Top 5 nejlepších zatopených lomů v Česku. Křišťálová voda, žádní lidé a bezproblémové parkování
Ne každý je nadšený při představě návštěvy veřejného koupaliště, kde je to často hlava na hlavě. Pokud to máte stejně a spíše preferujete přírodnější varianty odpočinku u vody, skvělou volbou budou zatopené lomy a pískovny. Víte, které jsou ty nejkrásnější v Česku?
Koupání v lomu není pro každého. Někoho může průzračná voda a hloubka děsit, a raději se bude pohybovat v bezpečném prostoru bazénu. Pokud jste ale duší dobrodruzi a raději si zaplavete tak trochu na divoko, pak jste tu správně.
Lomů vhodných ke koupání najdeme v Česku velké množství. Pojďme se ale nyní společně podívat na ty nejzajímavější, které byste rozhodně měli navštívit.
Přírodní koupaliště Kristýna
Za prvním lomem vhodným ke koupání musíte do Libereckého kraje. Původně se jednalo o lignitový důl Kristýna, a tak se stejně říká i dnešnímu koupališti. Těžba zde skončila v letech 1968–69 a od roku 1970 byl důl postupně zatopen. Plocha dnešní vodní nádrže činí přibližně čtrnáct hektarů, přičemž v nejhlubším místě bylo naměřeno okolo 28 metrů.
Koupaliště se nachází v mladém lese, takže vzdáleně připomíná některé chorvatské pláže obklopené stromy. Lom se nachází nedaleko Hrádku nad Nisou a jezero Kristýna je dnes oblíbenou rekreační oblastí. Pláže se zde nachází na jeho na severním, východním i jižním břehu. Kromě toho se v blízkosti jezera nachází také dva kempy pro ty, kdo si přejí pobýt delší dobu.

Kujalův lom
Kujalův lom se nachází v obci Hříměždice na Příbramsku, a to zhruba 72 kilometrů od Prahy mezi Dobříší a Sedlčanami. Neví se, kdy přesně došlo k jeho zatopení, ale má se za to, že krátce po druhé světové válce. Za minulého režimu pak sloužil jako výcvikové středisko armádních potápěčů.
Přestože armáda s ním už dávno nemá nic společného, pro potápěče stále jde o oblíbené místo. Mimo jiné proto, že na dně jezera je stále možné vidět původní důlní vozík. Kromě křišťálově průzračné vody je velkým lákadlem také každoroční soutěž v extrémních skocích z výšky do vody. Filmoví znalci si zase možná vzpomenou, že místní scenérii již několikrát mohli vidět na plátnech.

Lom Kaňon
V Pardubickém kraji najdete lom Kaňon, který je ideální volbou pro ty, kdo touží po trochu komorní atmosféře a nevadí jim trocha fyzické námahy. Na rozdíl od předchozích dvou možností zde nenajdete sociální zařízení ani možnosti sportovního vyžití. Zato zde ale obvykle bývá jen málo lidí.
Na západ od Skutče na Chrudimsku je podobných zatopených žulových lomů několik, tento je ale výjimečný svou polohou v lesích. Nad lomem se nachází vyhlídka, ke které vede zhruba dvoukilometrová naučná stezka z parkoviště ve Skutči. Z vyhlídky je pak možné sejít dolů k vodě, což je poměrně náročné a vyžaduje to určitou fyzickou zdatnost.

Lom u Mariánského mlýna
V Jihomoravském kraji nedaleko obce Mikulov se nachází opuštěný vápencový lom s křišťálovým jezírkem. Ten je obklopen skalami, díky kterým si zde budete připadat jako v některém z kultovních filmů o Vinnetouovi. Koupání je zde oficiálně povoleno, nicméně je velmi omezené.
Jedná se totiž o přírodní památku, kterou si místní správa CHKO velmi chrání. Proto se zde v jeden okamžik smí koupat maximálně 100 osob. Spíše než jako místo k masové rekreaci je jezírko vnímáno jako příležitostné koupaliště pro místní a opravdové znalce. Zajímavostí také je, že přesnou hloubku se dosud nikdy nepodařilo změřit.

Kaolinové koupaliště Jimlíkov
Na závěr zde máme jednu skutečně netradiční variantu pro opravdové fajnšmekry. Nedaleko Karlových Varů v obci Jimlíkov se nachází kaolinový důl. Jeho charakteristikou jsou písečné duny a také možnost bahenní koupele v kaolinovém jílu, který má blahodárné účinky na pleť a zaujme svou mléčně bílou barvou. Samozřejmě si zde můžete také zaplavat ve velmi čisté vodě.
Co se vstupu týče, dostáváme se zde na tenký led. Důl je totiž občas stále aktivní, což je důvod, proč nejde o koupaliště. Vstup je oficiálně zakázán, ovšem zkušenosti výletníků jsou takové, že se s přimhouřením obou očí toleruje, pokud se návštěvníci chovají v místě slušně a nevstupují do místa ve chvílích, kdy zde probíhá těžba.
