Prohledejte babičce knihovnu: Knihy ze školní četby, co dnes mají cenu desetitisíců
Mnoho rodin stále vlastní stará vydání povinné školní četby. Aniž by si to kdokoliv uvědomil, může mít v knihovně poklad v hodnotě desítek tisíc korun. Po přečtení tohoto článku možná přispěcháte ke knihám po vašich rodičích a prarodičích a budete hledat první vydání nejznámějších literárních skvostů.
Čím jsou tyto knihy tak unikátní? Do hry vstupuje hned několik faktorů a některé z nich se týkají prvních vydání, ilustrací nebo nízkého počtu výtisků.
Poklad na poličce pod vrstvou prachu?
Udržovat staré knihy v dobrém stavu může budoucím generacím přinést nemalou hodnotu v dědictví, které mnozí z nás pokládají za samozřejmost. Zkuste se podívat, kolikáté vydání a z jakého roku je na vaší poličce například kniha od Karla Čapka nebo od jednoho z národních buditelů. A to ještě předtím, než knihy odevzdáte dětem do rukou nebo je vložíte do městské knihobudky. Mohou totiž mít vysokou cenu.
Po čem u takových knih pátrat:
- Rok a číslo vydání (nejcennější je logicky první, nejstarší vydání)
- Podpis autora knihy nebo ilustrátora, případně podpis významné osobnosti
- Počet výtisků knihy (čím menší počet, tím hodnotnější kniha je, protože se jedná o takovou limitovanou edici)
- Komplet (ať už se jedná o nějakou konkrétní edici nebo kompletní sbírku všech děl od jednoho autora)
- Ilustrace knihy od významného umělce
- Speciální vydání
Nevíte si rady? Zeptejte se odborníků a podívejte se na internet
I když jste využili některou ze zmíněných indícií, nemusí to znamenat, že správně určíte hodnotu knihy. K tomu je potřeba zajít za odborníkem, případně zkusit zapátrat na internetových portálech, které se zabývají bazarovým prodejem, zahrnující i umělecká díla.
Nejvíce vám ale opravdu poradí odborník například v antikvariátu. Můžete se stejně tak obrátit na muzeum nebo knihovnu, kde vám jistě poradí, komu se ozvat a jak s knihou nakládat.
Také my jsme zkusili zapátrat v online světě a zjistili jsme, že se některé knihy opravdu prodávají za slušnou cenu. Například jeden inzerát nabízel dílo bratří Čapků „Ze života hmyzu” za 3 979 Kč. Šlo o lehce poškozený výtisk z roku 1921 s chybějícím přebalem.
Další velmi slušná cena se objevila u nabídky 2. doplněného vydání „Národních říkadel” s ilustracemi formou zinkografie od Josefa Lady z roku 1921. Částka u této knihy byla 5 199 Kč a to i přes poškození vazby.
Podobnou cenu měl i „Ladův Veselý přírodopis” od Josefa Stivína z 20. let 20. století v horším stavu za 4 499 Kč.
Dalším příkladem je komplet. A to 6 dílů Osudů dobrého vojáka Švejka, opět s ilustracemi Josefa Lady z roku 1936 v rozmezí od 3 800 do 15 000 Kč. Skoro to vypadá, jako kdyby ilustrace Josefa Lady automaticky zvyšovaly hodnotu původních vydání všech knih.

Zahraniční knihy jsou ještě dražší
Neprohloupíte ani v případě, že se podíváte na vydání zahraničních knih. A nemusí jít přitom o historické kousky. Hodně u zahraničních autorů hraje roli jejich globální úspěch na mnohem větším trhu, než je ten český. Dokonalým příkladem mohou být úplně první vydání knihy „Harry Potter a Kámen mudrců” od J. K. Rowlingové. Jedna kniha má na aukcích hodnotu 30 000 až 40 000 liber (asi 850 000 až 1 140 000 korun) podle toho, v jakém je stavu. Šlo totiž o několik málo tisíc původních výtisků ještě před tím, než se Harryho Pottera a jeho autorky stal globální fenomén.

Existují i dražší díla. Kdo by totiž nechtěl první výtisky dětské knihy „Hobbit” od J. R. R. Tolkiena, kterých se vyrobilo jen 1 500? Tak by si měl přichystat 50 000 liber (asi 1 425 000 korun). Ještě vyšší cenu by měla kniha „Velký Gatsby” od F. Scotta Fitzgeralda z roku 1925. Jeho první vydání vyjde na 150 000 liber (asi 4 280 000 korun).