Nikdy si nepořizujte tuhle věc. Je sice krásná a levná, ale úplně vám zničí zahradu a vyrabuje účet
Některé rostliny zasadíme na zahradě a čekáme dlouhou dobu, než nás obdaří bujným vzrůstem, často ale marně. Mnoho rostlin je příliš náročných na pěstování a sebemenší výkyvy počasí nebo špatné podmínky je mohou nenávratně poškodit.
Není třeba se trápit nevděčnými rostlinami, které nechtějí na vaší zahradě růst. Můžete si pořídit takovou, která po zasazení bude růst bez výjimek. Prozradíme vám, o jakou se jedná. Ale pozor: Je sice krásná, ale roste velice rychle nejen do výšky, ale i do šířky. Její pěstování se může snadno změnit v naprostý horor. Je považována za jednu ze sta nejinvazivnějších rostlin na světě. Proto ji pěstujte jen tehdy, pokud jste si opravdu jistí, že její rychlý růst oceníte.

Invazivní křídlatku lidé spíš ničí než pěstují
Pokud potřebujete rostlinu, která vám snadno zaplní volné místo na zahradě, pořiďte si křídlatku. Ta roste natolik spolehlivě, až je považována za invazivní rostlinu, jež se šíří agresivně i bez jakékoliv péče. Vytváří husté porosty, takže spolehlivě vyřeší trápení s nedostatkem porostu na daném místě. Křídlatku se nedoporučuje sázet k jiným rostlinám, protože má tendenci je z půdy vytlačovat. Kvůli svým kořenům hlubokým až 2-3 metry může narušovat i chodníky, parkoviště a infrastrukturu domu.
Křídlatka pochází z Asie a nepatří mezi rostliny, které by lidé často (a dobrovolně) pěstovali. Kvůli její agresivitě se jí spíše zbavují – zejména v chráněných oblastech a podél vodních toků, kde může napáchat spoustu škod. Mnozí používají i chemické způsoby odstraňování, protože rostlina vytváří husté a těžko prostupné porosty a zbavit se jí pouhým vytažením kořenů ze země mnohdy nepomáhá. Růst rostliny se tak může snadno vymknout kontrole, šíří se totiž do všech stran.
Pokud byste pěstování křídlatky přece jen zvažovali, musíme vás upozornit, že má negativní vliv nejen na původní druhy rostlin, ale také snižuje biodiverzitu a zvyšuje půdní erozi. Jakmile ji jednou budete v půdě mít, je třeba počítat s tím, že zbavit se jí je velmi náročné a drahé.
Křídlatka japonská se využívá k přípravě tinktur
Moc lidí to neví, ale rostlinu jménem křídlatka japonská můžete využít k přípravě tinktur, odvarů nebo prášku. To je dobrá zpráva zejména v případě, kdy se vám nezastavitelně šíří po zahradě – alespoň můžete využít benefity, které nabízí. Účinný je zejména její kořen, který je považován za nejúčinnější část rostliny, ale využít lze i listy. Má antivirové a protizánětlivé účinky, nechybí jí bohatá dávka antioxidantů a podporuje zdraví srdce, nervový systém a funguje jako podpora při onemocnění jater a některých nádorových onemocněních.

Jak si připravit tinkturu z křídlatky
Pro přípravu tinktury z křídlatky budete potřebovat její kořen, který by se měl vykopat ideálně v listopadu. Kořeny rostliny jsou velmi silné, proto budete potřebovat rýč. Jakmile jej vykopete, pečlivě jej omyjte a očistěte (hodit se vám na to bude i zubní kartáček).
Kořen nakrájejte na kolečka keramickým nožem, poté jej vložte do alkoholu o koncentraci alespoň 80 %. Na 150 gramů kořene použijeme 1 litr alkoholu. Pak už zbývá jen nechat tinkturu macerovat – uzavřenou sklenici dejte na tmavé místo na přibližně jeden měsíc. Tinkturu jen občas mírně protřepte, aby se látky dobře promíchaly. Po měsíci tinkturu slijeme do jiné nádoby bez kořene. Užívá se zpravidla dávkováním přibližně 1 kapka na kilogram tělesné hmotnosti denně (rozdělena do tří dávek). Tinktura se nesmí užívat během těhotenství.