Tuhle deskovou hru měl za socialismu doma každý. Dnes má 200x vyšší hodnotu
V devadesátých letech ji měl doma téměř každý. Nenápadná desková hra s jednoduchým plánem, několika figurkami a pořádnou dávkou specifického humoru se tehdy prodávala za desetikorunu a rychle si získala popularitu napříč věkovými skupinami.
Dnes se její původní vydání stává sběratelským kouskem. Ačkoliv ji lze stále pořídit v novější edici, za originál z 90. let si lidé na internetu říkají i dva tisíce korun. Není to jen nostalgie, hra vystihuje dobu svého vzniku a i po letech dokáže pobavit.
Devadesátková hra Ivana Mládka
Jde o hru s názvem Soudruhu, nezlob se!, která svým názvem jasně odkazuje na klasiku Člověče, nezlob se!, ale zpracováním míří úplně jiným směrem. Vznikla na začátku 90. let jako satirická reakce na uplynulou dobu a hned si získala oblibu nejen pro svou hravost, ale i pro nadsázku, s níž vykresluje tehdejší společenské prostředí.
Autorem není nikdo jiný než Ivan Mládek, který je známý především jako hudebník, bavič a výtvarník, ale právě touto hrou ukázal, že jeho smysl pro humor a ironii se dá přenést i na herní plán.

Místo domečku jde ve hře o emigraci
Pravidla jsou jednoduchá. Hráči začínají ve středu herního plánu na políčku START a jejich cílem je postupně stoupat stranickou hierarchií, od bezpartijního občana až po generálního tajemníka. Po cestě sbírají peníze, získávají výhody, ale také čelí nástrahám v podobě vězení, blázince nebo přísných prověrek.
Hra obsahuje celkem 8 figurek, jednu hrací kostku, bankovky a dvě sady kartiček, jedny označené symbolem smíchu (přinášejí výhody), druhé smutku (přinášejí komplikace). Některé karty, jako například „Kompromitující materiál na předsedu prověrkové komise“ nebo „Neprůstřelná vesta“, lze schovat a použít později, případně je mezi hráči směňovat.
V závěru se hráči pokouší vyměnit milion korun za valuty a uprchnout do Západního Německa. Poslední fáze hry se odehrává v pásmu „GEN“, kde číhá pohraniční stráž, elektrické zátarasy nebo mina. Pokud hráč nemá štěstí (nebo správnou kartičku), může být ze hry náhle vyřazen.
Dnes je sběratelským kouskem i učební pomůckou
Původní vydání této hry dnes patří mezi vyhledávané sběratelské kousky. Zatímco v devadesátých letech se prodávala za 10 Kčs, dnes ji lze na aukčních portálech nebo ve sběratelských skupinách najít i za 2000 Kč, avšak pokud je v původním balení, kompletní a neponičená. V horším stavu ji lze pořídit i levněji. Zájem o ni přitom neustává, a to nejen kvůli nostalgii, ale i díky její unikátnosti a nadsázce.
V roce 2019, u příležitosti 30. výročí sametové revoluce, vyšla hra znovu – tentokrát v nové edici od společnosti EFKO. Ta doplnila hru o slovníček zapomenutých pojmů jako ROH, bony nebo OPBH, aby si i mladší generace dokázala představit dobové reálie. I přes nové balení si hra zachovala svůj původní duch a stále zůstává aktuální, nejen jako zábavná hra, ale i jako satirické připomenutí nedávné minulosti.

Ačkoliv hra původně vznikla pro pobavení, dnes slouží také jako výukový materiál, například na katedře historie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. O tom, že Ivan Mládek svým nápadem trefil do černého, svědčí nejen trvalý zájem o hru, ale i to, že si díky ní mnoho lidí připomíná éru, která je dnes už jen součástí učebnic a sběratelských vitrín.