Meteorologové vydali první výstrahu: V druhé půlce srpna se počasí utrhne ze řetězu. Přijde nejkrušnější období za celé léto
Po období tropického počasí zažívá nyní Česko etapu ochlazení. Podle toho, co meteorologové zatím veřejnosti sdělili, se během období letních prázdnin musíme připravit na další velkou změnu.
Přestože tomu v současnosti nic nenasvědčuje a na první pohled by se mohlo zdát, že se již dostavil podzim, meteorologové naznačili, že nás srpen ještě v mnohém překvapí. Připravit se tak opět musíme na poměrně velké teplotní výkyvy, které nemusí být každému příjemné.
Celkově bude podle aktuálních meteorologických modelů srpen teplotně průměrný až nadprůměrný. Co se srážek týká, ty mají být naopak průměrné až lehce podprůměrné. Co si pod tím ale představit konkrétně? Na to se společně podíváme na následujících řádcích.

Srpen ve svém počátku přinese spíše chladnější dny
V první dekádě nadcházejícího měsíce, tedy období od 1. do 10. srpna, to bude podle odborníků vypadat následovně. Očekávat bychom měli teploty v rozmezí 20 až 26 stupňů Celsia, v maximech se ale mohou vyšplhat až na 30 stupňů Celsia. Počítat musíme bohužel také s tím, že se mohou objevit přeháňky a letní bouřky.
„V charakteru budou samozřejmě převažovat přeháňky a místní bouřky, klasického letního rázu, s méně pravděpodobnějšími nebezpečnými projevy. Na přelomu a v počátku srpna by mělo srážek ubývat a vyskytnou se již i delší období bez srážek, nicméně z celkového pohledu budou jejich týdenní sumy odpovídat dlouhodobým klimatologickým průměrům,“ uvedl k tomuto tématu Český hydrometeorologický ústav na své sociální síti.
Ve večerních hodinách ale bude počasí skutečně již lehce podzimní, zpravidla se ochladí a teploty se mohou pohybovat pouze kolem 10 stupňů Celsia. Pokud tedy plánujete posezení u grilu nebo táboráku, nezapomeňte na teplé mikiny nebo deky.
Druhá dekáda překvapí tropy
Ve druhé dekádě, tedy od 11. do 20. srpna, přijde poměrně velká změna, ve kterou už by nejspíš mnoho z nás ani nedoufala. Milovníci tropických teplot budou šťastní a začnou se chystat k vodě, jiní budou nejspíš nazlobení, že si počasí s vedry nedá pokoj.
V tomto období se tak dostaví teploty, které mohou přesahovat i 30 stupňů Celsia, někteří meteorologové hovoří dokonce až o 37 stupních Celsia. Teprve když se měsíc srpen přehoupne za svou polovinu, můžeme doufat v další teplotní výkyv tentokrát směrem dolů.
Následovat by poté mělo konečně alespoň trochu stabilní počasí se slunečnými dny a teplotami okolo 24 až 26 stupňů Celsia. Třicítky by měly v této etapě již být poměrně výjimečné.

Bouřková sezóna se rozloučí se srpnem
Ve třetí dekádě ovšem očekávejme další změnu počasí. Mezi 21. a 31. srpnem totiž podle všeho dorazí bouřková sezóna doprovázená také vydatnými dešti. Teploty by měly být v rozmezí od 21 do 24 stupňů Celsia, což lze považovat za poměrně příjemné. Negativní stránkou věci je to, že v horských oblastech se především v údolí mohou začít objevovat ranní mrazíky.
Srpen bývá v Česku obecně většinou o něco méně horký než červenec a bývá v něm také méně srážek. Tentokrát to ale vypadá, že to tak docela platit nebude, a to zvlášť po současném chladnějším závěru července. Na druhou stranu chladnější rána, která meteorologové slibují, nejsou v kontextu historie ničím neobvyklým.
Určitě jste již někdy slyšeli lidovou pranostiku „Svatá Anna, chladna z rána“. Svátek svaté Anny se tradičně slaví dne 26. července, po kterém se tato změna počasí patrně dostavila natolik často, až se tento jev stal součástí předávané lidové moudrosti. Nemusíme ale v minulosti chodit ani daleko. Například v roce 2018 klesly v noci na 27. srpna ranní teploty pod 10 stupňů Celsia a ve Volarech v jižních Čechách naměřili v noci dokonce -8,5 stupňů Celsia.