Jak pomocí mobilu snadno najít klíště přisáté na kůži. Chytrý trik, který zvládne i malé dítě
Jednou z mnoha hrozeb, které nás mohou potkat během léta, jsou pořádně otravná klíšťata. Ta přenáší nebezpečné infekce, jež mohou vést ke vzniku vážných onemocnění. Lidé na sobě najdou klíště poměrně snadno, horší je to u našich domácích mazlíčků, na kterých se klíšťata kvůli srsti hledají opravdu špatně.
Příjemná procházka v přírodě se kvůli klíšťatům a dalšímu hmyzu může snadno změnit v hororový zážitek. Jakmile se klíště přisaje na kůži vašeho mazlíčka, nemusí být snadné ho najít. Existuje ale pomůcka, kterou může vyzkoušet každý. Potřebujete k tomu jen svůj chytrý mobilní telefon a tipy, které vám prozradíme na následujících řádcích. Nebojte, není na tom nic složitého. Zvládne to i malé dítě.

Se svým mobilním telefonem najdete klíště snadno
Tito drobní, ale nebezpeční parazité jsou velmi odolní. Často se na domácí mazlíčky dostanou i přesto, že dodržujete prevenci a svému psovi či kočce jste pořídili antiparazitní obojek či pipetu. Když se na zvíře po pobytu v přírodě klíště přichytí, často si toho všimneme příliš pozdě – když už je klíště velké. A v tuto chvíli už na něj mohlo přenést nebezpečné nemoci.
Řešením by mohlo být použití obyčejného filtru na fotoaparátu, který si můžete zapnout v nastavení. Jeho používání doporučují i odborníci. Jedná se o inverzní filtr barev, díky kterému se stanou klíšťata v srsti zvířete mnohem viditelnější. Stačí si změnit nastavení v telefonu, namířit fotoaparátem na zvíře a zaměřit se na malá tmavá místa, která by mohla značit přítomnost klíštěte nebo něčeho jiného, co tam být nemá – třeba i blechy.
Ale pozor: Klíšťata vždy vytahujte pouze pinzetou určenou pro zvířata, nikdy je nevytahujte rukou. Pokud nemáte k dispozici potřebné nástroje či dezinfekci, raději navštivte veterináře. V opačném případě riskujete nejen své zdraví, ale také zdraví svého mazlíčka.
Jak zapnout inverzní filtr na iPhone:
Nejdříve si otevřete Nastavení. Poté přejděte do Zpřístupnění a vyhledejte Displej a velikost textu. Tam aktivujte možnost Klasická inverze – ta převrátí veškeré barvy (včetně obrázků). Pak už stačí jen otevřít fotoaparát, namířit s ním na zvíře a pozorně se dívat, jestli v srsti neuvidíte klíště. Uvidíte je lépe právě díky převráceným barvám, jež způsobí, že na světlém pozadí uvidíte klíšťata jako tmavé skvrny.
Jak zapnout inverzní filtr na Androidu:
Funkci inverzních barev si můžete zapnout i v případě, že nevlastníte iPhone. Na Androidu se však postupuje trochu jinak. Otevřete Nastavení telefonu, přejděte do Zpřístupnění (nebo Usnadnění přístupu) a poté rozklikněte kategorii Barva a pohyb (může být také Zrak nebo Vylepšení viditelnosti). Pak už jen zapněte možnost invertování barev a přejděte do fotoaparátu, který namíříte na svého mazlíčka. Filtr později vypnete stejným způsobem, jako se zapíná.

Nezapomínejte na prevenci
Před sezónou klíšťat se doporučuje vždy dbát na prevenci. Nejlepším způsobem je vzít zvíře k veterináři, který mu aplikuje vhodná antiparazitika. Pokud nedbáte na prevenci, mazlíček může čelit vyššímu riziku onemocnění přenášenými zvířaty.
Že něco není v pořádku můžete poznat i podle chování svého domácího mazlíčka. Měli byste zpozornět v případě, že se výrazněji škrábe, olizuje nebo má kůži zarudlou, oteklou nebo dokonce krvácející. Častými příznaky vážných onemocnění jsou také letargie, potíže s dýcháním, ztráta chuti k jídlu a horečka. V takovém případě ihned kontaktujte veterináře.