Kdo má na zahradě tuto odpornou rostlinu s odporným názvem, zaplatí 100 000 pokuty. Úřady jsou neoblomné!
Že můžete dostat pokutu, pokud na zahrádce pěstujete konopí, nejspíš nikoho nepřekvapí. Existuje ale celá řada dalších rostlin, které jsou v Česku přísně zapovězené. Možná se vyskytují i na vašem pozemku, aniž byste o tom vůbec věděli. Obzvlášť záludná je přitom jedna s odporným jménem!
Na první pohled je zmíněná rostlina sice nenápadná, ale úřady na ni přesto reagují razantně. Řeč je o invazní vodní rostlině známé jako vodní mor kanadský (Elodea canadensis), kterou zákon označil jako potenciální ekologickou hrozbu.
Pokud ji máte na svém pozemku, například v rybníčku, hrozí vám pokuta ve výši až 100 000 korun. Zákon o ochraně přírody a krajiny (§5 a §88, zákon č. 114/1992 Sb.) totiž nařizuje přísnou regulaci těchto invazních druhů.

Proč je vodní mor tak nebezpečný?
Vodní mor kanadský je invazní vytrvalá bylina, která pochází původně ze Severní Ameriky. Do Česka se dostala již dávno a od té doby roste všude tam, kde najde pomalu tekoucí nebo stojatou vodu. Potíž je v tom, že ohrožuje původní druhy rostlin a živočichů, protože se nekontrolovaně rozrůstá pomocí oddenků nebo úlomků stonků. Jiným druhům poté již nezbývá žádný prostor. Velmi často se tak musí přikročit k její likvidaci.
Napadá nejen menší rybníčky, ale také mokřady, ve kterých může zničit citlivé ekosystémy. To je poměrně velký problém, protože mnoho mokřadů se nachází v chráněných krajinných oblastech. Právě to je důvod, proč jsou postihy tak přísné.
Úřady jsou neoblomné
Podle zákona o ochraně přírody je regulace invazních neboli nepůvodních druhů povinná. Pokud se prokáže přítomnost druhu jako je právě vodní mor kanadský, Česká inspekce životního prostředí může nařídit jeho odstranění. V zákoně je pak stanovena pokuta ve výši až 100 000 korun, pro ty, kdo by se likvidaci rostliny úmyslně vyhýbali.
Důležité je vědět, že pokuta se vztahuje nejen na veřejně přístupné pozemky, ale například také na zcela soukromá zahradní jezírka. Pokud by k vám na zahradu zavítala kontrola a vodní mor zde nalezla, může po vás požadovat jeho likvidaci a hrozit vám bude také popotahování kvůli tomu, že jste si jeho přítomnost sami neohlídali.
Všechno zlé je pro něco dobré
Většinou to je v přírodě zařízeno tak, že i ten zdánlivě nejzbytečnější organismus v ní má své pevně stanovené místo a určitě se najde něco, čím svému ekosystému prospívá.
V případě vodního moru to platí určitě. V minulosti se například velmi často využíval jako krmivo pro ryby díky vysokému obsahu kyseliny askorbové a vitamínů. Dnes ale odborníci zastávají názor, že jeho nevýhody bohužel jeho klady značně převyšují.
Jak vodní mor poznáte?
Vodní mor na první pohled vypadá jako tráva rostoucí pod hladinou vody. Má tenké stonky a drobné listy. Možná jste si jí doteď ani nevšimli, nicméně stačí trocha slunce a teplé vody a roste jako o život. Pokud rybníček během sezóny zarůstá a působí, jako by byl chlupatý, zpozorněte.
Jak se vodního moru zbavit?
- Rostlinu mechanicky vytáhněte včetně všech úlomků. Následně ji spalte nebo odvezte do sběrného dvora.
- Co nejdříve zkontrolujte dno a břeh vodní plochy. Pokud v místě zůstanou kořeny, problém budete brzy řešit znovu a může se stát, že s ním budete bojovat dlouhé roky.
- Jako preventivní opatření lze použít geotextilie, ale v přírodních vodách jsou tyto techniky povolené jen ojediněle.

Jak pokuty probíhají v praxi?
Nedávno byla v Česku uložena pokuta ve výši 50 000 korun majiteli menšího rybníčku, kde se objevil vodní mor. Protože se dobrovolně zavázal k tomu, že rostlinu odstraní, nakonec nemusel hradit pokutu v maximální možné výši. I tak je ale z tohoto příkladu zřejmé, že je daleko lepší problému předejít, než ho následně muset řešit s úřady.