Slováci z téhle potvory šílí. Jestli bleskově nezakročíme, dostane se i do Čech a otráví nám život, jako nic před ní
Slováci z ní šílí. Zahrádkáři ji proklínají, rajčata a papriky ztrácejí barvu i chuť. A teď kněžice zeleninová míří k nám. Přicestovala z jihu Evropy a veze si kufr plný problémů: zápach, hlad po zelenině a schopnost přežít téměř všechno kromě zimy a dobře mířené boty.
Nezara viridula, česky kněžice zeleninová, je druh ploštice, která se v posledních letech usídlila na Slovensku a pomalu, ale jistě leze i do Česka. Doslova. Jezdí autem, vlakem, na kamionech i v nákladech ovoce a zeleniny z jižní Evropy. Je to broučí černý pasažér. Nemá lístek, ale o to víc toho sežere.
Původně pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie i Středomoří. V Evropě se ale začala šířit s nebývalou rychlostí hlavně kvůli oteplování klimatu a mezinárodnímu obchodu. Už dávno není problémem jen Itálie nebo Řecka. Dnes už okupuje Maďarsko, Slovensko, Rakousko a postupně si brousí sosák i na Česko. První nálezy u nás byly zaznamenány už v roce 2020 v Praze a Brně.

Co umí? Jíst. Všechno.
Kněžice není vybíravá. Má chuť na rajčata, papriky, fazole, kukuřici, sóju, slunečnici, broskve, citrusy… zkrátka přes 150 druhů rostlin. Což z ní dělá noční můru každého pěstitele. Napadá plody sáním. Poškodí je, deformuje, zanechá nevzhledné skvrny, snižuje výnosy a kvalitu úrody. Zelenina pak vypadá jako po menší plastické operaci bez anestezie.
Kromě toho vylučuje silně páchnoucí látky, obranný mechanismus, který by záviděla i fretka. Dotek nebo stres jí aktivují „smradový alarm“, a když se vám taková potvora zatoulá do bytu (ano, to se děje), víte o ní i bez toho, že byste ji viděli.
V Evropě nemá přirozeného nepřítele
Zatímco v původních oblastech má kněžice své přirozené predátory, v Evropě je prakticky bez dozoru. Ptáci ji nežerou nejspíš právě kvůli jejímu odéru a většina domácích predátorů o ni nejeví zájem. Výsledkem je, že se množí jako na horské dráze bez brzd.
Navíc má vysokou odolnost. Dokáže přezimovat ve skulinách budov, sklenících, pod kůrou stromů. A s každým teplejším rokem stoupá šance, že u nás zvládne více generací za rok. A to už není hmyz, to je rodinný podnik.
Jak se bránit? Chemicky, bohužel
Biologická ochrana zatím moc nefunguje. Není schválený žádný specializovaný bio prostředek, který by kněžici spolehlivě eliminoval. A tak přichází na řadu klasika, insekticidy. Jenže tady pozor: kněžice je často aktivní v době sklizně, kdy už se chemie na plody aplikovat nesmí. Takže časování je klíčové.
Ministerstvo zemědělství a ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský) doporučují důsledný monitoring a včasný zásah. Kdo má zahrádku, měl by být ve střehu hlavně v okolí jižní Moravy, kde už byly první stabilní populace zaznamenány.

Co s tím?
Když ji uvidíte, můžete ji chytit a nahlásit výskyt na webu ÚKZÚZ. Pomůže to při mapování invaze. Pokud ji najdete doma, doporučuje se buď ekologická past (např. lepové desky), nebo prosté mechanické řešení. Papírový kapesník a dostatek odhodlání. Jen k ní nečichejte.
Kněžice zeleninová je nečekaný host, kterého nikdo nezval, a přesto se zabydluje. A jestli nezačneme jednat rychle, může se stát, že rajčata z vlastní zahrádky už nebudou tím, čím bývala. Ne kvůli dešti nebo suchu, ale kvůli hladové ploštici z jihu.
Takže pokud si všimnete, že na vašem rajčeti přistál podivný zelený vetřelec, nedivte se. Jen si připravte repelent, botu nebo nejlépe telefon a nahlaste to dál. Protože když jde o invazi, i malý hmyz může způsobit velké škody. A velký smrad.