Jak poznat počínající rakovinu konečníku: Tento příznak se projeví dřív než krev ve stolici a lidé ho považují dokonce za příjemný
Některé nemoci přicházejí tiše a dlouho o sobě nedávají vědět. Jednou z nich je i rakovina konečníku. Které příznaky nepřehlížet a kdy už je čas vyrazit k lékaři?
Občas nám naše tělo dává najevo, že se mu něco nelíbí. Břicho dělá podivné zvuky, bolí nás často hlava nebo nás klidně jen více svědí kůže. Jakékoliv změny na našem těle jsou reakcí na něco. Otázkou pak zůstává, na co vlastně tělo reaguje takto neobvykle. Mnohdy to může být jen reakce na přílišné slunění nebo změnu ve stravě.
Za určitými příznaky se ale může skrývat i vážné onemocnění. Je proto dobré znát příznaky, které nebolí, nepůsobí nijak nebezpečně, a přesto mohou upozorňovat na něco vážného. Například na rakovinu konečníku.
Kolorektální karcinom patří mezi nejčastější nádory u lidí v ČR
V České republice trpí rakovinou velká část populace. Podle aktuálních údajů onemocní v průběhu života zhoubným nádorem každý třetí člověk. Ročně se u nás objeví až 80 tisíc nových případů a za posledních deset let vzrostl výskyt rakoviny přibližně o 18 %. Nejčastěji se jedná o nádory plic, prsu, prostaty, slinivky a také tlustého střeva a konečníku. Právě ty se řadí mezi nejzákeřnější, protože v počátcích často probíhají bez výraznějších příznaků.
Závažné je i to, že v průměru každých 20 minut u nás někdo na rakovinu zemře. Přitom až 60 % nádorových onemocnění by bylo možné včas odhalit nebo jim úplně předejít díky prevenci. Zejména u kolorektálního karcinomu může včasné zachycení znamenat rozdíl mezi jednoduchým zákrokem a náročnou léčbou ve vyšším stadiu. Je proto dobré dbát na prevenci a také znát příznaky. Víte, jak se rakovina konečníku projevuje už v začátcích?
Příznaky rakoviny konečníku bývají zpočátku nenápadné
Na rozdíl od bolestivých onemocnění, jako jsou hemoroidy, rakovina konečníku může v počátcích probíhat tiše. Člověk si třeba jen všimne, že jeho stolice je tenčí než dřív, ale nic ho nebolí, nemá horečku, ani nevidí krev. Právě zúžená stolice však může být způsobena rostoucím nádorem, který zužuje vnitřní průchod konečníku. Pro některé lidi je to ale příjemné. Mají pocit, že se dobře vyprázdnili. V tom je ale skrytý háček.
Dalším příznakem je střídání průjmu a zácpy, pocit nedokonalého vyprázdnění nebo nutkání na stolici, které nepřináší úlevu. Ve stolici se může objevit hlen nebo krev. Ne vždy je ale krev viditelná. Někdy jde o tzv. skryté krvácení, které lze zjistit jen důkladnějším vyšetřením.
Postupem času se mohou přidat příznaky jako nadýmání, křeče v břiše, tlak v podbřišku, ztráta chuti k jídlu a neúmyslný úbytek na váze. Nádor může vést také k chudokrevnosti, která se projevuje únavou, slabostí, dušností nebo bledostí. V pokročilejších stádiích se mohou objevit bolesti v dolní části zad či v oblasti pánve.

U koho je největší pravděpodobnost vzniku rakoviny konečníku?
Rizikovou skupinou jsou především lidé nad 50 let. A také osoby, u nichž se v rodině vyskytly případy nádorových onemocnění. Významný vliv má ale také životní styl. Riziko zvyšuje kouření, častá konzumace alkoholu, nedostatek pohybu a strava chudá na vlákninu. Ohrožení jsou rovněž pacienti s chronickými zánětlivými onemocněními střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba.
Kdy si zajít k lékaři?
Některé osoby návštěvy lékařů podceňují. Mají dojem, že s mírnými příznaky není potřeba chodit k lékaři. Jenže právě to bývá kámen úrazu. Pokud se totiž rakovina konečníku neobjeví včas a nezačne její léčba, může se dostat do stádia, kdy je léčba mnohem náročnější a i složitější.
K lékaři se proto vydejte vždy, když si všimnete jakékoliv změny ve vyprazdňování, která trvá delší dobu. Jestliže se vaše stolice zúží, má nepřirozenou barvu a na záchod chodíte až příliš často nebo naopak mnohem méně, opět se obraťte na lékaře. Stačí si zajít za praktickým lékařem a říct mu o všech příznacích. Ten zhodnotí váš zdravotní stav, udělá různá vyšetření a poté vás může poslat i za odborníkem nebo na kolonoskopii.

Různé formy léčby rakoviny konečníku
Čím dřív se přijde na to, že má pacient rakovinu konečníku, tím je větší šance na úplné vyléčení. V počátečním stadiu může stačit chirurgické odstranění nádoru. V pokročilejších fázích přichází na řadu kombinace chemoterapie, radioterapie a operace.
Právě proto, že rakovina konečníku zpočátku nebolí, je důležité všímat si změn a nepodceňovat ani zdánlivé maličkosti. Pokud se u vás nějaký symptom projeví, obraťte se na odborníka. Můžete tím předejít vážným komplikacím a uděláte pro sebe to nejlepší, co můžete.