Napětí by se dalo krájet. 12. července to konečně propukne. Celý svět má teď Česko v hledáčku
Jde o jednu z nejprestižnějších kulturních událostí v České republice, která každoročně láká davy návštěvníků i nejvýznamnější celebrity filmového průmyslu. Už 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech míří do finále, ve kterém se budou rozdávat ceny. Jde o zásadní událost i proto, že se koná poprvé po smrti dlouholetého prezidenta festivalu Jiřího Bartošky.
Konec éry Bartošky znamená zásadní změnu v organizaci, ale program ani atmosféra tím neutrpěly. Festival se i letos těší velkému zájmu zahraničních médií a hvězd. A právě to ukazuje, že karlovarský festival nestál jen na jedné ikoně.
Proč je MFF Karlovy Vary letos jiný
Filmový festival se letos poprvé koná bez jeho dlouholetého a respektovaného ředitele, Jiřího Bartošky, který zemřel v květnu 2024 po dlouhém boji s rakovinou. Organizaci převzalo dobře připravené kolektivní vedení pod taktovkou výkonného ředitele Kryštofa Muchy a uměleckého ředitele Karla Ocha, kteří s Bartoškou mnoho let spolupracovali.
Přestože v úvodní den panovala nervozita, celý tým zvládl přechod bez škobrtnutí. Festival zachoval styl i rytmus, který Bartoška léta utvářel. Emotivní byla také festivalová znělka, ve které si hlavní roli zahrál český herec Boleslav Polívka. Scénka velmi decentně a s humorem zavzpomínala na svého ředitele a zůstává tak jednou z nejsledovanějších znělek KVIFF.
Součástí festivalu je příjezd hereckých hvězd, které už mnoho let září v Hollywoodu a někteří do Karlových Varů přijíždějí opakovaně.

Kdo si sáhne na Křišťálový glóbus?
Všechny filmy (celkem 12) se nacházejí v těžké konkurenci a každý z nich zůstává favoritem na cenu v podobě sošky s Křišťálovým glóbem. Mezi nejsilnější snímky ale může patřit český film Sbormistr Ondřeje Provazníka, který je založen na skutečných událostech sexuálního zneužívání v dívčím sboru Bambini di Praga, nebo česko-slovenský snímek Raději zešílet v divočině od Mira Rema.
Silným počinem je i íránský film Bezpráví Soheila Beiraghiho, jehož účast na festivalu byla kvůli ochraně tvůrců zveřejněna až ke konci června.
Mimo to je na letošním KVIFF silná konkurence z Islandu, Turecka, Ukrajiny a dalších zemí.
Filmy hlavní soutěže:
- Až se z řeky stane moře
(When a River Becomes the Sea)
- Bezpráví
(Bidad)
Režie: Soheil Beiraghi / Írán, 2025, 104 min
- Divia
(Divia)
Režie: Dmytro Hreshko / Polsko, Ukrajina, Nizozemsko, USA, 2025, 79 min
- Jimmy Jaguár
(Jimmy Jaguar)
Režie: Bence Fliegauf / Maďarsko, 2025, 112 min
- Kino Džazíra
(Cinema Jazireh)
Režie: Gözde Kural / Turecko, Írán, Bulharsko, Rumunsko, 2025, 129 min
- Návštěvník
(The Visitor)
Režie: Vytautas Katkus / Litva, Norsko, Švédsko, 2025, 115 min
- Neříkej mi mami
(Don’t Call Me Mama)
Režie: Nina Knag / Norsko, 2025, 108 min
- Od základu
(Rebuilding)
Režie: Max Walker-Silverman / USA, 2025, 95 min
- Průzračný život
(The Luminous Life)
Režie: João Rosas / Portugalsko, Francie, 2025, 99 min
- Raději zešílet v divočině
(Better Go Mad in the Wild)
Režie: Miro Remo / Česká republika, Slovenská republika, 2025, 84 min
- Sbormistr
(Broken Voices)
Režie: Ondřej Provazník / Česká republika, Slovenská republika, 2025, 104 min
- Z lásky
(Out of Love)
Režie: Nathan Ambrosioni / Francie, 2025, 111 min
Hlavní hvězdy KVIFF 2025
Také v letošním ročníku se na červeném koberci objevilo mnoho známých herců a hereček.
Tím prvním byl proslulý Michael Douglas, který se festivalu zúčastnil už v roce 1998. Tehdy ještě přijal cenu, která měla podobu lázeňské oplatky. V letošním roce mu byla vyměněna za Křišťálový glóbus. A jako tenkrát, tak i v roce 2025 si Douglas Karlovy Vary naprosto podmanil, i když nepřijel ani tak kvůli sobě, jako spíše kvůli zrestaurovanému filmu Přelet nad kukaččím hnízdem od Miloše Formana, který Michael Douglas produkoval. V Karlových Varech se mimo jiné setkal i s částí rodiny Miloše Formana.

Další hvězdou byla půvabná Dakota Johnson (např. Padesát odstínů šedi), která uvedla své nové komedie Splitsville a Dokonalá shoda. Přijel také herec Peter Sarsgaard (např. Kluci nepláčou), který zase uvedl své starší novinářské drama a ikonický film Jak nezískat Pulitzera. Následovala lucemburská herečka Vicky Krieps (např. Tři mušketýři: D’Artagnan) s novinkou Love Me Tender.
A aby toho nebylo málo, dorazila další herecká ikona, Stellan Skarsgård (např. Thor, Černobyl, Duna, Andor). Herec uvedl film Citová hodnota, který je považován za adepta na letošní ceny Oscar.
Kromě Michaela Douglase převzali všichni hosté Ceny prezidenta festivalu za výkony a přínos.