Kvíz: Průměrný Čech neprojde přes 3. otázku, chytrý dojde k číslu 6 a génius zodpoví všechny. Kolik dáš ty?
Jednoduchý test? Ne tak docela. Otázky začínají lehce, ale každá další může být oříšek. Většina lidí se zasekne už u třetí. A kdo projde až na konec? Ten má skutečně výjimečné znalosti.
Vymyslet kvíz tak, aby nebyl ani moc jednoduchý, ani nesmyslně těžký, je umění. Tentokrát jsme šli cestou postupně se zvyšující obtížnosti a zaměřili se na vědomosti, které by měl mít každý Čech. Začínáme s otázkami, které zná (snad) každý, a končíme u takových, které zvládne jen malá hrstka.
Při sestavování jsme se inspirovali dostupnými daty Českého statistického úřadu, Sčítáním lidu 2021, historickými prameny i populárními vědomostními soutěžemi.
Odpovědi s vysvětlením
Česká republika si zachovala vlastní měnu, i když je členem Evropské unie. Přechod na euro se sice probírá už dlouho, ale politická vůle ani ekonomická situace zatím k přijetí společné měny nevedly. I proto dnes stále platíme českou korunou.
Praha je nejen hlavním městem republiky, ale také největším městem v zemi. Podle údajů Českého statistického úřadu zde žije přes 1,3 milionu obyvatel. Je to centrum politiky, kultury, vzdělávání i turismu a zároveň místo, kde má trvalé bydliště nejvíce cizinců.
Vltava, která hlavním městem protéká, je nejdelší řekou v České republice. Měří přibližně 430 kilometrů a tvoří páteř mnoha měst včetně Českého Krumlova, Týna nad Vltavou nebo právě Prahy. Řeka se vlévá do Labe u Mělníka a je neoddělitelnou součástí české krajiny.
Sněžka leží v Krkonoších a měří přesně 1603 metrů. Díky své nadmořské výšce i dobré dostupnosti patří mezi nejnavštěvovanější hory v Česku. Návštěvníci se na vrchol mohou dostat lanovkou z Pece pod Sněžkou nebo pěšky po značených trasách.
Pražský hrad je historickou dominantou hlavního města. Rozkládá se na ploše přes 70 000 metrů čtverečních a podle Guinnessovy knihy rekordů jde o největší hradní komplex na světě. Najdeme v něm například Katedrálu svatého Víta, Starý královský palác nebo slavnou Zlatou uličku.
Podle výsledků Sčítání lidu 2021 má více než 85 procent obyvatel České republiky alespoň středoškolské vzdělání. Něco málo přes 53 procent lidí má střední vzdělání s maturitou nebo vyšší, z toho necelých 19 procent dosáhlo vysokoškolského vzdělání, což je stále jeden z nejnižších podílů v Evropské unii.

Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří k nejstarším univerzitám v Evropě. Karel IV. ji založil s cílem zvýšit úroveň vzdělanosti v českých zemích. Dnes je tvořena sedmnácti fakultami a její jméno je známé i v zahraničí.
Otto Wichterle, český vědec a chemik, se zapsal do historie vynálezem měkkých kontaktních čoček. První funkční prototyp vyrobil v roce 1959 doma na dětské stavebnici Merkur. Jeho objev ovlivnil nejen oční optiku, ale také další oblasti biomedicíny.
Pojem „robot“ má původ v češtině. Slovo vymyslel Josef Čapek a poprvé ho použil jeho bratr Karel v divadelní hře R.U.R., která měla premiéru v roce 1921. Od té doby se slovo rozšířilo do mnoha jazyků a stalo se synonymem pro umělou bytost.
Česko patří mezi nejvíce sekularizované země na světě. Při posledním sčítání lidu v roce 2021 uvedlo více než 68 procent obyvatel, že nemají žádnou náboženskou víru. Tento trend je pozorovatelný už od 90. let a podle odborníků bude pravděpodobně pokračovat.
Kdo z vás je génius?
První tři otázky zvládne téměř každý. Proto se v titulku píše, že průměrný Čech dojde právě sem. Šestá už ukazuje na hlubší zájem o společnost a vzdělání. A poslední čtyři otázky? Tam je potřeba dobrá znalost historie, vědy a kultury. V praxi to znamená, že většina lidí odpoví správně maximálně na šest otázek. Všechny zvládne jen málokdo.
Ať už jste skončili kdekoliv, rozšiřování obecných znalostí má smysl. Psycholog Radek Ptáček v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že „znalosti nejsou jen o faktech, ale i o schopnosti vnímat svět v souvislostech“.