Noční můru každého řidiče vyřeší tahle chytrá věcička za 100 Kč. Stačí ji přilepit dovnitř auta a zloději se mu vyhnou obloukem
Proti zlodějům aut se sice můžeme pojistit, ale přijít ráno k prázdnému parkovacímu místu je něco, co zkrátka zažít nechceme. Na diskusních fórech pro motoristy se ale v poslední době objevují příspěvky uživatelů, kteří přísahají na zcela jednoduchou pomůcku, která vás může před nenechavými prsty zlodějů ochránit. Je to tak hloupé, až je to geniální!
Mnozí řidiči se snaží své vozy chránit pomocí instalace autoalarmu. Na první pohled to vypadá, že se jedná o skvělé a funkční řešení. V mnoha případech tomu tak skutečně je, nicméně je potřeba si nalít čistého vína a přiznat si, že tato metoda má bohužel také mnohá negativa.

Alarm má své stinné stránky
Tak předně, pořízení alarmu a jeho následné udržování v provozuschopném stavu představuje náklady navíc. Pokud máte drahý vůz, pak se to nejspíš vyplatí, ale v případě starých ojetin je to přinejmenším diskutabilní. Zároveň i z letitého vozidla vám může kolemjdoucí pochybná existence chtít něco odcizit nebo dokonce toužit prodat odcizený vůz do šrotu.
Další stinnou stránkou je, že mnohé alarmy bohužel vykazují chybová hlášení a mohou se spustit i v situacích, kdy se jedná pouze o planý poplach. Jako například pokud se kolem vašeho auta bude ochomýtat sousedovic kočka nebo se zařízení dotkne pavouk.
Někteří zloději jsou navíc tak vychytralí, že jsou vybaveni speciální rušičkou, která velkou část dostupných alarmů dokáže vyřadit z provozu. Investice do tohoto zařízení pak pochopitelně přijde vniveč, což je k vzteku.
Není to alarm, ale plní jeho funkci
Automobiloví nadšenci, kteří sdílí své zkušenosti na diskusních fórech, si proto oblíbili důmyslné řešení. Je velmi levné a téměř bez práce, mnoho lupičů ale může skutečně odradit. Jedná se o falešný alarm do auta. Je to v podstatě pouze obyčejná červeně blikající dioda, která se pouze tváří, že jde o aktivní autoalarm. Najdou se samozřejmě profesionální zloději, které něco podobného neoklame. Pro případy opilců a uživatelů návykových látek, kteří se chtějí uchýlit ke krádeži, je to ale mnohdy naprosto dostačující.
Výhodou je také to, že na falešný alarm nefunguje zmiňovaná rušička, protože se zkrátka o skutečný alarm nejedná. Zloděj tak může nabýt dojmu, že jde o nějakou obzvlášť pokročilou verzi zařízení, se kterou není radno si zahrávat.
Podobnou vychytávku si můžete pořídit na mnoha e shopech za skutečně lidovou cenu, která začíná na částkách kolem stokoruny. Lišit se bude zejména podle toho, jak důmyslné technologické řešení tato atrapa využívá. Některé z nich jsou na baterky a budou blikat neustále, dokud se nevybijí. Jiné obsahují malý solární panel, takže vydrží aktivní po poměrně dlouhou dobu, dokud se příliš neopotřebí. Další varianty rozpoznají, jestli jsou v zapalování vložené klíčky a pokud ano, přestanou být aktivní, dokud vozidlo i s klíčem opět neopustíte.

Další možnosti, jak auto zabezpečit
Pokud byste se rozhodli podobné metodě nedůvěřovat, existují kromě skutečného alarmu také další možnosti, jak své auto zabezpečit. První variantou je mechanická zábrana, jako například zámek na řadicí páce, případně tyč na volantu. Někteří zloději si s tím sice poradí, ale mnohé to odradí. Proč by se ostatně namáhali s odstraňováním podobného mechanismu a riskovali, že je někdo přistihne, když se ve stejné ulici pravděpodobně nachází dostatek jiných vozů, které zabezpečené nejsou?
Zajímavým řešením je také skrytý vypínač. Toto zařízení vám zpravidla za pár set korun nainstalují v autoservisu a způsobí, že zloděj auto nenastartuje, protože přístroj vyřadí z provozu palivové čerpadlo nebo přímo startér.
Zpravidla se vypínač instaluje pod jiné tlačítko na palubní desce, aby nebylo na první pohled nápadné. Na podobném principu ostatně pracuje také známý imobilizér, pouze s tím rozdílem, že se zaměřuje na elektronické čipy v autě.