Na vesnicích se chystá revoluce. Obchody zavádějí supermoderní technologickou novinku, kterou okopírovaly od Japonců
Malých vesnických obchůdků s potravinami v poslední době stále ubývá. Pro život na malém městě jsou přitom naprosto nepostradatelné. Provozovatelé si stěžují na nákladný a dlouhodobě ztrátový chod prodejen, proto jsou často nuceni svoji činnost na vesnici ukončit. S možným řešením přichází síť spotřebních družstev COOP. Krizi na vesnicích by mohly totiž vyřešit jejich automatizované prodejny.
Zánik vesnických prodejen je problém, kterým se zabývají jak místní úřady, tak už i stát. Zejména pro starší lidi může být totiž uzavření lokálního obchodu velkou komplikací. Pokud nemají vlastní vozidlo, musí se buď vydat hromadnou dopravou do většího města, nebo budou zcela závislí na pomoci svého okolí. Běžný nákup se pak stává poměrně složitou záležitostí.
Vesnických prodejen je čím dál méně
Trend ubývání menších prodejen s potravinami je patrný už několik let. Nejčastěji mizí právě obchody v malých obcích. Náklady na provoz jsou stále větší a odbyt zboží na vesnicích nestačí na jejich pokrytí. Cenově nemohou menší prodejny konkurovat velkým supermarketům, kdo tu možnost má, vyrazí na velký nákup raději tam. Vesnická prodejna tím však přichází o zákazníky a nedokáže si na sebe vydělat.
Statistická čísla hovoří v tomto směru jasně. Ještě v roce 2017 existovalo v Česku 13 758 malých prodejen s potravinami. V letošním roce už je jich jenom 11 598. Obce, kraje a v poslední době i stát se snaží pomocí vlastních financí prodejny v malých obcích udržet. I přes tuto podporu ale mnohé prodejny končí, protože ani s příspěvkem od obce své náklady nedokážou pokrýt.
Řešením mohou být automatizované prodejny
Cestu z této krize by mohly pomoci vyřešit moderní technologie. V Česku působící obchodní řetězce se inspirovaly zahraničím, kde již zcela běžně narazíte na prodejny, které nevyžadují obsluhu a zákazník provede celý nákup zcela samostatně. Vzorem pro prodejny bez obsluhy je například Japonsko, které se snaží o automatizaci maloobchodního prodeje už dlouhé roky.

Automatizované prodejny s provozem 24 hodin denně zavádí u nás například řetězec COOP. Po otestování provozu ve městech začínají tyto typy prodejen pronikat i na menší vesnice. COOP si od automatizovaných prodejen slibuje snížení provozních nákladů při zachování pohodlí zákazníků.
Do obchodu třeba o půlnoci
COOP avizuje, že zákazníci jsou s prodejnami 24/7 spokojeni. Využívají je běžně obyvatelé například v Radomyšli, Malenicích nebo Mečíchově. Řetězec ale slibuje, že se tento typ obchodu bude objevovat na stále více místech.
Moderní automatizované prodejny nabízejí provoz po celých 24 hodin denně. Zároveň však většina z nich funguje v průběhu dne v běžném provozu s obsluhou. Zákazníci, kterým by chyběl kontakt se zaměstnanci obchodu se tak nemusí bát. Pokud však potřebujete něco po běžné otevírací době, můžete kdykoliv vyrazit na nákup.

Ke vstupu do prodejny vám musí být alespoň 18 let a je třeba mít zřízenou bankovní identitu občana. Skrze ni se pak přihlásíte do aplikace DoKapsy, bez které není možné nákup uskutečnit. Totožnost nakupujícího je nutná k zajištění bezpečnosti provozu automatické prodejny. U vstupu se identifikujete nadvakrát pomocí aplikace naskenováním QR kódu a pak už můžete vesele nakupovat. Placení zboží se vyřeší na samoobslužné pokladně, jak je to běžné v supermarketech. Aby nedocházelo ke krádežím, hlídá prostor obchodu kamerový systém. Poté, co je ověřena platba za nákup, otevřou se vstupní dveře a zákazník může prodejnu bez problému opustit.
Automatizované obchody mají za cíl ušetřit provozní náklady a umožnit lidem, kteří nestihnou nakoupit v době běžného provozu prodejny, aby mohli vyřešit své nákupy kdykoliv jindy. Dá se očekávat, že tento typ obchodu bude v budoucnu na venkově čím dál častější. Variantu přinášejí také nejrůznější dovážkové služby typu Rohlík nebo Košík, které pokrývají stále větší plochu, včetně malých vesnic.