Před supermarketem mě pokousal pes. To, co pak udělal jeho majitel, mě dorazilo definitivně
Když jdete koupit mléko a rohlíky, nečekáte, že skončíte s roztrženou nohavicí, krvácející nohou a majitelem psa, který místo omluvy křičí, že si za to můžete sám. Přesně tak vypadala situace čtenářky, která se podělila o svou zkušenost s útokem přivázaného psa před supermarketem. Není to jen její příběh, podobné případy se dějí častěji než si myslíte.
Pes, i když vypadá jako plyšák na vodítku, je podle zákona zvíře s právním statusem věci, ale zároveň jeho majitel nese plnou odpovědnost za všechno, co chlupáč provede. A to platí, i když pes seděl u obchodu a vy jste šli kolem.
Podle § 2933–2935 občanského zákoníku odpovídá majitel za škodu způsobenou zvířetem. Pokud vás tedy pes pokouše, může za to jeho páníček, i když nebyl přímo u toho. A ne, opravdu neplatí, že on to normálně nedělá. Právo se na výmluvy neptá.

Co dělat hned na místě
- Ošetřete si ránu. Ideálně dezinfekcí, ale hlavně nepodceňujte návštěvu lékaře. I menší kousnutí může být nebezpečné kvůli infekci.
- Zajistěte si svědky. Pokud někdo viděl, co se stalo, zapište si jméno a kontakt. Budete je potřebovat při řešení s policií nebo pojišťovnou.
- Foťte všechno. Ránu, psa, místo útoku, i (pokud možno) majitele. Každý detail může být důležitý.
- Zavolejte policii. Pokud je majitel agresivní, odmítá spolupráci nebo mizí jako pára nad paštikou, nečekejte. Podle § 50 zákona o přestupcích (č. 250/2016 Sb.) může jít o přestupek proti občanskému soužití. Policie má povinnost incident zdokumentovat.
A co majitel psa? Ten taky nesmí jen tak zmizet
Majitel psa má zákonnou povinnost spolupracovat. Musí uvést jméno, kontakt a hlavně – zajistit veterinární kontrolu psa. Ta se provádí do 24 hodin a znovu po 5 dnech kvůli sledování případné vztekliny. To nařizuje vyhláška č. 299/2003 Sb., která se týká preventivních opatření proti vzteklině.
Pokud majitel odmítá, nahlaste to nejen policii, ale i místní veterinární správě.
Máte nárok na odškodnění. A ne jen symbolické
Kromě úhrady lékařských výloh máte právo žádat také:
Bolestné
Za každý šrám, modřinu nebo stehy máte nárok na peníze. Kolik přesně dostanete, určuje lékař podle závažnosti poranění – čím horší úraz, tím vyšší částka.
Náhradu za ztížení společenského uplatnění
Když vám zranění zasáhne do života víc než jen pár dnů v pracovní neschopnosti, můžete žádat další odškodnění. Týká se to třeba situací, kdy nemůžete delší dobu pracovat, sportovat nebo se starat o děti jako dřív.

Náhradu nákladů za cestování a léky
I když se to nezdá, i účtenky za paralen, obvazy nebo jízdy k lékaři se počítají. Všechno, co vás stálo peníze kvůli zranění, můžete chtít zpátky od majitele psa (nebo jeho pojišťovny).
Vše podle občanského zákoníku § 2958. Můžete to řešit dohodou, přes pojišťovnu majitele psa, nebo, v horším případě, soudně. Mimochodem: pokud má majitel pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“), kryje i útok jeho psa. Ale to neznamená, že může říct „řešte to s pojišťovnou“ a zmizet.
Když se situace vyhrotí
V některých případech může být útok psa posuzován i podle trestního zákoníku, třeba pokud dojde k těžké újmě na zdraví nebo byl pes v minulosti agresivní a majitel o tom věděl. Podle § 146 TZ jde pak o ublížení na zdraví, a to už může skončit i u soudu.
U obchodu člověk čeká maximálně frontu na rohlíky, ne kousanec do lýtka. Ale když už se to stane, je dobré vědět, že i v tom nejchlupatějším konfliktu vám zákon kryje záda.