Miliony Čechů si zapnou v sobotu televizi: ČT1 odvysílá nejkrásnější český film všech dob. Jedno oko nezůstane suché
Sobota je jako dělaná na zalézt pod deku. Předpověď počasí neslibuje žádné zázraky, deštivo, chladněji, na výlet to příliš nevypadá. Pro mnohé tak bude ideální příležitost zůstat doma, uvařit si čaj nebo kakao a pustit si něco, co zahřeje na duši.
A právě s tím, jako by počítala i Česká televize. Na sobotní večer totiž zařadila snímek, který patří mezi ty nejdojemnější, nejsilnější a nejčastěji opakované v celé historii české kinematografie. Je to film, který zná každý, a přesto se na něj lidé dívají znovu a znovu, často se slzami v očích. Tentokrát ho ČT1 uvede ve večerních hodinách.
ČT1 vytáhne eso
V sobotu 12. července od 21:45 uvede ČT1 film Smrt krásných srnců z roku 1986. Snímek natočený podle povídek Oty Pavla patří mezi nejznámější české filmy. Režii měl na starosti Karel Kachyňa, který se scenáristicky podílel i na zpracování spolu s Dušanem Hamšíkem.
Děj filmu se odehrává během druhé světové války. Hlavní postavou je židovský obchodní zástupce Leo Popper, který se v době narůstající perzekuce snaží zajistit své rodině alespoň částečně normální podmínky. Ve snaze pomoci synům, kteří mají nastoupit do transportu, se rozhodne ulovit srnce, aby jim mohl připravit pořádné jídlo. Tento moment vychází z titulní povídky sbírky Smrt krásných srnců a propojuje se s dalšími příběhy ze sbírek Oty Pavla.

Mimo jiné, skuteční bratři Oty Pavla, který se ve skutečnosti jmenoval Otto Popper, byli v roce 1943 doopravdy odvedeni do transportu. Hugo Popper skončil na nucených pracích v Německu, Jiří Popper v táboře Osvětim. Matka zůstala doma s malým Otem, otec Leo Popper byl deportován v roce 1944. Všichni tři se po válce vrátili a žili dále v Praze.
Česká herecká smetánka v jednom filmu
Pokud jde o herecké obsazení, Lea Poppera hraje Karel Heřmánek, jeho manželku ztvárnila Marta Vančurová. Strejdu Proška hraje Rudolf Hrušínský. V dalších rolích se objevují Jiří Krampol, Lubor Tokoš, Dana Vlková, Jiří Strach nebo Jan Jirásek. Menší roli pohřebáka na konci filmu ztvárnil Roman Skamene. Stejnou roli hrál i v jiném Kachyňově filmu, Sestřičky z roku 1983.
Herečka Dana Vlková vzpomínala, že role Irmy Korálkové vznikla z podnětu Karla Kachyni, který ji do filmu obsadil potom, co ji viděl jako součást dua Kamélie. Milostná scéna v maringotce, kterou s Heřmánkem natáčela, byla natočena až nakonec, bez zkoušek a podle hereččina vyjádření „hned naostro“.
Kemr dostal stopku, nahradil ho Tokoš
Filmaři se rozhodli natáčet převážně v exteriérech a na místech, která měla přímou vazbu na dětství Oty Pavla. Scény vznikaly v okolí řeky Berounky, u hradu Křivoklát, v Karlových Varech, Praze-Bubenči a také na filmovém rybníce ve Velké Chmelištné. Přívoz, který ve filmu obsluhuje postava Proška v podání Rudolfa Hrušínského, se původně měl natáčet u skutečného domku převozníka. Ten byl však tehdy využíván jako výstavní síň, a tak štáb využil nedalekou Kouřimeckou rybárnu. Objekt zůstal zachován v téměř nezměněné podobě ještě patnáct let po uvedení filmu do kin.
Zásahy do obsazení se nevyhnuly ani tomuto snímku. Roli akademického malíře Nejezchleba měl původně ztvárnit Josef Kemr, který byl z obsazení vyškrtnut kvůli svému veřejnému projevu na pohřbu Jaroslava Seiferta. Po jeho výroku „Je-li s námi Bůh, kdo proti nám?“ přišel příkaz z vyšších míst a Kemra nahradil Lubor Tokoš. Právě v ateliéru této postavy se objeví obraz, který hlavní hrdina Leo Popper okomentuje větou o tom, že by majitele musel přesvědčit ke koupi vysavače a ledničky pro vlast. Stejný obraz se o mnoho let později objevil i v jednom dílu seriálu Kriminálka Anděl.
Takže si nezapomeňte v sobotu 12. července zapnout televizi, protože Smrt krásných srnců poběží na ČT1 od 21:45 do 23:14.