První varování meteorologů: Letošní zima bude šok, něco takového Česko nezažilo léta
Je léto, prázdniny jsou v plném proudu a většina lidí si užívá tepla, koupání a dlouhých večerů venku. Jen málokdo teď myslí na sněhové závěje, ranní škrábání oken nebo mrazivá rána. Avšak zatímco Česko teď řeší klimatizace a tropické dny, meteorologové už mají na stole první dlouhodobé modely pro nadcházející zimu.
A tentokrát to nevypadá na klidnou sezónu. Podle prvních varování odborníků se totiž rýsuje scénář, který by mohl pořádně zamíchat kartami, a to nejen na horách. Pokud se naplní současné předpovědi, čeká nás jedna z nejvýraznějších zim posledních let.
Na scénu se vrací mráz a sníh
Ačkoliv poslední roky přinesly spíš Vánoce na blátě a aprílové zimní měsíce, letos by to mělo být jinak. První dlouhodobé výhledy meteorologů z Česka i zahraničí totiž ukazují na možnost razantního ochlazení. Podle odborníků může zimu 2025/2026 ovlivnit řada faktorů, od návratu jevu La Niña přes slábnutí polárního víru až po změny proudění nad severním Atlantikem. A právě tahle kombinace by mohla znamenat, že Česko čeká dlouhá a tuhá zima, jakou si mnozí pamatují spíš z dětství než z posledních let.
Meteorologové varují, že už v prosinci by mohly přijít první mrazivé epizody. Zatímco v minulých sezónách se sníh v nížinách objevoval jen výjimečně a často nevydržel ani pár dní, letos by mohla být situace opačná. Sněhová pokrývka se očekává častěji, zejména v lednu a únoru. A nejen na horách. Modely ukazují zvýšenou pravděpodobnost trvalejšího mrazu i v nižších polohách.

Severní vítr přinese ledové dny
Jedním z hlavních důvodů, proč odborníci bijí na poplach, je změna proudění vzduchu. Zatímco v minulých letech dominovalo západní, tedy teplejší a vlhké proudění z Atlantiku, letošní zimu by mohl ovládnout sever. Proudění ze Skandinávie, nebo dokonce z oblasti Kanady a Arktidy, by do Evropy přinášelo podstatně chladnější vzduch a s ním i sníh.
K tomu se přidává možný rozpad polárního víru, tedy obrovského víru studeného vzduchu nad severním pólem, který v normálních podmínkách zadržuje arktický chlad ve vysokých zeměpisných šířkách. Pokud dojde k jeho narušení, může studený vzduch pronikat hluboko do Evropy a právě to se letos může stát. Podobné situace v minulosti přinesly i v Česku mrazy přes -20 stupňů a kalamitní sněžení.
Bílé peklo může zastavit dopravu
Pokud se scénář meteorologů potvrdí, potěší to sice lyžaře a hoteliéry na horách, ale méně už silničáře a obyvatele velkých měst. Dlouhodobé ochlazení, časté sněžení a nízké teploty totiž znamenají i vyšší nároky na zimní údržbu, častější kolony, problémy s MHD a možná i komplikace ve školách a v dopravě. Očekává se, že letošní zima bude extrémně proměnlivá. Mohou přijít prudké mrazy, ale i náhlé oblevy, které vystřídají další vlny sněžení.
Přestože se v posledních letech často skloňuje vliv klimatické změny, letošní zima by mohla být výjimkou z oteplujícího trendu. Odborníci připouštějí, že extrémní počasí nemusí být jen důsledkem globálního oteplování, ale také přirozených klimatických cyklů, jako je například výše zmíněná La Niña. Ta se letos zřejmě opět rozvine a ovlivní celou severní polokouli. V Evropě může přinést nižší teploty, větší množství srážek a zesílené proudění studeného vzduchu.

Ačkoliv je stále brzy na definitivní závěry, dosavadní modely se shodují v tom, že letošní zima bude jiná. Nečekejte opakování posledních let, připravte si raději pořádné zimní boty, lopatu na sníh a teplé rukavice. Zima 2025/2026 může být pořádná jízda.