Toto je nejzdravější rostlina na světě. Mnozí Češi ji považují za plevel a hubí ji, jakmile vystrčí lístky ze země
Tuhle rostlinku má na zahradě mnoho lidí. Většina z nich se jí ale zbavuje s domněním, že jde o plevel. Ve skutečnosti by si ji měli pravidelně dopřávat. Je totiž výjimečně zdravá.
Lidé, kteří se starají o svou zahradu, mají založené záhonky nebo dokonce pěstují ovoce či zeleninu, se několikrát za rok setkávají s tím, že musí vytrhávat plevel. Na zahradě jim jednoduše roste něco, co tu pěstovat nechtějí a často se takový plevel dokáže rozšířit i po celé zahradě. Jenže u odplevelování záhonků někdy nastává moment, kdy se i zkušený zahrádkář musí zamyslet nad tím, co mu to na pozemku vlastně roste. Někdy se totiž ukáže, že rostlina, kterou jsme považovali za plevel, je nedoceněnou bylinkou.
Při odplevelování zahrádkáři občas vytrhnou i něco, co nechtěli
Odplevelování je pro někoho relaxační aktivita. Nemusí u toho myslet na práci, starosti či jiné nepříjemné věci a hezky si přitom vyčistí hlavu. Druhá skupina zahrádkářů tuto aktivitu nesnáší. V každém případě obě skupiny vědí, že zahrádka bez plevelu vypadá stokrát lépe.
I těm nejlepším zahradníkům se ale občas stane nedopatření. Omylem vytrhnou kousek květiny, vykopnou cibulky, které se schovávaly v půdě, nebo musí přemýšlet nad tím, co jim tam vlastně roste. K podobným případům dochází i u nenápadné zelené rostlinky, která na první pohled vypadá jako plevel. Víte, kterou zdravou rostlinu si Češi často pletou s plevelem?
Nenápadná bylinka, kterou si zahrádkáři často pletou s plevelem
Až příště půjdete na zahrádku a všimnete si nízké, svěže zelené a hustě rostoucí rostlinky, zkuste ji nevytrhávat. S největší pravděpodobností je to řeřicha. Tahle bylinka není náročná, rychle klíčí a když ji jednou pustíte do záhonu, často se tam sama objeví i příští rok. Problém je, že ji mnozí lidé nepoznají.
Když začne růst mezi cibulí nebo mrkví, často ji vyhodí jako plevel. Ona totiž skutečně jako plevel vypadá. Řeřicha má drobné, světle zelené lístky připomínající menší jetelové lístky. Roste v hustých trsech, často ve formě nízkého zeleného koberečku. Pokud si nejste jistí, stačí jeden lístek ochutnat, měla by mít lehce pikantní chuť.

Tato rostlina patří mezi nejzdravější na světě
Jestliže vám na zahradě začne růst řeřicha sama od sebe, můžete to považovat za takový malý zázrak. Obsahuje celou škálu důležitých vitaminů. Najdete v ní vitamin C, A, K, kyselinu listovou, betakaroten a také vitaminy skupiny B. Dále jí nechybí minerály jako železo, draslík, hořčík, vápník a zinek. Tyto látky dohromady podporují imunitu, pomáhají při tvorbě červených krvinek, přispívají ke zdraví kostí a zubů a napomáhají hojení ran.
Tato rostlina podporuje činnost jater i žlučníku, stimuluje trávení a pomáhá při zácpě. Díky močopudnému účinku napomáhá odvodnění organismu a přirozené detoxikaci. Využívá se i při bolestech kloubů, revmatismu a potížích s močovými cestami.
Působí také antibakteriálně a lehce afrodiziakálně. Ženy ji využívají po porodu pro rychlejší regeneraci a podporu tvorby mateřského mléka. Řeřicha se v tradiční léčbě používá také při únavě, poruchách dýchání a dokonce i při problémech s pletí a vlasy. Pomáhá s akné, ekzémy a posiluje růst vlasů.
Řeřichu si můžete vypěstovat i na parapetu
Pokud vám tato bylinka na zahrádce neroste, ale ohromila vás svými účinky na lidské zdraví, můžete si ji začít pěstovat. Bude vám stačit nižší plastová miska a prostor na parapetu. Vezměte si plastovou misku a dejte na její dno obyčejnou vatu. Tu poté navlhčete a rovnoměrně ji posypejte semínky řeřichy. Poté už se jen starejte o to, aby byla vata neustále vlhká a semínka začnou brzy klíčit.

První klíčky se objeví do dvou dnů a za týden už můžete sklízet. Ideální je řeřichu ustřihnout těsně nad podkladem, omýt a rovnou použít. Přidat ji můžete do míchaných vajíček, pomazánek, vaječných omelet, omáček, těstovin, polévek a do dalších pokrmů. Tato zdravá bylinka může být přísadou mnoha pokrmů a dodat vašemu tělu spoustu prospěšných látek.