Kdo tohle udělal před důchodem, získal jackpot a teď je za vodou. Ještě můžete chybu napravit
Představte si, že jdete do důchodu a místo počítání každé koruny si užíváte volný čas, výlety nebo třeba pomoc vnoučatům. Ne proto, že byste vyhráli ve sportce, ale protože jste si včas odkládali peníze. A to nemusí být nic složitého nebo děsivého. Stačí jednoduché pravidelné spoření – klidně i po malých částkách.
Nemusíte mít miliony ani být odborník na investice. Mnoho lidí si myslí, že když nemají vysoký plat, nemá cenu si odkládat. Ale pravda je opačná: i pár stovek měsíčně udělá časem velký rozdíl. A pokud jste s tím zatím nezačali? Nevadí. Ještě není pozdě.
Čím dřív začnete, tím víc naspoříte
Peníze, které si dnes odložíte, vám časem můžou vydělat další peníze. Jak? Díky tzv. složenému úročení – to znamená, že nejen vaše úspory, ale i výnosy z nich se dál zhodnocují.

Například když budete spořit 1 000 korun měsíčně a investujete je tak, že vám v průměru vydělají 5 % ročně, za 20 let budete mít přes 400 tisíc korun. A přitom jste vložili jen 240 tisíc. Rozdíl je to, co „udělal čas“.
Čím dříve tedy začnete, tím víc vám peníze stačí „pracovat“ samy.
Stát vám přidá, pokud si spoříte na důchod
Možná nevíte, že když si spoříte do penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, stát vám k tomu každý měsíc přidá. Není to žádný podvod – je to běžně dostupná státní podpora. Čím víc si spoříte, tím větší příspěvek můžete dostat (až 340 Kč měsíčně).
Je to, jako když vám někdo za každou stokorunu přidá další peníze. A navíc se vám spoření může odečítat z daní – takže dvojitá výhoda.
Každý věk má jinou strategii
Není jedno, jestli je vám třicet nebo šedesát. Když je člověk mladý, může si dovolit trochu víc riskovat – třeba dát část peněz do tzv. akciových fondů, které dlouhodobě vydělávají víc, ale můžou během let kolísat. Tady se vyplatí trpělivost.
Když je vám 45 a máte před sebou třeba ještě 20 let do důchodu, je ideální rozložit peníze – část do výnosnějších fondů a část do těch klidnějších. To znamená třeba smíšený fond, kde je půlka peněz v akciích a půlka v dluhopisech. A výsledek? Pokud budete spořit 1 000 Kč měsíčně, může vám to do důchodu přinést kolem 400 000 Kč.
A co když už jste blízko důchodu nebo už v něm jste? I tehdy má smysl si peníze dobře rozložit. Volte bezpečnější varianty – třeba spořicí účet s vyšším úrokem, státní dluhopisy nebo konzervativní fondy. Tam peníze tolik nevydělávají, ale hlavně o ně nepřijdete.
I když je vám přes šedesát, začít má smysl
Spousta lidí má pocit, že když nezačali dřív, už je pozdě. Ale i ve vyšším věku se dá něco dělat. Například si vytvořit menší „finanční polštář“ na nečekané výdaje. Nebo si rozložit dříve naspořené peníze tak, aby vám chodila každý měsíc určitá částka – tzv. renta.
Hlavní je nenechat peníze ležet na účtu bez úroku, kde ztrácí hodnotu kvůli inflaci.

Občas se na své úspory podívejte
Váš život se mění – třeba děti odejdou z domu, splatíte hypotéku nebo začnete pracovat na částečný úvazek. V takovou chvíli je dobré znovu se podívat na to, kolik můžete spořit. Možná zvládnete odkládat víc. Anebo naopak víc peněz využívat – ale plánovaně, ne nahodile.
Nemusíte být odborník ani mít vysoký příjem, abyste mohli mít v důchodu klid. Stačí malé, ale pravidelné kroky. Klidně s pomocí někoho zkušenějšího – třeba finančního poradce, který vám vše vysvětlí. Nejhorší je nedělat nic.