Pokud si na fasádu umístíte toto, riskujete pokutu 500 000 Kč. Stavební úřad vůbec nezajímá, že dům je váš
Máte vlastní dům na vlastním pozemku, a tak si možná myslíte, že si na fasádu můžete umístit, co chcete. Pravda je, že si vzhled nemovitosti do určité míry vylepšit můžete – ať už různými dekoracemi, nebo drobnými úpravami. Neznamená to však, že si na dům můžete dát úplně cokoliv. Pokud v tomto směru překročíte pravidla, může vás to vyjít pěkně draho – hrozí vám totiž tučná pokuta!
Barevné omítky, cihlové obložení, kresby. Na oknech či dveřích různá zdobení, dřevěné dekorace nebo samolepky. Na zahradě zase květináče, sochy nebo třeba praktická světýlka, která zahradě dodají útulný a příjemný vzhled. To je všechno v pořádku. K ničemu z toho žádné speciální povolení nepotřebujete. Situace se ale zásadně mění, pokud byste vnějšek domu chtěli využít jako reklamní prostor. Na tuto činnost se totiž vztahuje řada pravidel, a jestliže je nedodržíte, může vás to přijít pěkně draho.
Musíte mít povolení
Je pochopitelné, že pokud vlastníte firmu nebo prodáváte nějaký produkt, může se vám zdát ideální vyvěsit reklamu přímo na dům. Jednak to bude zadarmo a navíc nebudete muset s nikým řešit její velikost ani vzhled. Ve skutečnosti to ale není tak jednoduché, ačkoliv máte částečně pravdu. Reklamu si na svou nemovitost opravdu umístit můžete, musíte to ale nejprve oznámit stavebnímu úřadu. Bez jeho souhlasu totiž nelze na fasádu domu vyvěsit žádnou reklamu.

Reklamy se kontrolují
Zaměřuje se na to zákon č. 40/1995 Sb. Ten se soustředí na regulaci reklamy. „Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie, zároveň navazuje na přímo použitelný předpis Evropské unie a upravuje regulaci reklamy, která je nekalou obchodní praktikou, reklamy srovnávací, reklamy na tabákové výrobky, na humánní léčivé přípravky, na veterinární léčivé přípravky, na zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, na potraviny a na počáteční a pokračovací kojeneckou výživu, a upravuje obecné požadavky na reklamu a její šíření včetně postihů za porušení povinností podle tohoto zákona a stanovení orgánů dozoru. Dále upravuje regulaci reklamy na alkoholické nápoje, na přípravky na ochranu rostlin, na střelné zbraně a střelivo a na činnosti v pohřebnictví,“ píše se v něm.
Z toho vyplývá, že reklamy podléhají kontrole a regulaci, a proto není možné umístit na dům reklamu na cokoli. Navíc i samotná konstrukce reklamy musí být schválena stavebním úřadem.

Nesmí bránit ostatním
Jestli nebudete opatrní, můžete se dostat do problémů jak kvůli obsahu reklamy, tak kvůli jejímu vyvěšení. Jak již bylo zmíněno výše, reklamu si na dům dát můžete. Je ale potřeba dodržet několik pravidel. Reklamní zařízení, jako jsou například panely, tabule, desky nebo jiné konstrukce, vyžadují stavební povolení. Proto vše nejdříve musíte oznámit stavebnímu úřadu.
Určitá pravidla je nutno dodržovat i v případě, že vám stavební úřad reklamu schválil. Jestliže totiž vlastníte bytový dům nebo dům sdílíte s dalšími lidmi, nemůžete reklamou zakrýt ostatním obyvatelům například okna či vchod. Jako vlastník jste povinen dalším osobám umožnit řádné užívání nemovitosti. Pokud by jim vaše reklama bránila v procházení, větrání či osvětlení, můžou se nájemníci obrátit právě na stavební úřad nebo soud a vznést občansko-právní námitku.
Výjimky se navíc mohou týkat i historických budov. Památkáři z magistrátů se totiž již pár let snaží zasloužit o to, aby z historických budov zmizely reklamní panely. Majitelé se ovšem bouří a argumentují tím, že si s vlastním domem mohou nakládat podle svého uvážení. To je samozřejmě pravda – jestliže vám tedy úřad vydá povolení, nemusíte na památkáře brát zřetel. Pokud byste ale reklamu umístili na budovu, která leží v chráněné památkářské zóně, opět vám hrozí tučné pokuty, a to až do půlmilionové výše.
Pořádně tučné pokuty
Dopustíte-li se přestupku, hrozí vám nemalé sankce. Pokuta pro fyzické osoby, které nepodnikají, činí až 100 000 Kč. V blokovém řízení, tedy na místě, pak výše pokuty sahá do 10 000 Kč. Částky se ale výrazně zvyšují pro firmy a OSVČ – za porušení zákona vám hrozí sankce až do 500 000 Kč! A to už je opravdu vysoká suma.
Než si reklamu na svoji nemovitost pověsíte, důkladně si zkontrolujte, že splňuje veškeré nařízení a požadavky. Nezapomeňte ji nahlásit na stavebním úřadě a vyřídit si k jejímu vyvěšení povolení.