Pokud váš pes dělá tuto legrační věc, nesmějte se a utíkejte k veterináři. Možná mu zbývá jen pár dní života
Dejte si pozor. Jakmile začne váš čtyřnohý mazlíček provádět tento jednoduchý pohyb, okamžitě s ním uhánějte k veterináři. Může značit závažné zdravotní potíže, které mohou skončit pro psa fatálním způsobem.
Sedíte na zahradě, popíjíte kafe, užíváte si léto a usmíváte se při pohledu na vašeho psa, jak kouše do vzduchu, jako by kolem něj létaly mouchy, ale žádné tam nejsou. Říkáte si: „Jen si hraje.“ Připadá vám to možná i legrační, ale ve skutečnosti byste se měli zvednout a objednat psa k veterináři. Protože toto chování může signalizovat vážný zdravotní problém.

Co je fly-bitting?
Výše popsaný jev se označuje jako fly-bitting neboli kousání much a opravdu to není hra, pokud kolem psa žádné mouchy nelétají. Pes natahuje krk, kouše do vzduchu, vypadá to, jako když se snaží chytit neviditelné mouchy, třeba i vyskočí do vzduchu. V tomto článku se podíváme na to, proč to psi dělají. Některé důvody jsou vážné, jiné o něco méně, ale v každém případě byste měli zbystřit a nebrat to na lehkou váhu.
Epilepsie
Někteří psi mají záchvaty spojené s halucinacemi. Vidí mouchy, které neexistují, a snaží se je chytit. I když neleží na boku, netřesou se ani neztrácejí vědomí, může se jednat o epilepsii. Při takzvané fokální epilepsii totiž mohou chytat neexistující mouchy nebo se opakovaně otáčet za vlastním ocasem. Tyto záchvaty zůstávají dlouho bez povšimnutí, protože nám nepřipadají nebezpečné a dramatické jako při klasické epilepsii. V případě potvrzení epilepsie veterinář psovi nasadí antiepileptika a stav se většinou rychle zlepší. Vyšetření nezanedbávejte, epilepsie může skončit fatálně.
Gastrointestinální potíže
Fly-bitting může souviset také s onemocněním trávicího traktu. To naznačuje studie kanadských vědců z univerzity v Montrealu. U zkoumaných psů se současně s fly-bittingem projevovaly potíže jako reflux, zánět žaludku či střev. Při vhodně nasazené dietě se psi zbavili nejen trávicích obtíží, ale i záchvatů chytání neviditelných much.
Podobnou zkušenost měli i na veterinární klinice v italském Veggagianu, kde úspěšně vyléčili psa s podobnými příznaky bezlepkovou stravou.

Obsedantně-kompulzivní porucha
Určitě už jste slyšeli o lidech, kteří si posedle myjí stokrát denně ruce, neustále kontrolují, jestli vypnuli sporák, zamkli dveře nebo zhasli světla. Tomu se říká obsedantně-kompulzivní porucha. U psů se projevuje trochu jinak, například rituálem jako je lapání po mouchách. Tento rituál psa uklidňuje. Obsedantně-kompulzivní porucha se u nich totiž může vyvinout v důsledku stresu, frustrace nebo jako reakce na nějakou velkou změnu. Rituálem se pak pes snaží uvolnit napětí.
Porucha se obvykle léčí dlouhodobě a vyžaduje pravidelný dohled veterináře, ale při správném postupu bývají výsledky velmi povzbudivé.
Problémy se zrakem nebo mozkem
Někdy to vypadá, jako by pes jen legračně lovil neexistující mouchy, ale ve skutečnosti může opravdu něco „vidět“. Mohou to být záblesky, stíny nebo halucinace, které vnímá kvůli problémům se zrakem nebo mozkem. Problém může být způsoben také například poškozenou sítnicí nebo se může jednat o vážnější neurologické onemocnění.
Když pes kouše do prázdna, může je něco bolet
Představte si, že vás bolí zub, píchá vás v uchu nebo máte ztuhlý krk, ale nemůžete to nikomu říct. Přesně tak se může cítit pes. Bolest v čelisti, zubech, krku nebo hlavě někdy vyvolá zvláštní pohyby, které zpočátku vypadají neškodně: pes začne škubat tlamou, otáčet hlavu nebo kousat do prázdna. Někdy to vypadá jako „muškaření“, ale ve skutečnosti si tím pes říká o pomoc. U starších psů nebo po úraze je důležité zpozornět.