Tiché bezvětří končí: Do Česka se z východu žene vichřice, která smete hlavně ty nejchudší
Čeká nás velký problém. Přestože to možná zatím nepociťujete, některé firmy začínají pomalu propouštět zaměstnance. To může zamávat hlavně s pracovníky na méně kvalifikovaných pozicích.
Zatímco si Česko užívá slunce a letní pohodu a statistiky trhu práce vypadají klidně jak hladina rybníka, ve skutečnosti se jedná spíše o ticho před bouří. Průmysl slábne, ztenčují se zakázky, propouštění je zatím pozvolné. Ačkoliv nás zprávy zatím oficiálně o žádné krizi neinformují, řítí se na nás vichřice, která pravděpodobně smete pracovníky s nízkou kvalifikací. Buďte připravení, ať to s vámi nezamává.
Slábnoucí průmysl
I když se nezaměstnanost momentálně drží kolem čtyř procent, pod povrchem sílí nápor. Slabší průmysl, diskrétní propouštění a tlak na nízkokvalifikované pracovníky mohou přinést první otřesy na trhu práce. Ačkoliv český průmysl byl dlouho považován za stabilní pilíř ekonomiky, poslední měsíce ukazují, že i tahle stavba se může začít drolit.
Průmyslová výroba v květnu klesla o 1 až 1,6 % meziročně a zakázky se smrskly, zejména kvůli slabému exportu do Německa a okolních zemí. Následkem toho firmy místo nových pracovníků propouštějí, zvlášť v montovnách, obsluze strojů a skladech. Jde ale spíš o nenápadné ukrajování než o vlnu hromadných výpovědí. Zatím.
Na papíře nezaměstnanost stagnuje na 4,2 %. V červnu bez práce zůstalo přes 300 tisíc lidí. Sezónní práce obvykle toto číslo snižují, ale letos tomu tak bohužel není. Proč? Čísla stagnují právě kvůli „tiché“ vlně propouštění v průmyslu. Jinými slovy na jedné straně přibyly pozice například v zemědělství nebo pohostinství, ale hned byly jakoby „vymazány“ ztrátami v jiných oblastech. Výsledkem je stagnace, která ale není klidem, spíš tichem před bouří, která s námi může pořádně zamávat.

Vichřice z východu
Termín „vichřice z východu“ v článku symbolizuje vítr změn přicházející ze vzájemně propojených východních ekonomik a regionů. Slabší průmysl je patrný v okolních zemích, jako jsou Německo, ale také Polsko nebo Maďarsko a s tím související také oslabená zahraniční poptávka.
To spolu s geopolitickým napětím kvůli několik let trvající válce na Ukrajině a konkurenci levnější pracovní síly ze zemí jako jsou Ukrajina, Moldavsko nebo Srbsko, vytváří tlak, který zasahuje i do české společnosti.
Firmy, které se snaží logicky šetřit každou korunu, stále častěji sázejí na levnější zaměstnance, a těm českým, kteří mají vyšší nároky tak hrozí, že budou první, koho se bude šetření týkat. Tento tlak nepřichází v bouřce, ale v plíživém, neúprosném větru, který pomalu, ale jistě mění klima naší společnosti.
Koho vichřice smete?
Možná se ptáte, zda se problém týká i vás. Nejrizikovější skupinou jsou podle očekávání nízkokvalifikovaní dělníci, montéři a skladníci mimo velká centra. Přidávají se i pracovníci ve věku padesát plus, kteří často nemají digitální dovednosti a narážejí tak na bariéry při rekvalifikaci.
Firmy se zatím snaží snižování stavů maskovat. Třeba tím, že neprodlouží smlouvu brigádníkům, nenabírají nové lidi nebo se tiše loučí se zaměstnanci před důchodem. Ale signály přicházejí. V tichosti mizí pozice v montovnách, ve strojírenských podnicích i v menších provozech po regionech.
Například chemička Deza ve Valašském Meziříčí připravuje propouštění zhruba 123 lidí ve výrobě i administrativě. V regionu, kde byla míra nezaměstnanosti 3,5 %, může mít tento krok viditelné dopady.

Připravte se na nejhorší
Trh práce na první pohled zůstává stabilní, ale malé změny se sčítají do větší bouře. „Vichřice z východu“ tak může znamenat proměnu, která srazí ty, kteří mají nejméně rezerv. Buďte proto hlavně flexibilní a aktivní. Čeká nás možná nejistá, ale ne nevyhnutelně katastrofická budoucnost.
Svět přeje připraveným, nenechte se proto zaskočit a vsaďte na změnu oboru. Nebojte se rekvalifikace. Využijte některý z rekvalifikačních programů a osvojte si digitální dovednosti. Vybudujete si tak základ pro přechod do stabilnějších oborů. Poohlížejte se po oblastech jako jsou IT, zdravotnictví, služby nebo zelené technologie, kde poptávka přetrvává.