Padlo rozhodnutí: V roce 2026 se bude chodit méně do práce. Tyto dny zůstaňte doma
Rok 2026 přinese všem pracujícím opravdu příjemné překvapení. Státní svátky totiž konečně vycházejí tak, jak si přejeme, a sice na pracovní dny! V příštím roce se tedy můžete těšit na více volna a když přitom chytře naplánujete i dovolenou, užijete si daleko víc zážitků než v jiných letech.
V posledních letech vycházely státní svátky často na sobotu nebo neděli. Ti, kdo pracují od pondělí do pátku, si tak často ani nevšimli, že nějaký svátek vůbec je. V příštím roce tomu bude konečně jinak. Ze třinácti svátků, které v Česku máme, připadnou na víkend jenom dva z nich.
Příští rok bude nahrávat krátkým dovoleným i delšímu relaxu
Čerpáte v průběhu roku dovolenou po jednotlivých dnech, třeba kvůli dětem či jiným povinnostem, a na dlouhou letní dovolenou už vám volno nezbývá? Nevadí. Rozložení státních svátků v roce 2026 totiž bude nahrávat více dnům lenošení i bez nutnosti, abyste si brali dovolenou na celý týden. Prodloužené volno můžete využít třeba na kratší výlety po Česku, wellness víkendy nebo jen lenošení doma. Ať už dobíjíte pomyslné baterky jakkoliv, v příštím roce k tomu budete mít hned několik příležitostí.

Přehled státních svátků v roce 2026
Pro lepší orientaci jsme připravili praktický přehled všech státních svátků, které nás v příštím roce čekají. Díky tomu si můžete lépe naplánovat volno, dovolenou nebo víkendový výlet, a přitom ušetřit spoustu dní dovolené.
- 1. ledna (čtvrtek): Nový rok
- 3. dubna (pátek): Velký pátek
- 6. dubna (pondělí): Velikonoční pondělí
- 1. května (pátek): Svátek práce
- 8. května (pátek): Den vítězství
- 5. července (neděle): Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje
- 6. července (pondělí): Den upálení mistra Jana Husa
- 28. září (pondělí): Den české státnosti
- 28. října (středa): Den vzniku Československa
- 17. listopadu (úterý): Den boje za svobodu a demokracii
- 24. prosince (čtvrtek): Štědrý den
- 25. prosince (pátek): 1. svátek vánoční
- 26. prosince (sobota): 2. svátek vánoční

Využijte státní svátky na maximum
Pro dny mezi státními svátky a víkendy se v anglicky mluvících zemích používá termín bridging days, v Německu pak Brückentage, do češtiny můžeme tento pojem přeložit jako „dny přemostění„. V češtině pro ně žádný ekvivalent nemáme, a je to škoda. Už samotný název totiž angličanům či němcům asociuje, že se blíží osamocený pracovní den mezi dny volna.
Pokud svátek vychází na úterý nebo čtvrtek, stačí jediný den dovolené a máte rázem čtyři volné dny v řadě. Na západě toho zaměstnanci hojně využívají a často se o takový bridging day zavře celá firma, u nás si ale můžeme sami rozhodnout, nakolik se nám takové volno vyplatí.
Vánoce, jaké jsme si přáli
I závěr roku bude stát za to, a to přesto, že druhý svátek vánoční vychází na sobotu. Štědrý den je ve čtvrtek, a to znamená, že když si vezmete na první tři dny v týdnu dovolenou, doma strávíte celých devět dní v kuse. Budete tak mít dostatek času na dohánění restů, nákup dárků na poslední chvíli, dodělávky cukroví nebo třeba i lyžování či jinak smysluplně strávený čas s vašimi blízkými.
Dovolenou na příští rok naplánujte s předstihem
Rok 2026 tedy přinese skvělou šanci, jak si užít více volna bez plýtvání dovolené. Státní svátky v příštím roce vycházejí opravdu parádně a byla by škoda jich neuvyužít. Až si budete plánovat dovolenou, vezměte kalendář, vyznačte bridging days a rezervujte třeba prodloužený víkend v horách, u vody nebo letecký víkend za krásami evropských metropolí. Ať jsou vaše plány jakékoliv, v příštím roce budete mít pro jejich realizaci času více než obvykle.