Milujete psy a nemusíte kočky? Psychiatr by vás pochválil. Jste lepší lidé než ostatní
Máte rádi psy a kočky vám lezou na nervy? Podle odborníků to o vás hodně vypovídá.“ Výzkumy totiž zjistily, že pejskaři i kočkaři mají jinou osobnost, ale také rozdílnou inteligenci.
Mezi majiteli psů a koček panuje od pradávna jakási rivalita. Pejskaři vám budou zarputile tvrdit, že pes je nejlepší čtyřnohý kamarád, prostě přítel člověka. Ale kočkaři? Ti považují psy za hloupé a kočky za dokonalé společnice.
Kde je ale pravda? V následujícím článku si tento rozkol pokusíme společně poodhalit. Do jakého tábora se řadíte vy? Jste milovníky psů či koček? Podle expertů se obě tyto skupiny od sebe odlišují jak psychologickými rysy, tak dokonce i chováním.
Alespoň je tomu tak podle studie Denise Guastella z univerzity Carroll ve Wisconsinu, kterou provedl společně se svými kolegy na přibližně 600 studentech. Výběr nejlepšího chlupatého kamaráda dotazovaných nám prozrazuje něco o jejich povaze a inteligenci.

Pejskaři jsou pohodáři
Pokud jste milovníky psů, pravděpodobně jste aktivnější. Dle profesora Guastelly se totiž pejskaři zpravidla setkávají s více lidmi, a to zkrátka proto, že musejí často své psy venčit a obecně pak bývají tito lidé mnohem společenštější.
Majitelé koček naopak své mazlíčky venčit nemusí, takže jsou často uzavřenější a méně společenští. Výsledky studie dále ukázaly, že milovníci psů jsou i přátelštější a nemají problém s dodržováním pravidel, zákonů a respektování autorit.
Kočkaři jsou inteligentnější
Milovníci koček bývají zase citlivější a více se vyhýbají zavedenému řádu. To ale není všechno. Podle odborníků jsou majitelé kočiček v průměru rovněž nepatrně inteligentnější než milovníci psů. Kočkaři dokonce dosahovali vyšších výsledků v IQ testech než pejskaři. Na druhou stranu šlo o rozdíly docela malé a ne nijak dramatické.
Nikdy nebyla ani zveřejněna konkrétní čísla, nicméně rozdíl v hodnotě IQ by se měl pohybovat kolem dvou až pěti bodů, a to právě ve prospěch majitelů koček. Chlupatý psí kamarád je ale zase dle vědců skvělou terapií a podporou při různých psychických problémech, úzkostech a podobně. Z toho také vychází canisterapie, která pomáhá právě psychiatrickým pacientům.

Je tedy lepší kočka, nebo pes?
Jak vidíte, nelze jednoznačně říct, co je lepší. Každé zvíře má prostě něco do sebe. Záleží hlavně na osobních preferencích člověka. Odborníci se ale shodují na jediném: Každý mazlíček je lepší nežli žádný! Vážně. Už jen samotná přítomnost zvířete v našem životě totiž snižuje stres, pomáhá přijít na jiné myšlenky a zlepšuje naši celkovou duševní pohodu.
A to není všechno. Až vás příště budou potomci prosit o zvířátko, určitě jim ho pořiďte. Studie ukázaly, že mít domácího mazlíčka podporuje fyzickou i emocionální pohodu dítěte. Jde o skutečně jeden z největších darů, které můžete svému dítěti dát! Děti se svým psům a kočkám svěřují s tajemstvími, protože je nikdy nesoudí a vždycky jim naslouchají. Děti se navíc mohou dobře naučit zodpovědnosti právě péčí o mazlíčka.
Mít zvíře dává životu větší smysl, i proto je vhodné pořídit němého kamaráda například seniorům. Nicméně například takové vlastnictví psa je obrovská zodpovědnost, a proto bychom měli být při výběru obezřetní. V očích psa jste pánem vesmíru, nejdůležitější osobou v jeho životě, protože je na vás zcela závislý. Pokud tak stoprocentně nevíte, zda se o něj dokážete postarat, ať už kvůli věku, fyzickému omezení nebo pracovní vytíženosti, zkuste spíše sáhnout po kočce, která vyžaduje práce podstatně méně.