Seznam nebezpečných pinů, které podvodníci prolomí do 1 vteřiny. Zkontrolujte, zda mezi nimi není ten váš
V mobilních telefonech shromažďujeme obrovské množství citlivých dat – od přístupu k bankovnímu účtu, přes stovky fotografií až po soukromé konverzace na sociálních sítích. O zabezpečení našich mobilů bychom se tedy měli důkladně starat. Ukázalo se však, že většina lidí chrání svůj telefon pouze čtyřmístným PIN kódem. Ten je ale často až příliš jednoduché překonat.
V rámci čtyřmístného vstupního kódu existuje deset tisíc různých kombinací, kterými můžete svůj telefon zabezpečit. Zásadní problém tkví v tom, že většina lidí z pohodlnosti volí některou z jednoduchých číselných kombinací, které je možné velice jednoduše prolomit. Určité kombinace čísel jsou tak notoricky známé a jednoduché, že by je zvládlo prolomit i malé dítě, natož pak hacker, který usiluje o vaše soukromé údaje.
Neusnadňujte zloději jeho práci
Praktiky hackerů a zlodějů jsou v oblasti digitálních technologií čím dál sofistikovanější. Často jim to ale děláme příliš snadné. Každý zná poučku, že nemá používat stejné přihlašovací heslo na různých účtech. Své mobilní telefony, které jsou nekonečnou studnicí soukromých dat a informací, však většina lidí zabezpečuje pouze jednoduchým čtyřmístným PIN kódem, přestože moderní chytré telefony nabízejí i důkladnější možnosti zabezpečení.

Australská studie analyzovala PIN kódy 29 milionů uživatelů, aby zjistila, jakých chyb se při zabezpečování svých telefonů nejčastěji dopouštíme. Výsledky výzkumu nám naznačují, kterým číselným kombinacím je lépe se vyhnout, budou to ty první, které by případný hacker při otvírání zámku vašeho mobilu vyzkoušel.
Nejhorší jsou kombinace stejných nebo po sobě jdoucích čísel. Takové kódy dokáže umělá inteligence prolomit během sekundy. Není žádným překvapením, že nejpoužívanější kombinací je 1234, kterou používá každý desátý člověk. Podobně jsou na tom čísla 1111, 0000. Pokud chcete zlodějům jejich snahu co nejvíce znepříjemnit, podle studie byste se měli v každém případě vyhnout následujícím kombinacím:
- 1234
- 1111
- 0000
- 1342
- 1212
- 2222
- 4444
- 1122
- 1986
- 2000
PIN kód není jediná cesta
Kód, který je jednoduchý pro vás, bude zákonitě jednoduchý i pro někoho, kdo by se chtěl do vašeho telefonu vloupat. Pokud nechcete variantu zabezpečení čtyřmístným PIN kódem opustit docela, zvolte alespoň neotřelou kombinaci čísel. Zapamatovat si náhodná čtyři čísla není tak složité, případně můžete zvolit takové číslo, které má pro vás zvláštní osobní význam, abyste si ho lépe pamatovali.
Odborníci ale silně doporučují využít složitějších zabezpečovacích systémů, které moderní telefony nabízejí. Jednou z variant je zůstat u číselného kódu, ale namísto čtyř čísel použít třeba osmi nebo desetimístný. Desetimístné heslo nabízí celých deset miliard možných kombinací, což je oproti deseti tisícům, kterou nabízí čtyřmístná kombinace, dost zásadní rozdíl. Ačkoliv je pravda, že zapamatovat si deset náhodných čísel, už je trochu oříšek.

Bezpečnější variantou, než je krátký číselný PIN, může být také odemykání obrazovky pomocí biometrických údajů. Většina smartphonů dnes nabízí odemykání otiskem prstu, které je relativně bezpečné a pohodlné na použití.
Oblíbenou variantou je také systém rozpoznání obličeje, při kterém vnitřní kamera telefonu pozná, zda se jedná o vás nebo někoho cizího. Rozpoznání obličeje je považováno za jednu z nejspolehlivějších metod, jak zabezpečit svůj telefon. Některá zařízení pak nabízejí ještě sken duhovky oka, který je velice přesný, ale o něco pomalejší a méně častý.
Ať už zvolíte kteroukoliv variantu zabezpečení svého mobilního zařízení, neberte toto rozhodnutí na lehkou váhu. Ztráta osobních dat může člověku způsobit nemalé problémy a předejít se tomu dá poměrně jednoduše. To nejmenší, co můžete udělat, je změnit svůj PIN 1234 na nějaké komplikovanější číslo.