Kdo se narodil v tomto roce, má hroznou smůlu. Stát mu to tvrdě spočítá
Zásadní reforma důchodového systému se sice opět nekoná, ale dílčí opatření pro jeho udržení přichází v platnost. A je to věc, která se nikomu z nás nelíbí a už vůbec ne těm, kdo se narodil v šedesátých letech. Jsou to totiž první ročníky, které okusí prodlužování doby odchodu do důchodu. Jak se to jednotlivých ročníků dotkne a jak dlouho budou muset pracovat navíc?
Pro jednotlivé ročníky do roku 1973 je určena pevně daná tabulka, která odchod do důchodu stanoví. Pouze lidé narození po roce 1988 mají plošnou jistotu, že půjdou do penze až v 67 letech.
Jak je to s odchodem do důchodu
Reforma důchodů vlády Petra Fialy zavedla postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Novou hranicí je 65 až 67 let na základě průměrného věku dožití obyvatel ČR. Věk pro důchod je v podstatě stejný u mužů i žen, které jsou bezdětné nebo porodily 1 až 2 děti. U více dětí se věk odchodu do důchodu snižuje a to i o několik let.
Změna, tedy důchod od hranice 65 let, se týká ročníků narozených mezi lety 1965 až 1973, kdy je podle tabulek věk pro penzi stanoven na 65 let a 8 měsíců (1 rok = 1 měsíc navíc).
Dále jsou tu občané narození mezi lety 1973 až 1988, kdy se důchodový věk vypočítá tak, že se k číslu 65 let a 8 měsíců přičte počet kalendářních měsíců, jaký je rozdíl v počtu let mezi rokem narození a rokem 1973.
V poslední řadě jsou lidé narození po roce 1988, pro které již platí nejvyšší aktuální strop, tedy 67 let.
Změny u předčasných důchodů a věk pro náročné profese
Kdo se těšil na brzký předčasný důchod, bude také zklamán. Nově se doba zkracuje z 5 let od důchodového věku na 3 roky. Mění se ale další podmínka. Tou je fakt, že nárok na předčasný důchod mají pouze ti pojištěnci, kteří minimálně 40 let platili pojištění. Tato novinka je platná už od října 2024.
Jistou výhodu budou mít pracovníci v náročných profesích. Pro ně se výše důchodového věku bude zohledňovat na základě počtu odpracovaných směn:
- 15 měsíců nižší důchodový věk při odpracování 2 200 směn
- 30 měsíců po odpracování 4 400 směn, což odpovídá asi 20 letům práce
- O jeden další měsíc za každých 74 směn navíc, až do maximálně 60 měsíců (5 let)
Nárok na dřívější odchod do penze mají například zdravotničtí záchranáři, jednotky hasičů a zaměstnanci ve 4. kategorii podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Naopak možnost brzké penze vůbec neplatí pro OSVČ, ať už dělají jakkoliv náročnou profesi.

Důvody, proč se zvyšuje věk odchodu do penze
Česká společnost žije stále kvalitnější život. Díky tomu se zlepšuje její zdraví a prodlužuje věk dožití. To znamená, že Češi si užijí období důchodu o něco déle, než tomu bylo v minulosti, a to musí náš sociální systém nějakým způsobem zaplatit. Druhým důvodem je smutný fakt, že se mění demografie České republiky kvůli nízké porodnosti. Do důchodu bude odcházet stále více lidí na úkor nově narozených, což také stojí nemalé peníze.
Aby byl důchodový systém udržitelný a mohli mít na penzi nárok úplně všichni, je nutné přijmout reformy. Ať už v ideálním případě jednu velkou, nebo v tom aktuálním případě alespoň nějaká dílčí.
Jak je to s penzemi v zahraničí?
Český důchodový věk v 67 letech není ve světě ničím zvláštním a už vůbec ne nevýhodným. Vlastně jde o takový standard. Existují totiž státy, kde se odchod do penze už nyní zvýšil ještě razantněji. Například Dánsko si nedávno odhlasovalo odchod do důchodu až v 70 letech. Proč tomu tak ale v Dánsku je? Jednoduše tamní společnost je bohatší, má kvalitnější služby a pracovní trh se lidem s vyšším věkem přizpůsobil, takže o práci nemají nouze. Jejich penze díky tomu mohou být i 3x vyšší než ty české.

Díky bohatství dánské společnosti sice důchodová reforma podléhala velké diskuzi, ale netvořily se žádné násilné nepokoje, jako tomu bylo u podobné reformy ve Francii. A to se v této zemi jídla a vína, odchod do důchodu zvýšil jen ze 62 na 64 let.
Podobně jako v Česku, tedy v letech 65 a 67 se do důchodu odchází i v následujících státech:
- Švýcarsko (muži 65, ženy 64)
- Itálie (67)
- Belgie (65 až 67)
- Chorvatsko (muži 65 až 67, ženy 62 až 67)
- Nizozemsko (65 až 67)
- Polsko (muži 65 až 67, ženy 60 až 67)
- Portugalsko (65 až 66,5)
- Řecko (62 až 67)
- Slovinsko (60 až 65)
- Švédsko (62 až 68)
- Norsko (62 až 67)
- Německo (65 až 67)