Tyto jedinečné historické lázně nám závidí celý svět. Češi sem mohou zadarmo, ale ohrnují nos
Malebná krajina Jeseníků a Rychlebských hor nedaleko polských hranic. Stromy, parky a 80 léčebných pramenů. Díky nadmořské výšce a rozmanité přírodě je toto místo mimo jiné ideální pro léčení horních i dolních dýchacích cest. Město Jeseník se nachází pouhé 2 km daleko, a tak se tam můžete v případě potřeby pro cokoliv vypravit. O tomto výjimečném lázeňském areálu nemá mnoho Čechů ani potuchy, jde přitom o jeden z nejhistoričtějších a nejkrásnějších na světě.
Do lázní můžete jet z mnoha důvodů. Tím nejhlavnějším je samozřejmě léčba nějakého konkrétního zdravotního problému. Pobyt si ale můžete zamluvit i jen tak – lázně jsou skvělým způsobem, jak načerpat nové síly a zregenerovat tělo i mysl. Jestliže si chcete pár dnů užít léčebnou a relaxační dovolenou v krásném a klidném prostředí a trochu si odpočinout, musíte si lázně sami zarezervovat a zaplatit z vlastních peněz. Pokud vás ale trápí specifická zdravotní diagnóza, může vám čas v lázních naordinovat lékař a vy se pak do nich můžete vypravit zcela zdarma! A to i na několik týdnů.

Terapie vodou
Lázně Priessnitz najdeme na severozápadním okraji města Jeseník, které se nachází v Olomouckém kraji. Jejich zakladatelem byl Vinzenz Priessnitz, který měl přezdívku „vodní doktor“. Tyto lázně totiž založil už v roce 1822 a jednalo se o první vodoléčebný ústav na světě. Tímto krokem položil stavební kámen nového lékařského oboru – vodoléčby. Tento typ procedur proslavil naše lázně po celém světě, kde si dodnes drží vynikající reputaci. Vodoléčba spojená s čistým horským klimatem, procházkami a klidem přináší úlevu tisícům lidem ročně.
Léčba dýchacího aparátu i pohybového ústrojí
Priessnitzovy lázně nabízí široké spektrum pobytů. Zamluvit si můžete romantický prodloužený víkend, týdenní lázeňský relaxační pobyt nebo třeba pětidenní wellness pobyt zaměřující se na aktivní odpočinek v přírodě. To vše si můžete zařídit na vlastní pěst. TTrápí vás ale nějaká konkrétní zdravotní patálie? Lázeňské pobyty jsou nejčastěji spojovány s léčbou oběhového ústrojí, tedy vysokým tlakem nebo srdečními chorobami. Dále pak s léčbou chronických onemocnění nebo zotavování se po chemoterapii. Lázně ale můžete využít i pokud trpíte artrózou, Parkinsonovou chorobou, polyneuropatií nebo post-covidovým syndromem. Nárok na ně máte také v případě, kdy jste absolvovali operaci pohybového aparátu nebo horních dýchacích cest.
„Nejčastější diagnózy, na které vypisujeme lázně, jsou ortopedické. Následují neurologické diagnózy. Jsou to tedy především pooperační stavy, například po kloubních náhradách,“ říká pro Deník lékař Petr Pšenica. Jde jen o krátký výčet příkladů, díky kterým budete mít nárok na pobyt v lázních zdarma. A klidně si můžete vybrat právě lázně Priessnitz!
Týká se to i vás?
Některé lázeňské pobyty jsou totiž plně hrazeny vaší zdravotní pojišťovnou, na jiné vám alespoň částečně přispěje. „Mě vlastně vůbec nenapadlo, že bych mohla jet do lázní. Že bych na ně mohla mít nárok. Moji kolegové v práci ale mají s lázněmi bohaté zkušenosti, a tak mi je doporučovali. Člověk se prostě musí častokrát lékaře sám zeptat a zjistit, zda splňuje potřebné podmínky,“ říká Miroslava Blinková, zaměstnankyně armády. Ačkoliv za sebou měla onkologickou léčbu, vůbec ji nenapadlo, že by na lázně měla nárok zdarma.
A její příběh přitom není vůbec ojedinělý – mnoho pacientů netuší, že na pobyt v lázních mohou zadarmo dosáhnout. „Většinou je vůbec nenapadne, že by s jejich potížemi mohli do lázní. A přitom, když do lázní nakonec přijedou, častokrát je u nich po skončení lázeňské péče možné snížit dávky užívaných léků. Navíc se běžně stává, že pozitivní účinky pobytu přetrvávají ještě několik měsíců po jeho ukončení,“ říká Pšenica. Lázně přinášejí formy fyzické i psychické úlevy, které většinou mají dlouhodobý efekt.

Zeptejte se vašeho lékaře
O tom, zdali byste se do léčebných lázní měli vypravit, rozhoduje váš lékař. Proto se ho na tuto možnost při vaší nejbližší návštěvě nezapomeňte zeptat. Je možné, že na nějakou formu léčebného pobytu budete mít nárok. Český zákon stanovuje indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči, a tak si ho neváhejte zkontrolovat. Jestli vás nějaký ze zdravotních problémů uvedených na seznamu trápí, pak je dost možné, že se do lázní budete moci vydat zadarmo.
Jakmile vám lázeňskou péči navrhne a schválí váš doktor, jeho návrh poté musí schválit revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny. Ten pro vás také ověří, zdali vámi vybrané lázně s vaší zdravotní pojišťovnou spolupracují. Jako poslední pak revizní lékař rozhodne o tom, jestli máte nárok na komplexní nebo příspěvkovou péči. Komplexní péče je plně hrazená a vy z vlastních úspor nic neutratíte. Příspěvková péče hradí léčebné procedury, vy si ale sami musíte zaplatit ubytování a stravu. Mějte také na paměti, že pokud pojišťovna vaši žádost zamítne, můžete se odvolat u Revizní komise, a to do 15 dnů od doručení prvotního rozhodnutí.
Skvělá šance na zregenerování
Rozhodně si tedy důkladně ověřte, jestli máte šanci na léčebný pobyt zadarmo dosáhnout. Jde o skvělý způsob, jak uzdravit tělo i mysl v poklidném a příjemné prostředí. Lázně také využívají přírodní léčební procedury a postupy, váš organismus tudíž nebude zatížený chemickými složkami. Kromě toho navíc v lázeňských areálech najdete sportovní i kulturní využití. Lázně Priessnitz nabízejí například fitness park nebo přírodní bylinkové inhalatorium. Nudit se tak rozhodně nebudete.