Nikdy si nepořizujte domů toto plemeno psa. Je ze všech nejhorší a udělá vám ze života peklo
Neexistují dobří a špatní psi, nicméně existují pejsci, kteří jsou snazší nebo naopak náročnější na chov. Pokud máte doma jednu z těchto dvou ras, ostatní pejskaři s vámi pravděpodobně dost soucítí.
Tento mazlíček je sice roztomilý a nesmírně oblíbený, ale mnoho chovatelů netuší, kolik s ním je vlastně problémů! Má ho každý influencer nebo celebrita. Jsou to srandovní parťáci, kteří působí vždycky vesele. Díky své zavalité postavě působí roztomile, mají unikátní mimiku a působí, jako líní gaučoví povaleči. Ideální do bytu, ke starším lidem nebo pro rodinu s dětmi, může se zdát na první pohled.
Problémy s dýcháním
Jenže tato plemena psů vyjdou na hodně peněz. A nemluvíme jenom o pořizovací ceně, ale také o následné péči. Řeč je o francouzských buldočích a mopsech. Obě plemena se vyznačují svým rozpláclým nosíkem. Jde sice o roztomilost, díky které vypadají tito psíci jako z jiné planety, ale pro psy to znamená zkrácenou lebku a čenich, což jim způsobuje vážné dýchací potíže.
S těmi se pak perou po celý život, musí často navštěvovat veterináře a není ani výjimkou, aby se jim dýchací problémy staly osudné. Pejsci pak trpí zvláště v létě. Mají silný kožich, mops má srst dokonce s podsadou. Hrozí jim zvýšené riziko přehřátí a vzhledem k tomu, že jsou zavalití, toho moc neujdou. Léto je pro ně za trest. Není tak výjimkou, že si pro ně majitelé pořizují speciální kočárky. Jinak by je ven nedostali.
Extrémní vzhled vznikl v důsledku šlechtění, ale mnozí veterináři už ho považují za hranici týrání zvířat. V některých zemích jsou tak buldočci nebo mopsíci regulováni či zakázáni. Například v Nizozemsku se nesmí chovat ani prodávat.

Pořád u veterináře
Tyto plemena jsou často považovány za vůbec nejnáchylnější k nemocem vůbec. Často se perou s brachycefalickým obstrukčním syndromem dýchacích cest, který je někdy třeba řešit i operací. Pes se dusí a lapá po dechu, navenek se to projevuje roztomilým chrápáním nebo hlučným dýcháním. Trápí je také očička, záněty spojivek a podobně.
Časté alergie
Psi mohou mít ortopedické potíže a vzhledem k malé čelisti jsou u nich častější i zubní problémy. To v praxi znamená buďto pečlivé čištění, nebo až několik narkóz za život psa. Vzhledem k tomu, že mají pejsci výrazné kožní záhyby, jsou také náchylnější ke kožním problémům. Často trpí na alergie, výjimkou nejsou ani ekzémy.
Pejsek si může vylizovat tlapky až do krve, drbat ouška nebo mu začne vypadávat srst a objevují se lysiny a rudé fleky. V takovém případě je možné nasadit kortikoidy, po kterých ale pejsek může přibrat na váze, což dále ovlivňuje jeho zdravotní stav. Neustálá medikace je také obrovskou zátěží pro orgány jako játra nebo ledviny.

Šílené línání
Co se mopsů týče, opravdu hodně línají. Přestože tak máte krásného pejska, raději se vyvarujte nošení černého oblečení. Zanedlouho by totiž bylo kompletně obalené chlupy. To samé platí o spaní pejska na gauči nebo v posteli. Psi se sice nemusí stříhat, ale je potřeba je pravidelně vyčesávat, čistit jim oči a uši, protože mají sklony k zánětům zvukovodu.
Kromě toho nejsou tito psi nejbystřejší tužky v penále. Často mají vlastní hlavu a nedají se dobře cvičit. Na zavolání tak mnohdy nepřijdou, na ostatní pejsky mohou štěkat nebo si chtít prosadit dominanci. Jsou to sice společenská plemena, to ale neznamená, že byste jim neměli určovat jasné hranice. Jinak si mohou začít vyskakovat. Mají sklony k rozmazlenosti. Výhodou je, že nebývají uštěkaní a rádi se mazlí.
Poslední, poměrně smutnou informací, kterou je třeba zvážit, než si takového čtyřnohého parťáka pořídíte, je délka dožití. U francouzských buldočků se pohybuje kolem deseti let, u mopse je to asi dvanáct let.