Toto krásné staré jméno nosí ženy s nejčistším srdcem. V Česku ho ubývá. Je nemoderní a mladým se hnusí
Říká se, že každé jméno je krásné, když se vyslovuje s láskou. I přesto se ale najdou v kalendáři taková, po kterých v dnešní době ani pes neštěkne. Důvod je prostý, móda se zkrátka mění, a tak nám některá připadají staromódní. To je také případ jednoho jména určeného pro ženy, které v minulosti bylo nesmírně populární.
Kolik znáte žen a dívek, které se jmenují Božena? Pokud nějakou v paměti vypátráte, pravděpodobně se bude jednat o důchodkyni. Jen velmi ojediněle toto jméno najdeme u mladých žen nebo dokonce dětí.
Jméno Božena je slovanského původu, a jeho doslovný překlad zní „bohem obdařená“ nebo „blahoslavená“. Dřív bylo naprosto běžné, dnes se už ale téměř nevidí. Přitom vlastnosti, které s ním tradičně spojujeme, jako například dobré srdce, laskavost nebo oddanost, by rozhodně neměly vyjít z módy.

Původ, význam a zahraniční verze jména
Jméno Božena má slovanský původ, a bylo pravděpodobně odvozeno od kořene božěn, což znamená „dobrá“, „požehnaná“ či „božská“. Významově je proto příbuzné latinským křestním jménům jako Benedikta, Theodora nebo Beatrix.
Ve slovanském kulturním prostředí se vyskytovalo více verzí tohoto jména, jako například Božana nebo Božechna. V Česku také známe několik domáckých podob, kupříkladu Boženka, Božka nebo Bobina. Svátek slaví Boženy 11. února, v minulosti se toto jméno občas objevovalo v kalendáři také 22. prosince či 29. července.
Popularita strmě klesá
Během první poloviny 20. století, zejména v letech 1930–1950, patřilo jméno Božena mezi top volby nastávajících rodičů. Od 60. let ale popularita prudce klesá. Statistiky ukazují, že průměrný věk nositelky jména je nyní 72 let, přičemž ho nosí každá 257. obyvatelka Česka.
Ještě v roce 2010 bylo v Česku celkem 53 327 Božen, do roku 2016 ale poklesl počet na 39 851. To jen ukazuje, že většina z nich byla skutečně mezi seniorkami. Statistiky podle webu ukazují, že 49 procent nositelek je starších 65 let, zatímco věková skupina 25–34 let představuje pouze 1,5 procenta .
Známé nositelky tohoto jména
V historii najdeme několik Božen, které si jistě zaslouží, abychom si je připomínali. Na prvním místě by rozhodně byla spisovatelka Božena Němcová, slavná autorka „Babičky“, a naprosto ikonická postava české literatury.
Zajímavá je také Božena Laglerová, první česká pilotka a jedna z průkopnic letectví. Jméno Božena nosila také gymnastka a olympionička Božena Srncová.
V českých pověstech vystupuje Božena jako manželka knížete Oldřicha, kterého natolik okouzlila jako chudá pradlena a dcera sedláka Křesiny, že si ji nakonec vzal za ženu. Později se měla stát také matkou jednoho z prvních doložených Přemyslovců Břetislava I.

Proč dnes Boženy skoro nejsou
Hlavním důvodem bude pravděpodobně to, že se nastávajícím rodičům toto jméno zdá staromódní. V řadě lidí zkrátka evokuje spíše postarší tetičku než malou holčičku. Kromě toho může být složité na napsání a pro cizince i na vyslovení. Vzhledem k tomu, že řada mladých lidí se vydává na zkušenou do zahraničí, jim rodiče chtějí dát jména, na kterých si jejich budoucí známí a kolegové nezlámou jazyk.
Negativní konotace částečně vyrůstají také ze spojení Boženy s komunistickým obdobím, kdy se jméno Božena používalo velmi často. A možná je to škoda, protože význam jména zůstává krásný a hluboký. Hodnoty, které symbolizuje, jsou kromě toho nadčasové.