Meteorologové vydali první předpověď na zimu 2025/2026 pro Česko. Smutnější zpráva přijít nemohla
Léto ještě ani neskončilo a už se mezi námi šíří první předběžné zprávy o tom, jaká bude nadcházející zima. A tentokrát, zdá se, opravdu není moc důvodů k radosti. Podle prvních dlouhodobých výhledů meteorologů by měla být letošní zima v Česku opět mimořádně teplá, s minimem sněhu a s podmínkami, které rozhodně nepotěší milovníky lyžování, sáňkování ani provozovatele horských středisek.
Zatímco v minulých letech jsme si na sněhově chudé zimy téměř zvykli, letošní výhledy jsou ještě pesimističtější. Pokud se naplní, čeká nás další sezóna, kdy budou vleky stát, sjezdovky zůstanou zelené a české hory budou připomínat spíš podzimní krajinu než zimní pohádku.
První dlouhodobé klimatické modely, na které se odkazují evropské meteorologické instituce, předpovídají pro střední Evropu nadprůměrně teplou zimu s teplotami vyššími, než je dlouhodobý normál. Srážky mají být spíše v podobě deště, a to i v horských oblastech. Sněhová pokrývka se podle těchto modelů udrží jen v nejvyšších polohách Krkonoš, Jeseníků nebo Beskyd, a i tam bude spíše výjimkou než pravidlem.
V nížinách a podhorských regionech se sněhu téměř nedočkáme, a pokud ano, bude to spíš krátkodobá záležitost – několik dní, maximálně týdnů, kdy se krajina alespoň na chvíli zahalí do bílého kabátu.
Zatím žádné dobré zprávy
Pro provozovatele lyžařských areálů, hoteliéry a všechny, kdo žijí ze zimní turistiky, je to velmi špatná zpráva. Už poslední zimy byly pro většinu vleků a sjezdovek v Česku kritické. Krátká sezóna, vysoké náklady na umělé zasněžování a stále menší zájem návštěvníků, kteří raději vyrážejí za sněhem do Alp nebo Tater…
Pokud se naplní i letošní modely, může být zima 2025/2026 pro mnohé horské podnikatele doslova likvidační. Sjezdovky bez sněhu, prázdné hotely a restaurace, vleky stojící týdny bez pohybu – to je scénář, který si nikdo nepřeje, ale podle meteorologů je bohužel čím dál pravděpodobnější.

Změny klimatu se projevují stále zřetelněji
Průměrné zimní teploty v Česku rostou, sněhové srážky ubývají a období s trvalou sněhovou pokrývkou se zkracuje. Zatímco ještě před dvaceti lety nebylo výjimkou, že v lednu a únoru leželo v nížinách i půl metru sněhu, dnes je sníh v nížinách spíš raritou. V horských oblastech se sice stále lyžuje, ale většina bílých svahů je výsledkem intenzivního zasněžování a vysokých investic do techniky. Jenže i ta má své limity, a pokud teploty neklesnou pod nulu, sněhová děla jsou k ničemu.
Největší naděje na sníh mají tradičně Krkonoše, Jeseníky a Šumava, ale i tam bude sněhová pokrývka nestabilní a často přerušovaná oblevami. V nížinách a středních polohách bude většinu zimy panovat počasí připomínající spíš listopad – zataženo, mlhavo, občasný déšť a teploty kolem nuly nebo lehce nad ní.
Lyžařské školy, půjčovny vybavení, horské chaty i restaurace v podhůří už teď přemýšlejí, jak přežít další slabou sezónu. Některá střediska se snaží přizpůsobit a rozšiřují nabídku o jiné aktivity – zimní turistiku, wellness nebo gastronomické zážitky. Ale pro většinu z nich je sníh stále klíčovým lákadlem, bez kterého je těžké přilákat dostatek návštěvníků.
Neházejte flintu do žita!
Zároveň je však důležité zmínit, že dlouhodobé předpovědi počasí jsou vždy zatíženy velkou mírou nejistoty. Navíc se takto časné predikce značně rozcházejí, takže je možné dočíst se i informace, že letošní zima bude naopak pořádně mrazivá. Meteorologové sami upozorňují, že předpovědět charakter zimy s půlročním předstihem je velmi obtížné a modely se mohou v průběhu podzimu ještě výrazně změnit.

Stačí několik málo změn v proudění vzduchu, nečekaná arktická vlna nebo změna v Atlantiku a situace může být úplně jiná. V minulosti už se několikrát stalo, že předpověď slibovala teplou a suchou zimu, ale nakonec přišel leden plný sněhu a mrazů. Proto je i letos nutné brát první dlouhodobé výhledy s rezervou a doufat, že se počasí ještě umoudří.
V každém případě je ale jasné, že trend posledních let je neúprosný. Sněhu v Česku ubývá, zimy jsou kratší a teplejší, a lyžování na přírodním sněhu se stává stále větší vzácností. Pro všechny, kdo milují bílé zimy, je to smutná zpráva.
Ale dokud nezačne skutečně sněžit, nezbývá než doufat, že se tentokrát předpověď splete a že české hory ještě překvapí pořádnou sněhovou nadílkou. Do té doby si raději naplánujte i jiné aktivity na zimu a sledujte aktuální vývoj, protože v počasí je možné opravdu všechno.