Oznámení: Příští čtvrtek nemusíte chodit do práce. Vláda všem schválila placené volno
Snad každý se rád sem tam vyhne pracovním povinnostem. A ideálně tak, aby při tom nemusel čerpat dovolenou. Toho se už brzy všichni zaměstnanci dočkají a skoro uprostřed pracovního týdne si budou moci odpočinout.
Volno, aniž byste si kvůli tomu museli brát dovolenou? Dočkáte se už 1. května. Právě na ten den totiž připadá Svátek práce a 1. máj. A jak už název tohoto svátku napovídá, nebudete se muset hnát do svého zaměstnání.
Slaví se už více než 100 let
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se vůbec Svátek práce vzal? Spousta lidí si jej spojuje s dobou socialismu, ve které byl právě 1. květen nesmírně důležitým dnem. Organizovaly se různé průvody, kterých se lidé museli povinně účastnit. Kdo do průvodu nedorazil, mohl mít pak nemalé problémy. Účast se u všech lidí kontrolovala. Na děti a mládež dohlíželi jejich třídní učitelé, na dospělé pak zase jejich nadřízení z práce.
Každý účastník průvodu dostal ikonické papírové mávátko a hýřil úsměvy na všechny strany. Minimálně na oko. Přestože byl tento den Svátkem práce a do práce se tak logicky nechodilo, lidé si stejně nemohli odpočinout a museli dělat, co po nich chtěli jiní. Konaly se i velkolepé oslavy a také vzpomínkové akce, během kterých si lidé připomínali padlé sovětské vojáky. Státní budovy byly vyzdobeny socialistickými motivy. Záběry z průvodů byly vysílány i v televizi. Stejně tak například záběry z oslav, které se konaly přímo v Moskvě. Na První máj byly dokonce i více zásobeny některé obchody a bylo v nich k dostání i exotičtější zboží. 1. května jste si tak mohli zakoupit třeba banány anebo pomeranče.
Právě z toho důvodu je snadné lehce nabýt dojmu, že se Svátek práce vyrojil jako nápad v hlavě nějakého soudruha. To ale není pravda. Zaveden byl totiž úplně původně v USA. Konkrétně v americkém Chicagu, kde jej začala slavit II. internacionála. Zrodil se z velké demonstrace, v rámci které dělníci bojovali za důstojnější pracovní podmínky.
V českých zemích se pak poprvé slavil o rok později, tedy v roce 1890 v Praze na Střeleckém ostrově. Přestože je podstata svátku ve všech zemích totožná, nepřipadá všude na stejný den. Zatímco my jej slavíme vždy 1. května, v USA připadá na první zářijové pondělí.

Svátek zamilovaných
Kromě pracovních a politických důvodů má ale 1. květen ještě jeden význam. Jde totiž také o svátek zamilovaných, kteří se dle tradice líbají pod kvetoucími třešněmi na pražském Petříně. Jak přesně svátek zamilovaných vznikl, není tak docela jasné. S největší pravděpodobností má ale značnou souvislost s básní Karla Hynka Máchy Máj.
Kromě toho se 1. května konají i další oslavy, staví se májka, probíhají studentské akce zvané majáles, vítá se jaro a lidé se definitivně loučí se zimou. S tím jsou úzce spjaty i slavnosti předešlého dne, tedy 30. dubna, kdy se napříč republikou koná pálení čarodějnic. Podobná tradice je dodržována i třeba v Německu nebo ve Skandinávii.

Příjemné počasí
Na 1. května si tak můžete naplánovat celou řadu aktivit. Klidně i těch venkovních. Jestli se společně s dětmi chystáte na stavění májky, u kterého chcete posedět u ohně a opéct si buřta, budete na to mít ideální podmínky. Dle předběžných předpovědí meteorologů budou ten den panovat příjemné teploty okolo 20 °C. Zároveň se očekává jasno či polojasno.
Můžete ale také třeba vyrazit někam na výlet anebo třeba uspořádat rodinnou sešlost u sebe na zahradě. Ve větších městech se koná spousta společenských akcí anebo trhů. Možností, jak tento den využít, je zkrátka nepřeberné množství, a byla by škoda ho jen tak prolenošit doma u televize.