Kvíz: Dáme vám 10 otázek seřazených dle obtížnosti. První zvládne každý, poslední dá jen génius!
Vítejte u kvízu, který nehraje na náhodu. Tady se nečeká, že budete lovit odpovědi stylem pokus omyl. Čeká vás deset otázek z různých oblastí, pečlivě seřazených podle obtížnosti. Čím dál postoupíte, tím víc se vám kvíz podívá pod pokličku. A kdo vydrží až do konce, ten zaslouží víc než jen poklepání na rameno.
Možná si říkáte, že vědomostní kvízy jsou trochu nuda. Vždyť kdo si dnes dobrovolně připomíná, co zapomněl ze školy? Ale pozor. Tenhle test není o biflování ani o detailních datech z učebnic. Je to svižná projížďka napříč věděním. Nabízí otázky z biologie, zeměpisu, historie, kultury, jazyků i světa kolem nás. Takže i když nejste zrovna fanoušek přírodopisu, pořád máte šanci zazářit v otázce o literatuře nebo českých vynálezech.

Začátek bude příjemný. První otázku zvládne každý, kdo někdy viděl mapu nebo otevřel noviny. Ale s každým dalším krokem se terén začne zvedat. Kolem třetí otázky možná zjistíte, že si nejste jistí. U páté už možná trochu zaváháte. A pokud se dostanete až k deváté nebo desáté? Pak se pohybujete na úrovni, kde hrají roli nejen vědomosti, ale i schopnost přemýšlet v souvislostech. To je ta chvíle, kdy se z obyčejného testu stává výzva.
Nebojte se však, i chyba je v tomhle kvízu vítaná. Každá špatná odpověď je totiž příležitostí dozvědět se něco nového. A upřímně, není lepšího způsobu, jak si nějaký fakt zapamatovat, než když vám na něj chybělo jediné kliknutí.
Tento kvíz není soutěží o nejlepšího šprta. Je to pozvánka k přemýšlení, k připomenutí toho, co víte, i k lehkému zamyšlení nad tím, co jste třeba nikdy nepotřebovali – až doteď. Ať už odpovíte správně na tři otázky nebo na všech deset, hlavní je, že jste si to zkusili.
Na rozdíl od většiny kvízů tu nenajdete otázky typu „všechno je správně“ nebo „co se asi tak skrývá mezi řádky“. Žádné matoucí formulace ani slovní pasti. Jen čisté otázky a jasné možnosti. To hlavní je, že každá správná odpověď je malým vítězstvím. A každá špatná – malou lekcí.
A co získáte? Možná dobrý pocit. Možná chuť vědět víc. A možná i novou historku pro kamarády. Protože uznejte, kdo by se nechtěl pochlubit, že zvládl celý kvíz až do konce, bez pomoci vyhledávače?
Připravte si hlavu, uvolněte zápěstí a vydejte se na cestu od snadného k náročnému. V každé otázce je ukryta výzva, ale i radost z poznání. Jste připraveni? První otázka čeká.
Kvíz: 10 otázek od nejlehčí po nejtěžší
- Které z těchto měst je hlavním městem Slovenska?
A) Brno
B) Bratislava
C) Banská Bystrica - Jaké je chemické značení kyslíku?
A) O
B) Ox
C) K - Který z těchto hudebních nástrojů nemá struny?
A) Violina
B) Klarinet
C) Harfa - Který český panovník byl znám jako Otec vlasti?
A) Přemysl Otakar II.
B) Karel IV.
C) Jan Lucemburský - Který pták je největší na světě (co do výšky i hmotnosti)?
A) Kondor andský
B) Pštros dvouprstý
C) Albatros stěhovavý - Kdo napsal román Sto roků samoty?
A) Jorge Luis Borges
B) Gabriel García Márquez
C) Pablo Neruda - Který jazyk není slovanský?
A) Slovinština
B) Maďarština
C) Makedonština - Který prvek je kapalný při pokojové teplotě?
A) Beryllium
B) Rtuť
C) Selen - Který z těchto vynálezů nevznikl v českých zemích?
A) Kontaktní čočky
B) Krytí elektrických trolejí
C) Morseova abeceda - Který z těchto výroků pronesl filosof Ludwig Wittgenstein?
A) Myslím, tedy jsem
B) Hranice mého jazyka znamenají hranice mého světa
C) Člověk je mírou všech věcí

Správné odpovědi: 1b, 2a, 3b, 4b, 5b, 6b, 7b, 8b, 9c, 10b
Vyhodnocení testu
0–3 správné odpovědi: Začínající objevitel
Vědění je nekonečný oceán a Vy jste právě vypluli z přístavu. Možná jste se zatím jen rozhlíželi po obzoru, ale už teď víte, že je co objevovat. Zkuste to znovu nebo si přizvěte kamaráda na pomoc – ve dvou se kvízuje veseleji.
4–6 správných odpovědí: Pevný základ
Máte přehled, na který by byla pyšná nejedna maturitní komise. Některé otázky Vás možná zaskočily, ale většinu jste zvládli se ctí. Je vidět, že Vám není jedno, co se kolem děje, a že si něco pamatujete nejen z hodin, ale i ze života.
7–9 správných odpovědí: Znalec a tahoun večerních hospodských debat
Výborný výsledek. Vaše hlava je jako encyklopedie s rychlým přístupem. Vědomosti máte napříč obory a rozhodně se v žádné společnosti neztratíte. Klidně si připněte odznak všeobecného přehledu a jděte učit ostatní.
10 správných odpovědí: Génius s mozkem jako encyklopedie
Smekáme. To nebyla náhoda, tohle byla demonstrace mimořádné paměti, rozhledu a schopnosti spojovat informace. Vy se klidně přihlaste do vědomostní soutěže. A jestli už jste v nějaké byli, vůbec nás to nepřekvapuje. Gratulujeme!