Jak okrádají obchodníci ve večerkách zákazníky. Na tenhle zákeřný trik si dejte pozor! Nevěřte, že vám nerozumějí
Večerek jsou napříč Českem tisíce, a mnozí do nich chodí nakupovat možná i častěji než do klasických supermarketů. Právě v některých večerkách by si ale zákazníci měli dávat velký pozor, zejména při placení.
Bez večerek si život už asi jen málokdo z nás umí představit. V průběhu posledních 20 let se objevily v mnoha městech i vesnicích po celé České republice a častokrát jsou zejména v menších obcích jediným místem, kde si tamní obyvatelé mohou nakoupit bez toho, aniž by museli někam jezdit.
Večerky provozované v drtivé většině případů vietnamskou menšinou mají lidé zkrátka rádi. Jenže v některých večerkách je možné se pořádně spálit. Hlavně pak v těch, které se nacházejí na rušných místech, kde se ve velké míře vyskytují turisté.
Trik s cenovkou
V některých obchůdcích se můžeme setkat s tím, že u části potravin kompletně chybí cenovka. Jde primárně o potraviny, kterých se denně prodá větší množství. V letním období je to tedy například voda, chlazené limonády a alkohol. Nic netušící člověk po produktu ale i tak sáhne, neboť nepředpokládá, že by právě láhev vody či plechovka sladké limonády stála balík. Jenže u pokladny se pak zákazníci nestačí divit. Prodavač jim je totiž schopen za půllitrovou láhev obyčejné neperlivé vody naúčtovat klidně i více než 70 korun.
Když na to zákazník upozorní, osoba sedící za pokladnou buď předstírá, že nerozumí, nebo se začne omlouvat a tvrdit, že se spletla. Cenu následně upraví. Jenže to se málokdy stává. „Vyčůraní” obchodníci totiž spoléhají na to, že si triku s cenou nikdo nevšimne.
A většinou jim to prochází. Ve chvíli, kdy máte větší nákup, se vysoká cena vody mezi ostatními položkami jednoduše ztratí. A ještě větší šanci uspět mají podvodníci u zahraničních turistů, kteří se v naší měně nevyznají a nemají přehled o tom, kolik u nás tyto základní potraviny stojí.

Není to pravidlem
Drtivá většina vietnamských obchodníků je však poctivá a s výše zmíněnou praktikou se v menších městech vůbec nesetkáte. Nejproblematičtější jsou tedy obchody na rušných třídách, kde je mnohonásobně vyšší šance, že si podfuku nikdo nevšimne a zůstane tak neodhalen. V nich pracující prodejci pak leckdy těží i z toho, že k nim chodí nakupovat turisté v podnapilém stavu, které je možné ještě více vyždímat.
Ke svému oblíbenému vietnamskému prodejci na konci své ulice se tedy rozhodně nemusíte bát chodit nakupovat. Naopak. Nejenže vás zachrání v situaci, kdy si vzpomenete, že jste v supermarketu zapomněli koupit mouku, vajíčka anebo olej, ale také podpoříte jeho malý byznys.

Králové obchodních řetězců
Vietnamští obchodníci umí svou práci dělat skvěle. Dokázali se udržet i ve městech, kde to mnohem větší společnosti dávno vzdali. I v menších obcích najdete častokrát hned několik prodejen provozovaných vietnamskými občany. A jejich počet nadále roste.
Sami zákazníci pak před nákupem ve velkých hypermarketech a supermarketech často upřednostňují právě nákup ve večerkách. Vyhovuje jim dlouhá otevírací doba, široký sortiment, ve kterém se mnohdy objevují i různé asijské speciality, a pak také přátelská obsluha.
Velkým bonusem je pak i skutečnost, že tyto minimarkety mají otevřeno denně, a to i bez ohledu na státní svátky. Vzhledem k tomu, že je velikost takových prodejen opravdu malá, nemusí obchodníci zavírat ani ve státní svátky, kdy obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musejí ze zákona zavřít.
Lidé pak z těchto důvodů přivírají oči i nad vyššími cenami. Vietnamští obchodníci totiž poměrně často nakupují zboží v akci v obchodech velkých řetězců a pak jej prodávají s marží.