Nevzhledným prodlužovacím kabelům odzvonilo. Nahradí je tato chytrá zařízení. Jsou téměř neviditelná a ušetří spoustu peněz
I když máte starý dům, dá se vybavit velkým množstvím chytrých technologií, které vám ušetří nemalé peníze, zefektivní chod domácnosti a ještě mají moderní design. Takzvaná smart řešení jsou už běžnou nabídkou nejen speciálních prodejen s elektronikou. Ještě před pár lety se například žádná domácnost neobešla bez velkých a těžkopádných prodlužovaček, které se schovávaly za gauč, skříně nebo pod stůl. Současným řešením jsou chytré zásuvky, které se dají ovládat i pomocí Wi-Fi.
Dnes už technologie pokročila natolik, že za vás zapínání spotřebičů obstará chytré zařízení o velikosti dlaně.
Co vlastně umí chytrá zásuvka?
Chytrá zásuvka je poměrně nenápadná. Vypadá jako malý adaptér mezi klasickou zásuvkou a spotřebičem. Zapojíte ji do vaší běžné zásuvky a poté k ní připojíte jakékoli zařízení, které každý den používáte. A je jedno, jestli jde o lampu, rychlovarnou konvici, televizor nebo počítač. Pomocí mobilní aplikace pak můžete zásuvku a k ní připojené zařízení ovládat na dálku, nastavit časovače, měřit spotřebu nebo sledovat historii provozu.
Mezi chytré zásuvky můžeme řadit i chytré prodlužovačky, které mají většinou mnohem více funkcí než ty klasické a hlavně jsou subtilnější, takže tolik nepřekáží.
Zásuvky komunikují přes Wi-Fi, případně Bluetooth nebo protokol ZigBee. V posledních letech se stále častěji objevují i modely kompatibilní se standardem Matter, který umožňuje lepší spolupráci mezi zařízeními různých výrobců.
Výhody chytré zásuvky: plně ovládáte spotřebu a využijete estetický design
Výhod chytrých zásuvek je mnohem více než nevýhod. Mezi nevýhody se většinou řadí jen vyšší pořizovací cena:
- Vestavné zásuvky s různým typem USB portů (mezi 700 až 950 Kč)
- Zásuvkové adaptéry (v průměru 370 Kč)
- Zásuvka s měřením spotřeby (okolo 400 Kč)
- Chytrá prodlužovačka s AC vstupem a USB porty (zhruba 1 000 Kč)
- Chytrá zásuvka s termostatem (od 800 do 1 200 Kč)

Mezi největší výhody patří:
- Elegantní, subtilní a moderní design
- Velké množství funkcí (může obsahovat několik USB portů, časovač, ochranu proti přepětí a přehřátí…)
- Kontrola spotřeby a ovládání spotřebičů na dálku pomocí wi-fi, Bluetooth nebo ZigBee
- Měření spotřeby zařízení
- Zabezpečení domácnosti (možnost vypnout spotřebič, pokud si nejste jisti, zda není zapnutý)
Díky chytrým funkcím můžete ušetřit spoustu elektrické energie, což uvidíte na faktuře za roční vyúčtování. Efektivní je také automatizace, kdy si pomocí časovače naprogramujete funkčnost konkrétních zařízení, takže vás například v určitou hodinu vzbudí světlo nebo rádio a kávovar vám začne připravovat ranní kávu.
Odjeli jste z domu na dovolenou nebo do práce a nevzpomínáte si, jestli jste vypnuli žehličku, či hrnec na varné desce? Díky chytré zásuvce vše vypnete na dálku a předejdete tak vzniku požáru.

Jak moc se dá s chytrou zásuvkou ušetřit?
Zásuvky, které měří spotřebu energie, umí přesně říct, kolik odebírá spotřebič v tzv. standby neboli pohotovostním režimu. Jde o zařízení, která mají například neustále činnou digitální obrazovku, třeba moderní lednice, trouby a mikrovlnky. Týkat se to ale může i televizorů a kávovarů. Standby režim umožňuje, aby byl spotřebič kdykoliv přichystaný k plné funkčnosti. Jenže tím odebírají sice malé, ale v konečném důsledku značné množství energie, která může mít cenu od několika stovek korun, až 1 200 Kč za rok.