zabíjet. Chloupky housenek totiž obsahují žahavý toxin, podobně jako medúzy nebo sasanky.

Postrach maminek a pejskařů
Toto žahnutí může vyvolat silnou alergickou reakci. Dráždí kůži, způsobují potíže s dýcháním, otoky a dušení. Stejným problémem jsou i bekyně velkohlavé. Pokud tak uvidíte housenku bourovčíka, rozhodně na ni za žádných okolností nesahejte. I kdyby vás housenka nechtěla popálit, po dotyku se z jejího těla automaticky odlomí chloupky, které se zabodnou do kůže člověka. Obzvlášť nebezpečné je to pro děti a starší osoby. A samozřejmě jsou nebezpečné pro domácí zvířata, například pro psy.
Motýlci bourovčíka působí nenápadně a připomínají můry. Jsou šedí a kladou kolem 150 vajíček za jednu sezónu. Napadají duby, ale také břízy, lísky a buky. Jejich housenky dorůstají až pěti centimetrů a během dne žijí v hnízdech na stromech. K večeru se pak spouští v procesí ze stromů a v období července se zakuklí.
Na bourovčíka toulavého narazíte i ve Švédsku, jižní Evropě a Velké Británii. V jižní Evropě mají dostatek přirozených nepřátel, mezi ty patří hlavně ptáci a netopýři. Na bourovčíkovi si pochutnají sýkory, kosi i špačci nebo drozdi. Netopýři pak neloví larvy, ale dospělé motýly přímo za letu. Existují také určité druhy vodiček, které kladou vajíčka do housenek nebo jejich kukel a různé parazitické mouchy. Dále mohou být napadáni houbami, viry a bakteriemi.

Co dělat při žahnutí
Nezvládají mokro, takže jim vadí jak mráz, tak i přílišné deště, které zpomalují jejich vývoj. Lidé se před nimi mohou chránit pomocí insekticidů nebo odstraňováním hnízd ze stromů. Pokud už vás housenka žahne, okamžitě se vzdalte. Většinou totiž nebude sama, ale bude mít poblíž co nejvíc kamarádů. A pokud něco chcete ze všeho nejméně, pak je to další žahnutí. Poté se pokuste místo opláchnout studenou vodou.
Chloupky neodstraňujte, tím byste jen uvolnili jed do těla. Daleko lepší je vzít si do ruky klasickou lepenku, přilepit ji na kůži a rychle trhnout, aby se na ni chloupky nalepily. Potom si připravte studený obklad a patnáct minut místo chlaďte. Pokud máte antihistaminika, použijte je. Pokud cítíte, že je vám zle, okamžitě utíkejte k lékaři.
A pokud housenka žahne vašeho mazlíčka, dítě nebo nějakého seniora, jeďte k lékaři rovnou a na nic nečekejte. Ideální je zavolat záchranku, protože při alergiích může otéct obličej, můžete se dusit… to všechno znesnadňuje řízení. Místo nikdy neškrábejte a nepoužívejte na něj horkou vodu, která zhorší bolest.