Tyhle dvousetkorunové bankovky mají cenu 790 000 Kč. Jsou stále v oběhu. Kdo najde tento nápis na stříbrném proužku, vyhrál jackpot
Česká koruna byla jako měna poprvé zavedena už v roce 1919. Tenkrát se jednalo ještě o československou korunu. Od roku 1993 už pak platí pouze česká měna tak, jak ji známe dodnes. Nyní je v oběhu asi 731 miliard korun. A některé kousky v sobě skrývají nemalá tajemství!
Ne všechny vyrobené bankovky a mince mají stejnou hodnotu. Ačkoliv se to stává sporadicky, někdy se během procesu výroby stane chyba a peníze pak oplývají nějakou zvláštností. Z takových kusů se pak rázem stávají vzácné peníze, jelikož jejich pravá hodnota může být dokonce mnohonásobně vyšší než jejich hodnota nominální. Nedávno Českem zamávala nová informace – odhalilo se, že v oběhu je tento vzácný klenot, který se ale na první pohled tváří naprosto obyčejně. Nemáte ho náhodou také v peněžence?

Má hodnotu přes půl milionu
Hotovost je sice na ústupu a téměř tři čtvrtiny Čechů platí výhradně kartou, aktuálně ale všichni kontrolují veškeré bankovky. Mezi lidmi totiž putuje ojedinělá dvousetkoruna z roku 1993. A je opravdu unikátní. Tato bankovka s portrétem Jana Amose Komenského má přitom hodnotu statisíců korun! Jedna z nich byla v roce 2022 dokonce vydražena za neuvěřitelných 790 000 Kč.
Jestliže na tuto dvoustovku narazíte, rozhodně s ní nezaplaťte obyčejný nákup. Přišlo by vás to pekelně draho, a to doslova. Především pro sběratele má obrovskou cenu. Právě ti na tuto bankovku v oběhu upozornili Českou národní banku jako první. Ta pak platidlo začala postupně stahovat. „Jedna žena ve své peněžence našla hned dvě najednou. Znám ale také lidi, kteří pracují v bance, hledají ji od rána do večera a stejně ji nenašli,“ říká numismatik Slavomír Primák. Její nález je tak nepravděpodobný, ale stále možný – několik kusů se mezi veřejností stále pohybuje.
Bankovka s prvky Afriky
A proč je dvousetkoruna vlastně vzácná? Došlo k omylu při výrobě jednoho z bezpečnostních prvků. Těch je na papírových bankovkách hned několik a mají zabránit padělání peněz. Jedná se třeba o mikrotext, vodoznak, skrytý obrazec, soutiskové značky nebo malý proužek zapuštěný do papíru. Chcete zjistit, zdali tuto ojedinělou bankovku nemáte doma i vy? Pak se musíte právě na zmíněný proužek zaměřit.
Vzácná dvoustovka má na proužku napsáno Republique du Zaire, zatímco obyčejná bankovka má na proužku šrafovaným negativním mikrotextem napsáno ČNB 200 Kč. „Udělali chybu, vzali jinou špejli kovového proužku. Drtivá většina byla zachycena, ale několik kusů se dostalo do oběhu,“ říká odborník Roman Veselý. Republique du Zaire odkazuje na dnešní Demokratickou republiku Kongo.
Německý error
Celý omyl začal více než čtvrtstoletí zpátky v Německu. Státní tiskárna totiž od našich sousedů nakupovala speciální kotouče, které na sobě už měly zmíněný proužek. Tenkrát se ale Němci dopustili vcelku vážné chyby – do zásilky určené pro naši zemi vložili i několik kusů proužků určených pro stát ležící ve střední Africe. V Česku si toho nikdo nevšiml, malé množství peněz tak bylo vytištěno a vypuštěno do oběhu.
Dlouhá léta si této anomálie nikdo nevšiml. Celý případ vyplaval na povrch až nedávno, když si zajímavosti všiml právě jeden ze sběratelů. Jak již bylo napsáno výše, právě ti jsou častokrát ochotni za atypické peníze zaplatit vysoké sumy.
Šance stále je
Kolik bankovek zůstává nadále v oběhu, je záhadou. Některé zdroje uvádějí až 100 kusů, jiné pouze kolem 30. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že v oběhu už nejsou žádné – kousky, které nestáhla ČNB, jsou ve vlastnictví sběratelů. Kde je pravda se zřejmě už nikdy nedozvíme. Za kontrolu vašich dvoustovek nicméně nic nedáte. Říká se, že štěstí přeje připraveným. A teď už víte, jak ji poznat. Můžete si díky ní přijít na opravdový majlant.