Nejhorší obavy meteorologů se naplnily. Před hodinou změnili předpověď, vše vypukne do 24 hodin
Meteorologové upravili svou předpověď a z Česka přichází nová varování. V průběhu čtvrtka se mají začít formovat intenzivní bouřky doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem i možností krup. Nejhorší situace se očekává na jihu a východě republiky, ale výkyvy mohou zasáhnout prakticky celé území.
Ještě včera byla předpověď relativně mírná. Mluvilo se o proměnlivém počasí a lokálních přeháňkách. Situace se ale během středečního dopoledne výrazně změnila. Meteorologové upravili modely a nově očekávají nástup výrazné studené fronty, která s sebou přinese silné srážky.
Podle aktuálního radarového sledování by se první výboje měly objevit už během dopoledne na západě Čech. Odpoledne a večer se ale situace dramatizuje – největší úhrny srážek a nejsilnější bouře mají zasáhnout jih Moravy, Vysočinu a část Pardubického kraje. V některých oblastech může během několika hodin napršet až 40 mm vody, což odpovídá zhruba polovině měsíčního normálu.

Výstrahy se zpřísnily. Na co si dát pozor?
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí. Kromě intenzivního deště varuje i před nárazy větru, které mohou přesáhnout rychlost 70 km/h. V ohrožených regionech hrozí lokální zatopení podchodů, sklepů, silnic i železničních tratí. K tomu se může přidat i riziko výpadků elektřiny.
Meteorologové zároveň připomínají, že takto silné bouřkové pásmo je v polovině července nadprůměrné. „Modely ukazují na velmi labilní atmosféru, což je prostředí ideální pro tvorbu konvektivních bouřek s výrazným srážkovým jádrem,“ uvedl klimatolog Pavel Karas.
Na některých místech mohou srážky přejít z bouřek do trvalého intenzivního deště. Tyto úhrny mohou způsobit prudké rozvodnění menších toků a rychlý nárůst hladin. Kombinace silného větru a srážek představuje zvýšené riziko pro dopravu, zejména v zalesněných úsecích a v okolí otevřených ploch.
Tropické teploty střídá citelné ochlazení
Během středy na některých místech teploty dosáhly hranice 30 °C. Dnes se ale začne ochlazovat. V místech s trvalejšími srážkami se maximální denní teploty udrží kolem 20 °C.
Výrazné výkyvy teplot mohou mít vliv nejen na zdravotní stav citlivějších jedinců, ale také na infrastrukturu. Silniční i železniční síť mohou postihnout výpadky nebo omezení. Vodohospodáři už připravují retenční nádrže na možný příval vody.

Největší nápor se čeká v noci na pátek
Podle současné předpovědi by měla být nejsilnější část bouřkového pásma aktivní právě během noci ze čtvrtka na pátek. Meteorologové očekávají, že právě tehdy dorazí jádro s nejintenzivnějším deštěm a největší elektrickou aktivitou. Vzhledem k nasycenosti půdy po předchozích deštích se zvyšuje riziko přívalových povodní.
Ve velkých městech mohou srážky zatížit kanalizační systém a způsobit lokální záplavy. V minulosti už podobné situace vedly k uzavírání podjezdů, zpoždění vlaků a dopravním nehodám. „Všem doporučujeme sledovat aktuální vývoj a nepodceňovat varování. Situace se může měnit velmi rychle,“ doplnil odborník z ČHMÚ.
Co přinesou další dny
Pátek už by měl být relativně klidnější, i když přeháňky se mohou stále objevovat. Na víkend pak modely slibují další ochlazení a spíše podprůměrné teploty. Z hlediska počasí tak skončí série několika dnů s tropickými teplotami.
Změna v předpovědi, která přišla jen pár hodin před vypuknutím bouří, potvrdila nejčernější scénář meteorologů. Počasí, které vypadalo na běžné letní přeháňky, se během několika hodin přehouplo do varování před extrémními jevy.