Nejošklivější destinace pro letní dovolenou. Sem nejezděte, i kdyby vám dávali slevu 90 %
Letní dovolená má být časem odpočinku a relaxace, kdy si odpočineme od každodenních starostí a užijeme si příjemnou pohodu. K tomu je třeba zvolit správnou destinaci, abychom si zasloužený klid mohli dopřát v tom správně stimulujícím prostředí. Některé známé lokality pro letní dovolenou vypadají sice na první pohled skvěle, jejich pověst však v posledních letech dost utrpěla a je lepší se jim raději vyhnout.
Populární místa pro letní dovolené se s časem proměňují, co bylo oblíbené před deseti nebo dvaceti lety, už je dnes zapomenuto, zatímco pozornost zaslouženě získávají i méně otřelé lokality. Mnoho vyhlášených turistických míst má i stinné stránky, o kterých se začíná čím dál více mluvit. Úspěch u turistů je sice v mnoha ohledech prospěšný, některé lokality však na něj postupem času doplácí, pokud je turismu až příliš, začínají tím trpět jak místní obyvatelé, tak i samotní turisté.
Party, hluk a nekonečné davy
Pokud byste v létě chtěli vyrazit do proslulých španělských letovisek na Baleárských ostrovech, třeba do Magalufu na Mallorce nebo San Antonia na Ibize, měli byste dopředu vědět o problémech, se kterými se tyto ostrovy v poslední době potýkají. Ne nadarmo se o Ibize mluví jako o party ostrovu, je totiž proslulá velice aktivním nočním životem, který zde vyhledávají zejména mladí lidé z celého světa. Nekončící večírky, dunící hudba, kluby přímo na pláži. To vše je každodenní realita na Ibize i Mallorce. Turistů je tu čím dál víc a na pláži často není k hnutí.

Mnozí lidé z těchto důvodů návštěvu Baleárských ostrovů raději přehodnocují. Zejména je-li cílem klidná odpočinková dovolená, je lepší se nikdy neusínajícím ostrovům vyhnout. Dopady rostoucího turismu pociťují také místní, ani mnohým z nich není množství návštěvníků a jejich způsob života na ostrovech po chuti. Cestovní ruch sice tvoří důležitou součást místní ekonomiky, pro domácí obyvatele je však běžný život čím dál obtížnější. V důsledku turistického náporu rostou životní náklady a je velmi složité sehnat bydlení, neboť ceny nemovitostí jsou vyšponované zájmem zahraničních turistů do neúnosných výšek.
Benátky bojují s davy turistů po svém
Také slavné italské Benátky, krásné historické město proslulé svými vodními kanály, gondolami a kulturními památkami, se potýkají s čím dál větším náporem turistů. Město dokonce muselo zavést přísná opatření, která mají nespoutaný turismus postupem času zkrotit. Chystáte-li se navštívit perlu mezi italskými městy, měli byste si být vědomi toho, že budete součástí dalších asi 25 milionů turistů, kteří Benátky během jednoho roku navštíví.

Cestovní ruch i tady platí za zásadní součást rozpočtu města a obživy jeho obyvatel. I přesto se však místní už několik let důrazně bouří proti stále stoupajícím počtům krátkodobých návštěvníků města. Benátky se pro místní stávají téměř neobyvatelné. Každodenní přívaly zahraničních turistů se tísní na úzkých chodnících, zejména v hlavní turistické sezoně ve městě prakticky není k hnutí. Všude je nutné stát dlouhé fronty, ceny rostou a bydlení je nedostupné, protože je většinou k dispozici turistům. Vedení města se proto rozhodlo zavést poplatek za vstup do Benátek, slibuje si od toho alespoň částečnou regulaci počtu turistů. Jejich množství je však stále obrovské a při návštěvě Benátek počítejte jednak s platbou poplatku, jednak s velkou trpělivostí, které bude v nekonečných davech zapotřebí.
Mimo resorty jenom spoušť
Vyhlášené turistické lokality mají však i jiné problémy než jen hlučný noční život nebo přemíru návštěvníků ze zahraničí. Některá letoviska působí na fotografiích a prospektech nádherně, nabízejí skvělé služby a vykreslují pobyt v zemi jako splněný sen. Realita však nebývá leckdy až tak růžová. Mnohá místa jsou pouze shlukem obrovských hotelových komplexů, mimo ně však najdete špinavé ulice, špatnou infrastrukturu a lidi žijící na pokraji chudoby. Kontrast luxusu lesknoucích se hotelů a tvrdé reality místních není pro každého.

Tak je tomu například v egyptské Hurghadě, kde je turismus postaven na podobných uměle vybudovaných letoviscích tvořených převážně hotelovými komplexy a izolovaných od života kolem. Krajina kolem je však pustá, což odpovídá místnímu horkému pouštnímu podnebí a místní lidé žijí hned za hotely ve špatných podmínkách. Okolní čtvrti jsou často neudržované, plné rozpadajících se staveb. Mimo hotely panují také horší hygienické podmínky a větší nebezpečí, že narazíte na různé podvodníky, kteří z vás budou chtít vymámit peníze. Pokud vám tedy vadí jistá umělost a snad i pokrytectví panující v těchto oblastech, je lepší se podobným neautentickým letoviskům vyhnout.